Silly Walk – švihlá, vrávoravá chůze Johna Cleese z Monty Pythonova létajícího cirkusu.
Při příležitosti Mezinárodního dne švihlé chůze, který připadá na 7. ledna, se v Ostravě (a dalších městech ČR a světa) konal vrávoravý pochod. Jsem vděčný organizátorům za uspořádání této párty [cit. 2016-01-08].
Jakých symbolických 7 dojmů jsem si odnesl?
1. Tvořivost
Můžete se naučit „přesný postup“ jak švihle chodit. Na Internetu je řada takových návodů (obecně „přesných postupů“ na cokoliv). Ovšem také můžete využít Dar vlastní tvořivosti – vymýšlet, tvořit a zkoušet vlastní kreace a zkoumat, co je vám bližší, jaké u toho máte pocity, kde jsou vaše hranice. Vidíte jiné švihlé chodce… a možná přijdete k nějakému obecnějšímu sebepoznání.
Podrobný návod, podle něhož se můžete naučit švihlé chůzi najdete zde (anglicky).
(Zdroj: Wikipedia)
2. Pospolitost, vystoupení z davu (a exhibice?)
Účast několika desítek lidí v Ostravě byla hojnější, než při loňském prvním ročníku. Tak jsme zažili pocit pospolitosti (pro mě to byl i test překonávání hranic introverze) a určitého rošťáctví (švihlosti) – tedy Radost. Svým způsobem jsme vystoupili z davu a je třeba přiznat, že to byla i exhibice. Někomu to vyhovuje, někomu ne.
3. Fyzická aktivita
Švihlá chůze „není žádná sranda“, alespoň pokud jde o vynaloženou fyzickou energii. Stačí pár desítek metrů a docela se zahřejete. Když chcete dělat poctivé výkopy či předvádět náročnější kreace, může to být dobrý trénink na svalové partie, kterých si třeba nejsme vždy vědomi.
4. Pozadí (granty)
V originální scénce Monty Python nelze přehlédnout narážky na nesmyslné granty, které Ministerstvo švihlé chůze poskytuje, a které skeč létajícího cirkusu také paroduje. Neubránil jsem se pocitu nesmyslnosti mnoha grantů EU, na které „padnou“ spousty peněz (cyklostezky, které nikam nevedou, rozhledny, z nichž není vidět, letáky a brožury, které nikdo nečte…). Fenomén nesmyslných grantů přetrvává i po téměř 50 letech. Ironie Ministerstva švihlé chůze „politicky nezabrala“. Zabrala však mezi účastníky pochodu před a po vlastní akci – jako „grant“ pro neřidiče se přiděloval (za předvedený výkon) panák.
5. Zrcadlo Sebe-vědomí
Při krátkém setkání, než jsme vyšli do ulic, jedna účastnice předváděla „moderní“ švihlou chůzi mnoha z nás – chůzi „od výlohy k výloze“ mezi obchody. Jiný kolega viděl švihlost v tom, jak lidé za chůze zírají na displeje svých chytrých telefonů. To v roce 1970 John Cleese jako švihlý chodec Monty Python neznal. Ale živě si představuji, jak by to dokázal parodovat. V rámci běžeckých tréninků běžci zařazují tzv. běžeckou abecedu. Na veřejnosti by její jednotlivé prvky také mohly vypadat poněkud švihle. Stejně jako lze praktikovat sebe-vědomě normální chůzi (podobně jako sebe-vědomý dech), lze sebe-vědomě praktikovat i švihlou chůzi. Je to lepší než se nechat vést autopilotem zastřeného vědomí.
Účast na takovéto „sranda akci“ vás jistě nepřivede na stopu stěžování si (ten den se ve velkém „řešily“ uniklé e-maily premiéra). Možná k uvědomění a postěžování si na vlastní fyzickou kondici. Neplatí to však zcela na 100%. V diskusích jsem třeba četl, že „je brzy tma“, že „se nepořádá pochod hladových řemeslníků“, že „je to jako za Maa v Číně“ apod. Nu, „proti gustu…“. Volba je vždy jasná – jít… nebo nechat být. DIsciplinu „nechat to být“ je užitečné pro mnohé z nás trénovat v každém věku.
7. Hold fenoménu
Silly Walk je hold někomu a něčemu, co má kultovní charakter. Skeč švihlé chůze s Monty Python se poprvé objevila na obrazovkách v roce 1970. Co všechno se v této souvislosti postupně vytvořilo a objevuje zjistíte, když si do vyhledávače zadáte „silly walk“ a prohlédnete si obrázky. Fenomén Silly Walk se díky sociálním médiím globalizuje (z poznámky organizátora jsem vyrozuměl, že Ostrava!!! bude součástí tohoto globálního pojetí), ve smyslu globálního sdílení fotografií a videí švihlé chůze apod. Vždyť 7. leden jako Mezinárodní den švihlé chůze už globální je. Monty Python po desítkách let sklízí (v tom nejpozitivnějším slova smyslu), co zasel. Humor, nadhled, ironii, herectví… Díky za to. Bylo to ještě před Harry Potterem.
Lidé choďte!
Tak na viděnou a „na vyzkoušenou“ 7.1.2017.
Být občas švihlým prospívá lidskému zdraví. Lidé choďte! 7. ledna švihle!
Kontaktuje mě
Tento příspěvek byl původní součástí mého blogu Život 50+, který fungoval od 3/2015 do 3/2016 na platformě webu 2.0.
Libor Friedel
Lektor, kouč a konzultant s praxí od roku 1996
Mým posláním je inspirovat ke zlepšování, pomáhat se znalostmi a jejich aplikací a vytvářet bezpečný prostor pro rozvoj lidí a organizací. Dávám do toho SRDCE.
Líbil se Vám příspěvek? Byl pro Vás něčím zajímavý, inspirativní, přínosný nebo užitečný? SDÍLEJTE jej se svými přáteli a známými!
Pokud Vás téma osobních sdílení a zkušeností (někdy poněkud švihlých) zajímá více, NAPIŠTE mi DO KOMENTÁŘŮ. Budu lépe vědět, o čem si chcete přečíst a čím se mám příště na blogu zabývat.
Děkuji. LF