Co se vám vybaví, když se řekne MOST nebo MOSTY?
Město v Severních Čechách (a vtip o tamním pivovaru a nealkoholickém pivu Pito Most)? Mosty u Jablůnkova? Karlův most nebo nějaký jiný? Písnička Mosty od Karla Zicha a Lenky Filipové? Možná se vám vybaví válečný film Most přes řeku Kwai (1957)…
Které mosty považujete za nejkrásnější? Po kterých mostech jste se zatím prošli? Přes které mosty jste jeli autem, na kole nebo vlakem? Jaké jste měli dojmy a pocity? Co vás bavilo a vzrušovalo? Z čeho jste měli obavy? Kolik mostů jste za sebou spálili?…
Na symbolickém mostu jsme každým okamžikem všichni. Jde o most, spojující minulost s budoucností. Most, který vede ze včerejška k zítřku, most od zrození ke smrti, most od místa, kde se nacházíme, k našemu cíli… Účelem obrazů a analogií je, aby rozechvěly představivost. Most jako život, život jako most… Tak do toho!
„Mosty znám už dlouhý čas…“
Ač většina z nás za sebou nemá stavební školu, zkoušku z pružnosti a pevnosti, statiky a další, jsme architekty a staviteli vlastních mostů života.
Rich Horwath této analogie využil ve své knize o strategii. Mě přitahuje její osobní pojetí. Mám na mysli osobní pojetí strategie. Pojďme se za knihou velmi krátce poohlédnout. V češtině by její název zněl „Strategie pro vás: stavíme most k životu, který chcete“.
K doplnění úvodních otázek na zamyšlení mě napadají ještě další, které se sem hodí a vyplývají z knihy:
- Procházíte se po vlastním mostu nebo po mostu, který postavil někdo jiný?
- Víte kam most, po kterém jdete, vede?
Autor mi připomněl principy, jež učil Stephen Covey. Princip prvního a druhého vytváření. Chce-li se kdokoli z nás procházet po vlastním mostu zvaném Život, měl by si jej postavit. Sebe-vědomě nebo nevědomě. Postavit most je druhým (fyzickým) vytvářením. Chceme-li to mít po svém, je zapotřebí vlastního prvního vytváření (vlastní představy o životě, ne cizí). Potřebujeme kreativitu, přemýšlení, kreslení, plánování…
Osobně jsem přesvědčen, že klíčem je právě první vytváření, které probíhá v hlavě a srdci. Do jaké míry je každý z nás architektem vlastního mostu/života? Je nespočet těch, kteří rádi navrhnou (a postaví) mosty pro druhé… ke svým vlastním cílům. A je hezká řádka těch, kterým to vyhovuje a po mostu, vedoucím k cílům druhých se vydají. Než…
…třeba zjistí, že jsou na tom podobně jako Gravina Island Bridge na Aljašce, přezdívaný „Bridge to Nowhere“ – most, který nikam nevede. Jeho výhodou je, že nebyl nikdy realizován, ani s rozpočtem 398 mil USD.
Bohužel však jsou mosty-životy lidí, které nikam nevedou. A to je ohromná škoda (i škola).
Nejdelší most světa najdeme v současné době v Číně. Jmenuje se Danyang-Kunshan Grand Bridge. Jde o železniční most, jehož délka je 164,8 km. Pro srovnání – Vasco da Gama, nejdelší most v Evropě má délku 17,2 kilometru.
(Zdroj: novinky.cz)
5D – Pět kroků k mostu
Horwath (2012) ve své knize rozvíjí 5 kroků, jak si takový životní most postavit.
- Zvolte, kam chcete svůj most umístit. Objevte to správné místo. (Discover)
- Představte a zvolte si styl svého mostu. Chcete, aby byl podobný jako mosty jiných? Nebo se chcete odlišit a mít svůj most unikátní? (Differentiate)
- Podívejte se na např. mosty Akashi Kaikyö v Japonsku a Great Belt v Dánsku.
- Vyberte pro svůj most vhodný materiál. To vyžaduje rozhodnutí. (Decide)
- Navrhněte svůj most. (Design)
- Není mnoho mostů v přírodě, které by vznikly samy od sebe. Nechávám na každém čtenáři, aby si rozvinul vlastní představu o tom, co jednotlivé kroky znamenají. Možná jen pro malou kontrolu a zpětnou vazbu – zde je autor u akčního plánu. Jak využít dostupné zdroje, které vás dovedou k cíli (= na druhý břeh / na konec mostu)?
- Tento krok zahrnuje také stavbu mostu.
- Po svém mostu se projděte. Nastává zatěžkávací zkouška (Drive)
Vidíte, že jde o anglickou slovní hříčku, tentokrát hrající si s písmenem D.
Každému kroku je v knize věnována jedna kapitola. Místo citace nástrojů a technik (vize, cíle, hodnoty, analýza… myslím, že je většina z vás zná, ale ne všichni využívají) si dovolím malý ilustrativní vtípek z knihy.
- Hlas GPS: „Prosím zadejte místo.“
- Někdo: „Rád bych vydělal hodně peněz.“
- Hlas GPS: „Cíl je neplatný. Zadejte konkrétní místo.“
- Někdo: „Dobrá. Rád bych vydělal 10 mil. USD.“
- Hlas GPS: „Přepočítávám… Předpokládaný čas dojezdu na místo – 127 let.“
- Někdo: „Cože? Ne! Musí být přece rychlejší cesta.“
- Hlas GPS: „Přepočítávám… Jeďte půl míle k nejbližší trafice a kupte si los.“
No a tak to je. Předpokládám, že žádného komentáře netřeba.
Kniha nás vede k připomenutí osobní odpovědnosti za utváření našich životů. Principy platí i pro firemní strategie. Celá analogie se podle mě docela hodí i pro vysvětlení strategie zaměstnancům. Ostatně důležitým prvkem pojetí osobní strategie je dialog a diskuse.
Osobní most
Jako konzultant a lektor jsem byl ve spoustě firem a s mnoha manažery měl možnost poznat a pracovat s jejich a na jejich strategiích. Ve svých začátcích jsem spolupracoval s dánskou společností TMI, jejímž zakladatelem byl jeden ze světových guru kvality, Claus Moller. TMI rozvíjela koncept osobní kvality, charakterizovaný následující větou:
„Osobní kvalita je základem všech dalších kvalit.“
Parafrázovat lze motto o osobní kvalitě do jiného, které reprezentuje jedno z mých přesvědčení a svým způsobem i mou misi jako mentora a kouče:
„Osobní strategie je základ všech dalších strategií.“
Každý máme svůj most po kterém kráčíme.
A což takhle třeba „rodinný most“? Včera jsem na Facebooku viděl krátké video. Ptali se dospělých manželských párů, s kým významným by chtěli jít na večeři. manželé se radili, odpovídali… Padala jména samých celebrit. Pak se na totéž ptali dětí. Téměř bez výjimky chtěli na večeři jít děti s rodiči. To byly jejich „celebrity“. Jejich mosty vedly k rodičům. Mosty rodičů vedly k celebritám… Závěr si uděláte určitě sami.
„Já stavím mosty, v tom je ten vtip…“
Závěrečné otázky už vlastně zazněly.
- Jaký je ten váš most?
- Zamlouvá se vám? Navrhli a postavili jste si jej sami?
- Kam vede?
- Visí na vzdušných zámcích nebo má pevné základy a ukotvení?
- V čem se liší od ostatních mostů? V čem je unikátní?
Přemýšlejte, bavte se a nestyďte se napsat do komentářů „jak to máte“.
P.S.
Pro povzbuzení své imaginace můžete zkusit i jinou analogii. Představte si život jako MOŠT.
- Jak si jej připravíte, aby vám chutnal?
- Jaké ingredience použijete?
- Jak budete „mošt-život“ lisovat, aby měl šťávu?
Sdílejte postupy.
Literatura:
- COVEY, S. R. 7 návyků skutečně efektivních lidí – Zásady osobního rozvoje, které vám změní život. 1. vyd. Praha: Management Press, 2007. 342 s. ISBN 978-80-7261-156-0.
- HORWATH, R. Strategy for You: Building a Bridge to the Life You Want. 1. vyd. Austin (TX): Greenleaf Book, 2012. 160 s. ISBN 978-1-60832-251-0.
Kontaktuje mě
Tento příspěvek byl původní součástí mého blogu Život 50+, který fungoval od 3/2015 do 3/2016 na platformě webu 2.0.
Libor Friedel
Lektor, kouč a konzultant s praxí od roku 1996
Mým posláním je inspirovat ke zlepšování, pomáhat se znalostmi a jejich aplikací a vytvářet bezpečný prostor pro rozvoj lidí a organizací. Dávám do toho SRDCE.
Líbil se Vám příspěvek? Byl pro Vás něčím zajímavý, inspirativní, přínosný nebo užitečný? SDÍLEJTE jej se svými přáteli a známými!
Pokud Vás téma strategie (osobní i organizační) zajímá více, NAPIŠTE mi DO KOMENTÁŘŮ. Budu lépe vědět, o čem si chcete přečíst a čím se mám příště na blogu zabývat.
Děkuji. LF