​O hodnotách v nefinančním smyslu (ale vždy s ekonomickým efektem) můžeme uvažovat přinejmenším ve třech perspektivách:

  • osobní hodnoty
  • organizační hodnoty
  • hodnota/hodnoty pro zákazníka (a další zainteresované strany)

Začnu od konce a jen pro přehled.

Hodnota pro zákazníky

Na hodnotu pro zákazníky se zaměřuje kupříkladu byznys model a jeho „plátno“ (canvas) nebo koncept hodnotových disciplín. Obojí se hodí i v populárním online podnikání, k definování tzv. „person“ a jejich potřeb. Někdo je nazývá „avatary“ (pro mě je to spojeno s filmem a trochu vyumělkované). Person(ifikace) při představě zákazníka/zákaznické skupiny se mi zdá příhodnější. Byznys model, ani persony nejsou náplní tohoto článku. Chcete-li, přečtěte si článek o propojení byznys modelu a dalších strategických konceptů na mém „školním blogu“.

Pro inspiraci si klíčové otázky ohledně hodnoty pro zákazníky můžete položit hned:

  • Jakou hodnotu dodávám(e) pro zákazníky?
  • Jaký problém zákazníka/zákazníků pomáhám(e) řešit?
  • Jaké/které potřeby zákazníků chceme uspokojit / uspokojujeme?

 

Organizační hodnoty

Pokud jde o firemní/organizační hodnoty, s těmito Barrettvo centrum intenzivně pracuje a „měří“ díky nim dopad do organizační kultury a její ne/soulad s proklamovanými hodnotami. Ani to však není hlavní náplní článku. Mám však tip, protože o hodnotách článek přece jenom je, byť osobních).

Ze „nákupního“ seznamu následujících vybraných „hodnot“ vyberte vždy čtyři nejaktuálnější

  • které jsou pro vás osobně důležité,
  • které „proklamuje“ organizace/firma v níž jste angažováni,
  • ty, u nichž se domníváte, že podle nich organizace/firma aktuálně skutečně jedná a žije.

Zvolil jsem hodnoty, které rozmanitě rezonují s aktuální situací kolem COVID-19 a stavem nouze.

  1. BEZPEČNOST ZAMĚSTNANCŮ
  2. BYROKRACIE
  3. EMPATIE
  4. ETIKA
  5. FÉROVOST
  6. FILANTROPIE
  7. GLOBÁLNÍ PERSPEKTIVA
  8. MOC
  9. MANIPULACE
  10. NAPLNĚNÍ SLIBŮ ZAMĚSTNANCŮM
  11. NASLOUCHÁNÍ
  12. NEUSTÁLÉ ZLEPŠOVÁNÍ
  13. ODPOVĚDNOST/PLNĚNÍ POVINNOSTÍ
  14. OTEVŘENÁ KOMUNIKACE
  15. RESPEKT
  16. ROZMANITOST
  17. ROZVÍJENÍ VŮDCOVSTVÍ
  18. SDÍLENÉ HODNOTY
  19. SDÍLENÍ INFORMACÍ
  20. SNADNÉ ZVLÁDÁNÍ NEJISTOT
  21. SOUSTŘEDĚNÍ NA POSLÁNÍ
  22. SOUSTŘEDĚNÍ NA TRH
  23. SPOLEČENSKÁ ANGAŽOVANOST
  24. SPOLUPRÁCE SE ZÁKAZNÍKY
  25. STRATEGICKÉ ALIANCE
  26. TRADICE
  27. TÝMOVÁ PRÁCE
  28. UPŘÍMNOST
  29. ÚSPĚCH
  30. USPOKOJOVÁNÍ ZÁKAZNÍKŮ
  31. VZÁJEMNÁ ZÁVISLOST
  32. ZDRAVÍ ZAMĚSTNANCŮ
  33. ZKUŠENOST

Následně porovnejte své tři výběry/seznamy o 4 položkách.

Čím větší bude mezi vašimi třemi „výběry hodnot“ shoda, tím (potenciálně) lépe. Uvedený seznam hodnot v „supermarketu“ je třetinou z toho, co reálně při transformaci kultury, lidé z organizacích vybírají. I tyto hodnoty mají co do činění mají s Barrettovým modelem úrovní vědomí (jak jinak).

Po dvou perspektivách jsme se dostali k té třetí, pro článek nejdůležitější. Jsou to osobní hodnoty (a jejich žebříček).

 

Takto je rozprostřeno mých 10 hodnot v Barrettově modelu. Mnozí podobný obrázek důvěrně znáte, protože jste svou zvídavost a zájem o sebepoznání přetavili v „test hodnot“, který je k dispozici i zde na weblogu. Dostali jste zpětné zprávy (ode mě i s 5 dny mini e-kurzu).

Nyní jsou naše osobní hodnoty podrobovány testu reality event. změnám. „Hodnotový supermarket“ o 7 patrech je otevřen a my vybíráme, které hodnoty projevíme. Přeji vám prospěšný výběr a „nákup“ i dobré zvládnutí situace dnů/týdnů dnešních i příštích. Díky HODNOTÁM V AKCI!!!

Rubriky blogu LF

Prozkoumejte jednotlivé kategorie blogu. ZÍSKÁTE INSPIRACI k různým fázím a krokům své vlastní Cesty, po níž kráčíte jako jednotlivec a/nebo organizace.

Proč je to tak, jak to je? (Vliv osobních hodnot)

Při spolupráci s firmami a individuálními klienty používám výše (a na blogu často) zmíněný Barrettův koncept sedmi úrovní vědomí a osobní hodnoty. Tedy to, co je v danou chvíli a v dané situaci pro nás důležité, co má pro nás hodnotu, čeho si ceníme. Uvnitř nás samotných (hodnotové priority vůči individuální, měnící se situaci) i mezi lidmi navzájem.

Současná nenormální situace je „laboratoří“, v níž se naše rozmanité hodnoty střetávají, vytvářejí synergie a bohužel i kolize.

Přežití a strach

Barrett inspiruje k pozitivním hodnotám. Dva příklady dole na obrázcích (obr. 1 a obr. 2) Ilustrují východisko na úrovni vědomí PŘEŽÍT – zejména v nouzovém stavu vyhlášeném ze strachu a obav šíření COVID-19. Je to první patro virtuálního hodnotového supermarketu. Tím, co nás na této první úrovni vědomí blokuje a oslabuje je STRACH. Přestože „faktomluva“ hovoří jinak, náš strach a z něj plynoucí chování zřejmě mimo jiné pohání to, že (pravděpodobně ještě nyní) neexistuje jednoznačný účinný lék či vakcína, média neustále píší o negativních dopadech, online sledujeme čísla a statistiky nakažených a mrtvých. Bez odstupu, úsudku a kritického myšlení je snadné tomuto strachu podlehnout.

Proto se objevuje často důležitá a populární rada – na co zaměřujeme pozornost to roste („kam pozornost kyne, tam energie plyne“). Právě svou pozornost obvykle (vědomě či nevědomě) soustředíme podle osobních hodnot (ale nejen jich) na věci, situace a jednání, které vždy „zapadají“ do některé ze sedmi Barrettových úrovní vědomí.

 

Zdraví a sebekázeň jako osobní hodnoty

Na úrovni vědomí PŘEŽÍT (1. patro) se do popředí dostává ve zvýšené míře hodnota ZDRAVÍ. Z databáze několika set mých klientů, kteří absolvovali „test osobních hodnot“ v Barrettově systému, je to ZDRAVÍ jako hodnota důležitá pro 43%).

Vnímání zdraví má samozřejmě i přesah směrem k prostředí, v němž žijeme a k planetě Zemi. To svým pojetím odráží i Barrettův model a to, jak stoupáme po jednotlivých patrech do „sedmičky“, kde hraje prim služba celku a tedy i vědomí, že současnou situací nám Země dává najevo, že se potřebuje(me) očistit a uzdravit.

Podmínkou pro ZDRAVÍ je držet se jiné osobní hodnoty, zvané SEBEKÁZEŇ (nošení roušky, hygiena…, ale i vztah k životnímu  a společenskému prostředí). SEBEKÁZEŇ už je důležitou hodnotou paradoxně pouze pro 10% mého „vzorku“. Možná proto, že ne vždy si sebekázeň spojujeme „pouze“ s vazbou na naše zdraví, a ne vždy si hodnotu ZDRAVÍ uvědomujeme tolik, jako v těchto dnech koronavirové pandemie.

Z jiného úhlu pohledu je SEBEKÁZEŇ (sebeovládání, Self-regulation) také jednou z 24 silných stránek systému Values In Action (VIA). Bohužel, ani zde se SEBEKÁZEŇ nejeví jako hlavní silná stránka lidí (vyplývá to z mého žebříku několika set klientů s výsledky silných stránek VIA). SEBEKÁZEŇ bývá často na konci žebříčku silných stránek (máme je všichni), což svědčí o tom, že není příliš využívanou a aktivovanou silnou stránku. Může za to přílišné pohodlí, snadná dostupnost všeho možného apod.?

Také silné stránky si prostřednictvím mého webu můžete „(o)testovat“.

K zamyšlení:

  • Jak jste na tom s hodnotami ZDRAVÍ a SEBEKÁZEŇ ve svém hodnotovém žebříčku?
  • Máte-li STRACH, co je jeho opravdovou a konkrétní příčinou? (Samozřejmě jich může být více.)
  • Jak se změnil váš postoj ke ZDRAVÍ a SEBEKÁZNI v současné nouzové situaci?
  • Jak konkrétně si aktuální vědomí ZDRAVÍ a SEBEKÁZNĚ chcete přenést do následujících týdnů a měsíců? Co v přístupu ke ZDRAVÍ a SEBEKÁZNI (a vědomí úrovně PŘEŽÍT) změníte?

Do 1. patra hodnotového supermarketu samozřejmě spadá daleko více hodnot. Tento průzkum a zamyšlení, máte-li v rukou zprávu o svých osobních hodnotách, nechám na vás.

 

Obr. 1 – „Hodnotový supermarket“ – verze 1. Barrettův model s příklady vybraných hodnot, které aktivujeme v čase nouze s COVID-19.

Zdroj: vlastní zpracování s využitím modelu Richarda Barretta

Osobní hodnoty – další nákup ve vyšších patrech

Každý z nás si uchovává různý „odstup“ od situace a individuálně rozličně „aktivuje“ další osobní hodnoty (některé jsem vybral do obrázků). Je to „odstup“ od prvního patra hodnotového supermarketu (a naplňování základních potřeb podle Maslowovy pyramidy). Zde jsou další příklady.

 

STAROSTLIVOST/PÉČE jako osobní hodnota

Jde o nákup ve 2. patře hodnotového supermarketu. Například STAROSTLIVOST a PÉČE rodinu, blízké a potřebné. To upevňuje vědomí VZTAHŮ a pocit být chráněni a milováni.

Obdobně se i na této úrovni záměrně a vědomě zamyslete nad otázkami následujícího typu:

  • Komu aktuálně nejvíce věnujete svou STAROSTLIVOST/PÉČI? (Nezapomeňte ani sami na sebe a rovnováhu dávání a braní/přijímání.)
  • Co to dává těm, o které pečujete? Co to dává vám?
  • Jakou PÉČI a STAROSTLIVOST v tuto chvíli sami potřebujete?
  • Jak se změnil váš postoj ke STAROSTLIVOSTI/PÉČI v současné nouzové situaci?
  • Jak konkrétně si aktuální vědomí STAROSTLIVOSTI/PÉČE chcete přenést do následujících týdnů a měsíců? Co v přístupu ke STAROSTLIVOSTI/PÉČI (a vědomí úrovně VZTAHŮ) změníte?

 

RESPEKT a UZNÁNÍ jako osobní hodnoty

Zde se ještě pořád pohybujeme a „nakupujeme“ ve 2. patře supermarketu osobních hodnot. Jsme svědky projevovaného respektu a úcty lidem v „první linii“ v boji s koronavirem, dobrovolníkům, lidem, kteří šijí roušky, urychlují výzkum a výrobu potřebného vybavení (vč. hledání vakcíny)… To vše přispívá k vědomí vzájemně závislých VZTAHŮ a jejich posilování. Zbývá už jen naivní maličkost. Udržet tento RESPEKT a ÚCTU poté, co krizová vlna odezní. Bude i poté platit motto „společně to dáme“?

K zamyšlení:

  • Jak nejčastěji a komu projevujete svůj RESPEKT a UZNÁNÍ? (Opět nezapomeňte ani sami na sebe a rovnováhu dávání a braní/přijímání.)
  • Co to dává těm, o kterým svůj RESPEKT a UZNÁNÍ dáte najevo? Co to dává vám?
  • Jakou PÉČI a STAROSTLIVOST v tuto chvíli sami potřebujete?
  • Jak se změnil váš postoj k RESPEKTU/UZNÁN v současné nouzové situaci? Co pro vás byla samozřejmost a teď už není a respekt/uznání si zaslouží?
  • Jak konkrétně si aktuální vědomí RESPEKTU/UZNÁNÍ chcete přenést do následujících týdnů a měsíců? Co v přístupu k RESPEKTU/UZNÁNÍ (a vědomí úrovně VZTAHŮ za respektu založených) změníte?

 

PROFESNÍ RŮST jako osobní hodnota

Spousta lidí využívá karantény a času získaného díky nouzovému stavu k PROFESNÍMU RŮSTU (v online také k nabídce služeb pro PROFESNÍ RŮST), a tedy upevňování vědomi SEBEÚCTY. Vítejte ve 3. patře supermarketu, patře kde důležitou roli hraje (pocit a reality) vnímání vlastní hodnoty.

Také zde je dostatek dalších hodnot k výběru, ale PROFESNÍ RŮST jako příklad jsem vybral záměrně. Jako poskytovatel služeb pro profesní růst také potřebuji zajistit a postarat se i o svůj vlastní. Současná situace tomu nahrává (takže se také snad objevím online a obrazově). To, co svým profesním růstem podporujeme, jsou naše KOMPETENCE (způsobilosti). Je zde další příležitost k zamyšlení:

  • Do jaké míry využíváte současné situace k PROFESNÍMU RŮSTU?
  • Jak vnímáte svou vlastní hodnotu za současné situace? Co posiluje vaši SEBEÚCTU?
  • Jaký PROFESNÍ RŮST v tuto chvíli sami potřebujete? Napište mi na blog@liborfriedel.cz nebo mi zavolejte na 603 851 176. Minimálně se můžeme domluvit na 30-ti minutách koučování bez nároku na odměnu (do 30.4.2020).
  • Jak se změnil váš postoj k PROFESNÍMU RŮSTU v současné nouzové situaci?
  • Jak konkrétně si aktuální vědomí ne/důležitosti PROFESNÍHO RŮSTU chcete přenést do následujících týdnů a měsíců? Co v přístupu k PROFESNÍMU RŮSTU a svým osobním způsobilostem (a vědomí vnímání vlastní hodnoty) změníte? I v tomto případě platí – napište, můžeme to probrat.

 

OSOBNÍ ZODPOVĚDNOST jako osobní hodnota

„Podle sebe soudím tebe“. Pro mě je OSOBNÍ (Z)ODPOVĚDNOST jednou z klíčových hodnot. 4. patro je v naší cestě vzhůru do dalších pater nejužším místem. Není snadné jim projít. Platí tam odpovědnost za dodržování předpisů, své konání a jeho následky apod.

Přijetí osob zodpovědnosti je známkou oproštění se od strachu a projevem odvahy dále se rozvíjet a růst. TRANSFORMUJE nás! Čím více svou OSOBNÍ ZODPOVĚDNOST přijímáme/přijmeme, tím více se začínáme transformovat směrem k vědomí společného dobra a vzájemné závislosti.

K zamyšlení:

  • Do jaké míry využíváte současné situace k malým i velkým projevům OSOBNÍ (Z)ODPOVĚDNOSTI?
  • V čem je tato zodpovědnost pro vás nejnáročnější? Co se z toho učíte?
  • V čem se z hlediska OSOBNÍ ZODPOVĚDNOSTI potřebujete posunout?Napište mi na blog@liborfriedel.cz nebo mi zavolejte na 603 851 176. Minimálně se můžeme domluvit na 30-ti minutách koučování bez nároku na odměnu (do 30.4.2020).
  • Jak se změnil váš postoj k OSOBNÍ ZODPOVĚDNOSTI v současné nouzové situaci?
  • Jak konkrétně si aktuální vědomí důležitosti OSOBNÍ ZODPOVĚDNOSTI chcete přenést do následujících týdnů a měsíců? Co v přístupu k OSOBNÍ ZODPOVĚDNOSTI (a vědomí TRANSFORMACE) změníte? I v tomto případě platí – napište, můžeme to probrat.

 

HUMOR jako osobní hodnota

V současné nelehké situaci je HUMOR nezanedbatelný. Díky za něj, i když je občas v tmavších odstínech a ironizující. Stačí mrknout na sociální sítě. Pomáhá utužovat vědomí VNITŘNÍ SOUDRŽNOSTI v obtížnějších časech, a to my jako Češi „umíme“. Bohužel je tato soudržnost v jedné perspektivě rozdělena na dvě konsolidované části vzájemných odpůrců. Např. ve vidění politiky apod.

HUMOR nám paradoxně pomáhá hledat smysl v naší existenci. HUMOR jde ruku v ruce s další hodnotou, kterou v 5. patře hodnotového supermarketu můžete nakoupit, a to je KREATIVITA/TVOŘIVOST. Obojí lze považovat (a v případě přístupu VIA tomu tak je), také za silné stránky charakteru.

K zamyšlení:

  • Máte rádi HUMOR? (Já ano, stejně tak 35% klientů z mé databáze těch, kteří si udělali test hodnot.)
  • Do jaké míry HUMOR využíváte v současné situaci?
  • Jak se změnil váš postoj k (důležitosti) HUMORU v současné nouzové situaci?
  • Jak konkrétně si aktuální vědomí HUMORU (smyslu pro humor, humorné nadsázky…) chcete přenést do následujících týdnů a měsíců? Co v přístupu k HUMORU (a vědomí VNITŘNÍ SOURŽNOST) změníte? Napište třeba do komentářů pod článkem, včetně nějakého vtípku, který se vám v poslední době líbil.

 

BÝT PŘÍNOSNÝ jako osobní hodnota

Důležitá pro mnohé je realizovaná touha BÝT PŘÍNOSNÝ. Z mého vzorku klientů se to týká 30% těch, kteří si tuto hodnotu vybrali jako jednu z 10 nejdůležitějších. Prakticky (a kreativně) se v těchto dnech a hodinách realizuje při šití roušek, sdílení užitečných rad, výuce vzdáleným přístupem, rozvážení jídla a nápojů… Pro mě osobně zčásti i psaním tohoto článku, o němž doufám, že by mohl být inspirativní a vést k zamyšlení a alespoň malé změně u těch, kdo jej budou číst (a třeba sdílet dále).

Tím, že jsme přínosní, projevujeme v dané situaci individualitu při utváření malých i velkých pozitivních rozdílů v životech svých i druhých. Je to jedna z důležitých položek v přístupu Ikigai. Právě „making a difference“, utváření rozdílu je to, proč má smysl a význam si zajet do 6. patra supermarketu hodnot a nějakou si zde vybrat. Samozřejmě autenticky, nikoliv uměle.

K zamyšlení:

  • Jakým způsobem se snažíte BÝT PŘÍNOSNÍ v těchto dnech?
  • Jak se změnil váš postoj k tomu BÝT PŘÍNOSNÝ v současné nouzové situaci?
  • Jak konkrétně si aktuální vědomí osobního PŘÍNOSU pro druhé chcete přenést do následujících týdnů a měsíců? Co v přístupu k tomu čím, proč a jak BÝT PŘÍNOSNÝ (a vědomí TVORBY pozitivního ROZDÍLU) změníte? Napište třeba do komentářů pod článkem.

 

SLUŽBA – vítejte v 7. patře hodnotového supermarketu

Na vrcholu, v posledním, 7. patře úrovní vědomí, je vědomí SLUŽBY vyššímu celku. Zde kupříkladu:

  • dokážeme být POKORNÍ/skromní (13% v mém vzorku klientů),
  • máme, představujeme a sdílíme VIZE (12%),
  • uplatňujeme svou MOUDROST jako hodnotu (28%).

Odstup od prvního patra „přežití“ je velký a pro mnohé je tato úroveň inspirativní jako součást leadershipu. Osobní hodnoty typu POKORA, VIZE či MOUDROST mnozí očekávají od lídrů, ať už v politice (na jakékoli úrovni), v organizacích, podnicích a firmách.

Z mého pohledu je důležité držet se i osobní úrovně těchto hodnot. Znamená to hledat a naplňovat svou

  • osobní POKORU,
  • osobní VIZIi (jako součást osobního LÍDROVSTVÍ a vedení sebe sama),
  • osobní MOUDROST.

To je oblast našeho vlivu, kterou pak můžeme přenést do 7. patra služby vyššímu celku.

K zamyšlení:

  • Co pro vás znamenají hodnoty jako je POKORA, VIZE a/nebo MOUDROST?
  • Která je vám nejbližší? Do jaké míry ji využíváte v současné situaci?
  • Jak se změnil váš postoj k uvedeným třem hodnotám (ze 7. patra) v současné nouzové situaci?
  • Jak konkrétně si aktuální vědomí POKORY/VIZE/MOUDROSTI chcete přenést do následujících týdnů a měsíců? Co v přístupu k těmto hodnotám (a vědomí SLUŽBY celku) změníte?

Na této úrovni vědomí můžete sledovat třeba na sítích diskuse o léčení Země, kolektivní ozdravné a čistící meditace a další inspirativní akce.

Barrettův model, resp „seznam“ hodnot v testu nepracuje a neuvádí hodnotu typu LÁSKA. Přístup Values In Action považuje Lásku za silnou stránku, která je součástí ctnosti (virtue) zvané LIDSKOST (HUMANITY). Spolu s láskou je to také LASKAVOST a SOCIÁLNÍ INTELIGENCE. Pro přehled si stáhněte zdarma a volně plakát ctností a silných stránek.

 

„Nákup“ hodnot a omezení…

V jednotlivých patrech „hodnotového supermarketu“ se pohybujeme nahoru a dolů, vědomě a/nebo (častěji) nevědomě. Proto jsou to (Barrettovy) „úrovně vědomí“.

Výběr a aktivace či uplatnění hodnot se v mnohém podobá výběru a nákupu v hodnotovém supermarketu. Někdo „nakupuje“ impulsivně (podle toho, která hodnota je zrovna „v akci“), jiný přijde s jasným „nákupním seznamem“ (= žebříček hodnot), další zvažuje, rozhlíží se a vybírá podle aktuální potřeby…

Nejen z DIltsovy pyramidy logických úrovní vyplývá, že hodnoty jsou provázány s naší vírou a přesvědčeními. Proto nás některé hodnoty (potenciálně i reálně) omezují/limitují, byť nemusí prvoplánově vypadat jako negativní. Obrázek s nimi jsem také použil.

S limitujícími hodnotami brzy narazíme na strop a náš domeček je velmi stísněný a omezený.  O čem hovořím?

  • O snaze o naprostou KONTROLU,
  • o touze BÝT OBLÍBENÝ (někdy za každou cenu, „populisticky“ – vox populi)
  • o honbě za ODMĚNOU (opět někdy za každou cenu),
  • o touze po MOCI a
  • o důraz na OSOBNÍ IMAGE.

Tyto hodnoty jsou dalšími příklady z Barrettova individuálního seznamu osobních hodnot.

Pokud vám tyto omezující hodnoty někoho připomínají, nejde o podobnost náhodnou a samozřejmě to má (negativní) dopad i na současnou situaci. Z diskusí (nejen na sítích a v médiích) evidentně spousta lidí od státníků očekává odlesk již zmíněných hodnot jako MOUDROST, VIZE, OTEVŘENOST, SCHOPNOST DIALOGU, SPOLEHLIVOST, SOUCIT atd. Respekt těm, kteří to dokáží zvládnout a tyto hodnoty vyjádřit, sdílet a „nakazit“ jimi druhé. Jak tyto hodnoty zapadají do jednotlivých pater Barrettova modelu vidíte na obrázku.

 

Obr. 2 – „Hodnotový supermarket“ – verze 2. Barrettův model s příklady vybraných hodnot, které aktivujeme v čase nouze s COVID-19.

Zdroj: vlastní zpracování s využitím modelu Richarda Barretta

… způsobuje konflikty…

Objevují se přirozeně také touhy, pramenící zejména z osobní hodnoty VYŘEŠENÍ KONFLIKTŮ, vyzývající k jednotě, svornosti v „těžké době“. Nejen pro podnikatele (hodnota PODNIKAVOST) však přijde ještě těžší doba, až se budeme potřebovat obětovat v nápravě ekonomických dopadů současné pandemie. V této souvislosti je dobré zmínit, že s úrovní 4 (transformace) souvisí v Barrettově modelu i hodnota RISKOVÁNÍ (v mé statistice „testovaných“ pouhá 3%). Pro změnu je třeba zariskovat a opustit staré pro nové.

V zásadě je to jednoduché. Každý má již zmíněnou OSOBNÍ ZODPOVĚDNOST za své osobní hodnoty a „práci“ s nimi. Synergickým doplňkem k osobním hodnotám jsou naše osobnostní silné stránky (test VIA).

(Pro mě je současný čas příležitostí k vědomým experimentům, vnímání i využívání různých hodnot a sledování pocitů „odstupu“ od úrovně vědomí 1 (přežití), sledování synergií nebo konfliktů hodnot, v situacích a výzvách, kdy nehledám „jedinou pravdu“ a jediný návod „jaknatologický“ návod.)

Obr. 3 – „Hodnotový supermarket“ – verze 3. Některé hodnoty nám v čase nouze s COVID-19 příliš nepomáhají.

Zdroj: vlastní zpracování s využitím modelu Richarda Barretta

…a vyžaduje transformaci

Ani „úzké hrdlo“ (4. patro), tedy 4. úroveň vědomí v Barrettově modelu, graficky v podobě písmene „X“ zde není nadarmo. Mají-li se věci změnit/transformovat k lepšímu, pro společné dobro (v naději na post COVID-19 situaci to často v médiích a zejména v sociálních sítích zaznívá), bez (hluboké) TRANSFORMACE to ne(pů)jde.

Jedním z hodnotových předpokladů pro transformaci je ROVNOVÁHA mezi rodinou a prací (WLB – Work-Life Balance). Díky aktuálním příležitostem (nutnosti) vzdálené práce a home office agendě mnohých zaměstnanců podniků a organizací a zároveň zavřených školách, ji někteří nově odhalují, v tom dobrém i rizikovém. Jiní (lékaři, sestřičky, laborantky, záchranáři…) o ní v nynějších hektických dnech v podstatě dočasně přišli.

Ještě na vyšší úrovni (6. patro) je hodnota, která zdůrazňuje jinou ROVNOVÁHU – fyzickou, emoční, mentální a spirituální. Proto se může někomu odpoutání od PŘEŽITÍ z 1. patra na úroveň 6. patra, kde je tato hodnota realizována zdát příliš odtažité. Na tuto rovnováhu poukazují průvodci vedenými on-line meditacemi např. Zdenek Weber a jeho přátelé. Z pohledu zmíněné rovnováhy a úrovně vědomí 6. patra to odtažité není. Je to naopak velice autentické, povzbudivě a plní to účel tohoto patra – „making a difference“ (utvářet pozitivní rozdíl ve světět).

 

Pod pokličku osobních hodnot

Získejte hlubší vhled do toho kým opravdu jste.

Bezplatný test + 5 lekcí mini e-kurzu!

Více zde.

Až to přejde…

Po odeznění zdravotní „krize“ budeme potřebovat přístup k osobním hodnotám, které nám pomohou zvládnout (nejen) ekonomické důsledky

Zmapujte si své osobní hodnoty, jděte na „nákup“ do hodnotového supermarketu se „seznamem v ruce. Není to jednou provždy. I hodnoty jsou situační. V různých situacích se pohybujeme na různých úrovních vědomí a „nakupujeme“ v různých patrech sedmipodlažního supermarketu.

Máte-li chuť, zkuste své osobní hodnoty rozpoznávat, porovnávat, hledat u jiných a uvažovat proč jsou věci tak, jak jsou a skrze které hodnoty můžete věc pozitivně ovlivnit atd. V hodnotách (nejde-li o ty limitující a negativní, s nimiž Barrett v modelu přímo nepracuje) není (téměř) nic ve stavu „dobře“ nebo „špatně“. Je to náš individuální „otisk“ za dané situace a úrovně našeho sebe-vědomí. Není to esoterika, ani Spiritualita. I když…

…Stejně tak je to i s našimi silnými stránkami. Jedna z ctností, do nichž spadají VIA silné stránky je TRANSCENDENCE. Patří k ní následující silné stránky každého z nás:

  • Smysl pro krásu a dokonalost
  • Vděčnost
  • Naděje
  • Humor
  • Spiritualita

Udělat si inventuru vlastních hodnot můžete zde.

Stejně tak se podívejte i na další články, které jsem věnoval „sedmičkám“ a synergiím různých modelů a uzavřel v článku o synergii sedmiček jako trumfech ve vašich rukou.

V článku padla řada otázek k zamyšlení. Pro komentáře nemá smysl vymýšlet další. Pokud se chcete podělit a sdílet své postřehy a zkušenosti veřejně, napište do komentářů. Chcete-li do učinit soukromější cestou, pošlete mi vzkaz. Díky.

Hodně zdraví a osobní síly. Mějte se dobře!

 

Odkaz na další článek - Nový jazyk Barrettova modelu

„Není těžké učinit rozhodnutí, víte-li, jaké jsou vaše hodnoty.​“

(Roy E. Disney)

Libor Friedel

Libor Friedel

Konzultant, kouč a lektor, s praxí od roku 1996

PODPOŘÍM vaši STRATEGICKOU CESTU!

Baví mě vytvářet tvůrčí prostor, inspirovat, učit, sdílet své znalosti a zkušenosti. Podněcuji jednotlivce a organizace ke strategickému rozvoji, úspěchu a excelenci s vědomím souvislostí, jako LÍDRŮ. Dávám do toho SRDCE.

VHLED ☛ LÍDROVSTVÍ ☛ STRATEGIE ☛ SKÓRE ☛ EXCELENCE

Pošlete vzkaz nebo dotaz

7 + 1 =

Líbil se vám příspěvek? Byl pro vás v něčem zajímavý, inspirativní a/nebo přínosný? SDÍLEJTE jej s přáteli a známými!

Zajímá-li vás téma více, NAPIŠTE mi DO KOMENTÁŘŮ. Budu lépe vědět, čím se mám na blogu zabývat. Zvu vás proto k vyplnění ankety na tomto odkazu.

Děkuji. Libor

Share This