Láska

„Zažívám blízké, milující vztahy, které se vyznačují tím, že dávám a přijímám lásku, srdečnost a péči.“

Pokud pochopíte, o čem vše je láska, můžete ji začít rozpoznávat u sebe i u ostatních.

Láska

Po milionech písní, psaníček, básní a pohlednic není lásku třeba představovat. Je však dobré si ujasnit, jak je tento termín používán v klasifikaci silných stránek VIA. Láska jako silná stránka charakteru, spíše než emoce, odkazuje na míru, do jaké si vážíte blízkých vztahů s lidmi a přispíváte k této blízkosti vřelým a opravdovým způsobem. Zatímco Laskavost může být vzorcem chování uplatňovaným v jakémkoli vztahu, Láska jako silná stránka osobnosti opravdu odkazuje na způsob, jak přistupujete k vašim nejbližším, nejvřelejším a nejsrdečnějším vztahům.

Láska je vzájemná, týká se jak schopnosti milovat druhé, tak i ochoty přijímat lásku od ostatních. Existují čtyři typy lásky, každá s biologickou a evoluční základnou.

 • Připoutaná láska – rodič pro dítě, dítě pro rodiče.
 • Soucitná, altruistická láska – laskavost.
 • Přátelská, doprovodná láska – přátelství.
 • Romantická láska – manžel / partner / přítel / přítelkyně.

 

Kategorie ctností

24 silných stránek charakteru VIA je kategorizováno do šesti kategorií – ctností. Těchto šest ctností je považováno za univerzální, protože se o nich píše či jsou studovány ve filozofii a náboženství posledních nejméně 2500 let.

Láska je v systému VIA součástí kategorie ctností nazvané LIDSKOST (Humanity). Lidskost popisuje silné stránky, které se projevují v péči o ostatní. Tyto silné stránky jsou mezilidské a většinou se týkají vztazích „z očí do očí“. Mezi další silné stránky v kategorii ctností LIDSKOST patří Sociální inteligence a Laskavost.

 

K zamyšlení

 • Na kterých lidech vám nejvíce záleží v každé oblasti vašeho života (přátelé, rodina, partneři, spolupracovníci…)? Jak jim (v každé skupině) zdravým způsobem vyjadřujete lásku?
 • Jakými způsoby vyjadřujete lásku k druhým a jak je přijímána?
 • Jak dobře přijímáte lásku? Často je snazší dát než získat, ale dobré vztahy jsou obousměrnou cestou. Vyvolávají ve vás známky lásky nepříjemné pocity nebo obavy z toho, co od vás mohou ostatní očekávat?

 

K akci

Tady je pár tipů a inspirací, pokud chcete Lásku ve svém osobním či pracovním nebo podnikatelském životě více rozvinout.

 • Prozkoumejte a oceňte silné stránky svých blízkých.
 • Vyjádřete svou lásku prostřednictvím malých dárků. Pokud je to možné, vytvořte/vyrobte si dárečky pro druhé sami.
 • Vyjádřete lásku v práci a snažte se porozumět těm, s nimiž pracujete, zjistit, co je pro ně důležité a pravidelně se těmito tématy s nimi zabývat.
 • Zapojte se do oblíbené aktivity s milovanou osobou (např. turistika, cykloturistika, procházky v parku, plavání, kempování, jogging…).
 • Pomozte svým blízkým s plánem na jejich zlepšení/rozvoj (např. při učení, hubnutí, cvičení, v nové kariéře…).

 

Při nevyužívání této silné stránky je člověk emocionálně izolovaný a uzavřený, Neodhalí se.

Při nadužívání této silné stránky se člověk velice rychle otevírá, i tehdy, když to není vhodné.

Nový článek vám neunikne

Pošlete vzkaz nebo dotaz

6 + 15 =

Share This