Perspektiva

„Radím ostatním tím, že zvažuji různé (a relevantní) perspektivy a využívám své vlastní zkušenosti a znalosti k objasnění celkového obrazu.“

Pokud pochopíte, o čem vše je perspektiva, můžete ji začít rozpoznávat u sebe i u ostatních.

Perspektiva

Perspektiva, to je schopnost vidět v životě větší obraz. Perspektiva je o schopnosti vidět les i stromy, vyhnout se propadnutí do malých detailů, když je třeba zvážit větší problémy. Nasloucháte-li ostatním pomáhá vám perspektiva současně přemýšlet o životních lekcích, správném chování i o tom, co je nejlepší v dané situaci.

Tato schopnost dívat se na systémy jako celek nebo přemýšlet v širších souvislostech vám poté pomůže nabídnout dobrou radu. Perspektiva se liší od inteligence, ale představuje vysokou úroveň znalostí, schopnost poskytovat rady a rozpoznávat a vážit více úhlů pohledu před přijetím rozhodnutí. Umožňuje člověku řešit důležité otázky týkající se chování a smyslu života.

 

Kategorie ctností

24 silných stránek charakteru VIA je kategorizováno do šesti kategorií – ctností. Těchto šest ctností je považováno za univerzální, protože se o nich píše či jsou studovány ve filozofii a náboženství posledních nejméně 2500 let.

Perspektiva je v systému VIA součástí kategorie ctností nazvané MOUDROST (Wisdom). Moudrost popisuje silné stránky, které vám pomohou shromažďovat a používat znalosti. Mezi další silné stránky v kategorii ctností MOUDROST patří Láska k učení, Zvídavost, Úsudek a Kreativita.

 

K zamyšlení

  • Jakou jednu či dvě příležitosti jste promeškal/a díky neprojevení této silné stránky?
  • V které době (v jakém věku) bylo pro vás nejsnazší tuto silnou stránku projevit?
  • Co je pro vás nejužitečnější, díváte.li se na situaci či problém z jiného úhlu pohledu (z jiné perspektivy)?

 

K akci

Tady je pár tipů a inspirací, pokud chcete Perspektivu ve svém osobním či pracovním nebo podnikatelském životě více rozvinout.

  • Nabídněte někomu, o kom víte, že má v práci těžkosti či se potýká s problémem, že mu pomůžete věc prozkoumat z jiné perspektivy, dáte mu konkrétní radu nebo mu budete „pouze“ naslouchat.
  • Přečtěte si nějaké zajímavé citáty a slova moudrých a přepište je do malých praktických akčních kroků, které můžete uskutečnit. (Tady jsou třeba citáty o strategii, o lídrovství a o osobní síle a charakteru.)
  • Uvědomte si morální obsah a potenciální důsledky vašich budoucích aktivit, které chcete uskutečnit.
  • Zamyslete se nad morálními důsledky vědeckého úsilí, které přímo ovlivňují váš život.
  • Pomozte někomu blízkému z rodiny nebo příteli, který řeší nějaké dilema, zvážit všechny možnosti.

 

Při nevyužívání této silné stránky je člověk povrchní, krátkozraký a nevidí širší souvislosti a větší obraz.

Při nadužívání této silné stránky se člověk může stát arogantním a zpupným, ve smyslu že „sežral všechnu moudrost světa“.

Nový článek vám neunikne

Pošlete vzkaz nebo dotaz

1 + 5 =

Share This