Pokora / Skromnost
„Vidím své silné stránky a talenty, ale jsem pokorný/pokorná, nesnažím se být středem pozornosti, ani získat uznání.“
Pokud pochopíte, o čem vše je pokora / skromnost, můžete ji začít rozpoznávat u sebe i u ostatních.
Pokora / Skromnost
Pokora / Skromnost znamená přesně vyhodnotit vaše úspěchy. Je snadné popsat, co pokora není – nejedná se o vychvalování, nestřídmost, vyhledávání pozornosti, přitahování pozornosti k sobě samým, vnímání sebe sama jako zvláštních a/nebo důležitějších než druzí. Na druhou stranu to neznamená vyhovět každému přání či požadavku někoho jiného, ani přílišnou sebekritiku. Skutečně skromní a pokorní lidé lidé o sobě smýšlí dobře a mají dobrý smysl pro to, kým jsou. Ovšem jsou si rovněž vědomi svých chyb, nedokonalosti a mezer ve znalostech. Nejdůležitější je, že jsou spokojeni, aniž by byli středem pozornosti nebo aby byli oceňováni za své úspěchy.
Obvyklou mylnou představou je, že pokora a skromnost je známkou nízkého sebevědomí a pocitu nedostatečnosti. Skutečná pokora a skromnost však zahrnuje přesné sebehodnocení, rozpoznávání vlastních omezení a udržování úspěchů v perspektivě. Skromní lidé nezkreslují informace, aby bránili nebo potvrzovali svůj vlastní obraz a nemusí se prezentovat jako lepší, než ve skutečnosti jsou.
Kategorie ctností
24 silných stránek charakteru VIA je kategorizováno do šesti kategorií – ctností. Těchto šest ctností je považováno za univerzální, protože se o nich píše či jsou studovány ve filozofii a náboženství posledních nejméně 2500 let.
Pokora / skromnost je v systému VIA součástí kategorie ctností nazvané STŘÍDMOST (Temperance). Střídmost popisuje silné stránky, které vám pomáhají zvládat návyky a chránit před neuměřeností a excesy. Mezi další silné stránky v kategorii ctností STŘÍDMOST patří Odpuštění, Prozíravost a Sebeovládání.
K akci
Tady je pár tipů a inspirací, pokud chcete Pokoru / Skromnost ve svém osobním či pracovním nebo podnikatelském životě více rozvinout.
- Na konci každého dne identifikujte něco, co jste udělali zejména kvůli dojmu a zapůsobení na druhé, pro show nebo pro „lajk“ na sociální síti. Rozhodněte se, že to nebudete opakovat.
- Všímejte si zda a kdy či za jakých okolností mluvíte v různých skupinových situacích více než ostatní.
- Najdete-li někoho, kdo je autentický a v určitém způsobu chování lepší než vy a složte mu upřímný kompliment.
- Požádejte důvěryhodného přítele o upřímnou zpětnou vazbu o vašich slabinách.
- Přiznávejte své chyby a omlouvejte se i těm, kteří jsou (mnohem) mladší než vy.