Vitalita, elán, nadšení, „šťáva“

„Cítím se vitální a plný/plná energie, k životu přistupuji s pocitem entuziasmu a nadšení.“

Pokud pochopíte, o čem vše je vitalita, můžete ji začít rozpoznávat u sebe i u ostatních.

Vitalita, elán, nadšení, „šťáva“

Vitalita, entuziasmus, nadšení (klasifikace VIA používá název Zest) znamená přistupovat k situaci nebo životu obecně, se vzrušujícím nadšením, vášní a energií, nepřistupovat k úkolům nebo činnostem polovičatě, napůl plynu, ale dát do něj celé srdce. Lidé, kteří mají vysokou míru vitality, jsou nadšeni, když ráno vstanou a žijí svůj život jako dobrodružství.

Vitalita je dynamická silná stránka, která přímo souvisí s fyzickým a psychickým zdravím. Tato silná stránka má nejmocnější vazby na celkovou životní spokojenost a plné zapojení do života.

 

Kategorie ctností

24 silných stránek charakteru VIA je kategorizováno do šesti kategorií – ctností. Těchto šest ctností je považováno za univerzální, protože se o nich píše či jsou studovány ve filozofii a náboženství posledních nejméně 2500 let.

Vitalita je v systému VIA součástí kategorie ctností nazvané ODVAHA (Courage). Odvaha popisuje silné stránky, které vám pomáhají uplatnit vaši vůli a čelit rozmanitému protivenství. Mezi další silné stránky v kategorii ctností ODVAHA patří Statečnost, Vytrvalost a Upřímnost.

 

K zamyšlení

  • Za jakých podmínek a okolností se může stát, že vás vitalita a nadšení dovedou k něčemu, čeho později litujete?
  • Vitalita je silná stránka, jejíž přidanou hodnotu lze nejlépe odhalit. kombinuje-li se s jinými silnými stránkami (nebo hodnotami). Která z vašich silných stránek vytváří s Vitalitou nejlepší synergie?
  • Jaké podmínky (lidé, místa nebo aktivity) ve vás vyvolávají vitalitu, elán a nadšení? Za jakých podmínek či okolnosti má váš život největší „šťávu“?

 

K akci

Tady je pár tipů a inspirací, pokud chcete Vitalitu (elán, nadšení, entuziasmus…) ve svém osobním či pracovním/podnikatelském životě více rozvinout.

  • Udělejte něco, co již děláte, ale s větší dávkou energie (!), přidejte kreativitu (!) a další „ingredience“.
  • Zlepšete svou spánkovou hygienu – stanovte si pravidelný čas po spánek, jezte nejpozději 3-4 hodiny před spaním, vyhýbejte se jakékoli práci v posteli, nedávkujte se pozdě večer kofeinem atd. Všímejte si pak změny vaší energetické hladiny.
  • Udělejte si čas a nadšeně oslavte své příští tři (malé i velké) úspěchy a vítězství.
  • Zavolejte příteli z dřívějších let a zavzpomínejte na „staré dobré časy“, které se vám vryly do paměti (společné příjemné zážitky ze studií, dovolené…).
  • Alespoň jednu týdně se hodinu věnujte outdoorové aktivitě, jako je pěší turistika, cykloturistika, svižná chůze (Nordic Walking) nebo jogging. (Ideálem je 3x týdně celkem cca. 150 minut.)

 

Při nevyužívání této silné stránky je člověk vnímán jako nudný, nejedná s nadšením.

Při nadužívání této silné stránky je člověk hyperaktivní, má všechno rád, že všeho je nadšený a druhým nechává jen velice malý prostor.

Nový článek vám neunikne

Odhalte své silné stránky – bezplatný test!

Jaké jsou vaše silné stránky?

Získejte vhled do svých 24 silných stránek!

Extra bonusy v češtině formou 5-ti denního e-mail kurzu!

Více informací >>

Jaké jsou silné stránky "teenagerů"?

Silné stránky pro mladé – výsledky v češtině, bez extra bonusů!

POZOR!!! Pouze pro věkovou kategorii 13-17 let.

Více informací >>

Pošlete vzkaz nebo dotaz

10 + 7 =

Share This