autor: | 26.11.2015 | Kvalita a excelence, Osobní

Život nás stále udržuje v naději, že něco přijde POPRVÉ. Nebo ne? To nechám na víře každého z nás. Každopádně to je na životě skvělé. Jsou POPRVÉ, která nás překvapí, na některá se těšíme a připravujeme, jiná moc milá či příjemná být nemusí.

V posledních dnech jsem pár POPRVÉ zažil. Mimo jiné i proto, že listopad je měsícem mladých vín, i proto že listopad je v České republice Měsícem kvality. Až mi z toho všeho ztěžkl kufr, který jsem vezl Pendolinem do Prahy a zpět.

Tento článek píšu POPRVÉ s obutými běžeckými botami ASICS na nohou. V textu se dozvíte proč  i jak se vše semlelo.

Překvapení

Týden před Svatým Martinem, když jsem v Praze vedl kurz o manažerských dovednostech, jsem se  od výkonného ředitele České společnosti pro jakost dozvěděl, že jsem byl Radou kvality ČR vybrán jako vítěz Ceny za publicistický příspěvek v oblasti kvality. Dostal jsem dvě vstupenky do Španělského sálu Pražského hradu na slavnostní vyhlášení 24.11.2015. Obrovské překvapení. V letošním roce jsem se po 15 letech vzdal role hodnotitele v Národní ceně ČR za kvalitu, byť „práci“ s modelem excelence EFQM neopouštím. Už jsem ani příliš nedoufal, že se na ceremonii vyhlášení vítězů na Pražský hrad ještě podívám. A vůbec mě nenapadlo, že bych kdy stál „na pódiu“ jako oceněný. To se mi stalo jedinkrát neoficiálně – firmě jsem pomáhal s přípravou k účasti v Ceně za kvalitu. Získali ji a všichni jsme se společně nechali na pódiu vyfotit po ceremoniálu. A teď tohle! S radostí jsem tedy využil příležitosti a v rámci „cestovního“ listopadu, pozval manželku Hanku do Prahy.

Španělský sál je největším slavnostním prostorem Pražského hradu v severním křídle Nového královského paláce nad vstupní branou směrem od Prašného mostu. Užívá se pro reprezentační shromáždění, velké recepce prezidenta republiky, slavnostní koncerty a podobně.“

(Zdroj: Wikipedia)

Obr. 1 – S manželkou Hankou ve Španělském sále Pražského hradu.

Zdroj: vlastní

Vyrobeno pro radost, potěšení a touhu poznání všeho nového

Cestoval jsem poslední dobou po Čechách, a tak se stalo, že jsem 11. listopadu minul ochutnávku nového vína. Proto nás s Hankou cestou Pendolinem do Prahy příjemně překvapila nabídka ochutnávky Svatomartinského z produkce Znovín Znojmo. Vždy můžeme najít příležitost, aby bylo něco v životě POPRVÉ. Někdy SE příležitost zkrátka objeví. Třeba k ochutnávce na kolejích. Sváteční cesta začala příjemným překvapením a kufr záhy ztěžkl o láhev Müller-Thurgau a láhev Zweigeltrebe rosé. Každé z těchto vín bylo podle Znovínu vyrobeno pro radost, potěšení a touhu poznání všeho nového, mladého. Proč s tím nesouhlasit?

Ostatně, vína značky Znovín nás doprovázela i v Praze, při rautu po vyhlášení cen v programu Národní politiky kvality.

Ve světle 2 000 žárovek

Španělský sál je největším slavnostním prostorem Pražského hradu. „Ceny za kvalitu“ se zde udělují každoročně. V sále k tomu svítí více než 2 000 žárovek. Jako hodnotitel Národní ceny jsem vyhlášení vítězů různých cen v oblasti kvality a společenské odpovědnosti mnohokrát zažil. Úterý 24.11.2015 bylo pro mě ve Španělském sále POPRVÉ specifické. Užil jsem si „minutu slávy“ – podle itineráře v 19:14, kdy se vyhlašovala Cena za publicistický přínos.

Byl jsem nadšený, že jsem ocenění mohl převzít od místopředsedkyně Rady kvality ČR, paní profesorky Růženy Petříkové, s níž se řadu let znám. Potkáváme se na různých konferencích a na akademické půdě a bylo milé se setkat při této příležitosti.

Do časopisu Perspektivy kvality jsem přispěl mnohokrát. V poslední době to byly články s komentovanými recenzemi knih vydavatelství Management Press. A „co čert nechtěl“? Jeden článek, týkající se koučování se stal oceněným publicistickým přínosem. Připadá mi to symbolické – opouštím po padesátce expertní roli a usazuji se spíše v roli kouče a mentora. Věřím, že se od recenzí a poznámek posunu (někdy) k vlastní knize. Krásné „české“ slovo to vystihuje – prokrastinace.

Každopádně, mám Radost!

Děkuji České společnosti pro jakost, Veronice Soukupové a Zdeňku Svatošovi z redakce Perspektiv kvality, Kláře Fouskové ze Sdružení ro oceňování kvality i Radě kvality České republiky.

Kufr k cestě domů tak opět ztěžkl – o skleněnou plastiku Q a „certifikát“.

Důležité pro život však je, aby mi hlavně netěžkla mysl. I když je to někdy těžké.

Obr. 2 – Cena za publicistický přínos.

Zdroj: vlastní

Anima Sana In Corpore Sano

Ve zdravém těle zdravý duch, latinský akronym – ASICS. Pokud vám to nic neříká, jde o značku japonského výrobce sportovní obuvi a oblečení. Radost z předchozího večera se totiž přelila do radosti, když jsem v několika různých párech běžeckých bot a v obleku pobíhal po prodejně Sportisimo v NC Palladium. Ve středu 25.11.2015 v 10:58 byly v mých rukou (prostřednictvím Hanky-Ježíška) ASICS Gel Pulse 7 GTX (s Goretxem).

Do kufru se nevešly a ani by moc neztěžkl, pouze o 2x 360 gramů. Značku ASICS jsem zvolil POPRVÉ.

Píšu a mám je na nohách, neboť jak říká osmé z běžcova desatera – „Své obutí ignorovat nebudeš. Pořádně vybereš si a prošlapání si ohlídáš.“ Těším se, až v nich POPRVÉ vyběhnu.

Tak vidíte. „POPRVÉ“ může nabývat v životě rozmanitých podob. POPRVÉ se na blogu nedávno objevil i první komentář. Snad to nebylo naposled.

Jaká „POPRVÉ“ jste v posledních dnech zažili vy?

Kontaktuje mě

8 + 4 =

Tento příspěvek byl původní součástí mého blogu Život 50+, který fungoval od 3/2015 do 3/2016 na platformě webu 2.0.

Libor Friedel

Libor Friedel

Lektor, kouč a konzultant s praxí od roku 1996

Mým posláním je inspirovat ke zlepšování, pomáhat se znalostmi a jejich aplikací a vytvářet bezpečný prostor pro rozvoj lidí a organizací. Dávám do toho SRDCE.

Slova moudrých

„Civilizace povstala, když rozzlobený člověk POPRVÉ použil slovo místo kamene.“

(Sigmund Freud)

Líbil se Vám příspěvek? Byl pro Vás něčím zajímavý, inspirativní, přínosný nebo užitečný? SDÍLEJTE jej se svými přáteli a známými!

Pokud Vás téma osobní kvality, systémové kvality či excelence zajímá více, NAPIŠTE mi DO KOMENTÁŘŮ. Budu lépe vědět, o čem si chcete přečíst a čím se mám příště na blogu zabývat.

Děkuji. LF

Share This