21 citátů na téma „změna“

21 citátů na téma „změna“

Co pro vás znamenají citáty? Jsou otravné, motivační, inspirující, patří na Facebook, nepatří na LinkedIn…? Kamarád a kolega konzultant Tomáš Gřešek říká, že kdybychom podle citátů opravdu žili, byl by svět už dávno mnohem lepší.

Já jsem si u blogu navykl uvádět vždy jeden citát na konci článku v pravém postranním panelu. Jako doplňující a inspirující tečku. (Dnes tam je ten jedenadvacátý o změně.)

Před několika týdny jsem si u Nadace Tomáše Bati ve Zlíně koupil knížečku „Myšlenky Tomáše Bati“, plechový hrníček a dvě propisky. Na hrníčku a propiskách jsou jeho myšlenky:

  • „Ven! Čerstvý vzduch, nejlepší lékař a přítel!“ (Posiluji imunitu díky Nordic Walkingu i běhání a snažím se k tomu inspirovat druhé.)
  • „Svět patří smělým.“ (Smělost a odvahu potřebujeme k mnohým krokům a změnám v osobním i profesním životě.)
  • „Dnes, ne zítra.“ (S těmito slovy se prokrastinuje daleko hůř.)

Hesly byl Tomáš Baťa znám. I jednotou slov a činů.

Jim Rohn, učitel a inspirátor, který mě stále ovlivňuje, je také oblíbeným zdrojem mnoha a často citovaných myšlenek. Dovolím si jednu z nich:

„Aby lidé byli zdraví a prosperovali, musí mít výživu a slova. Ujistěte se, že máte každý den dobrou výživu slovy.“

Citáty a klíčové myšlenky o různých záležitostech jsou jednou z forem takové „dobré výživy“.

Věnoval jsem se již citátům např. o lídrovství, osobní síle a charakteru, předcích i strategii. Citáty byly a jsou poměrně populární a čtené. Prostě dokreslují témata, jimž se věnuji ve svých profesních rolích a spolupráci s jednotlivci i organizacemi. Téma změny jsem zvolil, protože změny jsou všude kolem nás. Snad více a intenzivněji, než jsme vnímali dříve. (Proto mám v záloze ještě jednu várku 21 citátů o změně… na „někdy“.)

 

Jedenáct měsíců odmlky v publikování článků na blogu bylo dlouhých. Snad se mi podaří navázat… třeba citáty k inspiraci a zamyšlení (jsou tam otázky). Téma „změn“ se vnucuje (a že jich bude), čekáme na staro-nový normál. Co bude to „staré“, příliš nezměněné i to, co bude to „nové“ změněné, to se uvidí. O změnách teď bude pár článků, školní e-book i dva webináře – 17.5.2021 a 21.6.2021. Detaily o tom prvním zde najdete (i na FB a LI), o tom druhém brzy.

O citátech

Citáty vyhledáváme pro pozitivní naladění, upomenutí a uvědomění si, že (a co) mnoho moudrého řekla a napsala spousta lidí před námi. Citáty jsou obvykle jakousi esencí moudrosti (někdy bohužel i banalit). V dnešní sebepropagační době k prazvláštnímu folklóru patří i citáty sebe sama. Od citací v odborné a vědecké literatuře se citáty liší. Uvádí jméno, ne zdroj. Jsou často přejímány a ani nemusíme přesně vědět, zda autorem citované myšlenky je opravdu ten/ta, komu se citát přisuzuje.

Upomínání, inspirace a motivace, k niž citáty často slouží se rozmanitě dotýkají také tématu změny. Vhodné motivační citáty mohou podnítit např. i prodej. Leč nejde to pouhým napsáním a přečtením citátu (byť podprahově působí), ale uvedením podstaty toho, co sděluje, do praxe. Motivovat a podnítit k činu, konání, skutku, akci…

Připomnělo mi to jednu oblíbenou hádanku. Na větvi nad okrajem rybníku sedí pět žabek. Jedna z nich se rozhodne skočit. Otázka zní, kolik žabek pak sedí na větvi?

Přesně tak! Rozhodnout se o tom, že něco uděláme či změníme neznamená, že se tak skutečně stane. (odpověď je totiž „pět“). Při zvládání změn se dlouho (a rádi) pohybujeme v tzv. „zóně sebeklamu“ (viz. obr. 2 v článku zde).

Mnohé citáty vyjadřují jinými slovy totéž, stejně tak jako mohou citáty různých lidí vyjadřovat protichůdné myšlenky (např. o důležitosti a soustředění se na minulost, přítomnost či budoucnost).

Z citátů máme takové, které zlidověly a jsou obrazně řečeno „vytesány do kamene“ tisíce let. To se týká i tématu pro citáty v tomto článku, jímž je ZMĚNA.

Tak pojďme na pestré myšlenky, citáty a komentáře!!!

(Skoro se vsadím, že jakmile po dokončení zmáčknu na blogu u tohoto článku tlačítko „Publikovat“ (už 11 měsíců jsem to neudělal), napadne mě řada změn i ohledně textu a jeho struktury.)

Historie změny (citáty 1 a 2)

Hérakleitos (z Efesu) byl předsokratovský řecký filozof, který žil půl tisíciletí před Kristem. Pozorováním a zkušeností dospěl k názoru, který si mnozí z nás musí stále připomínat.

“Nic není stálé, s výjimkou změny“

Hérakleitos (540–480 př. n. l.)

V manažerštině by se dalo říci, že „změna je permanentním procesem“

Hérakleitův následník (ve smyslu plynutí času) Sokrates (Sókratés) dal změně další perspektivu a motiv ke konání:

“Tajemství změny spočívá v tom, soustředit veškerou energii nikoliv na boj s tím, co je staré, ale na budování nového.“

Sókratés (470–399 př. n. l.)

Doplňující otázku, kterou si v této souvislosti lze položit je… Co kdo z nás v uplynulém „zavirovaném“ roce považoval či ještě považuje za „staré“ či „zastaralé“? Týká se to například i způsobu řízení a vedení lidí (firem i společnosti), přístupu k přírodě (stejně tak jako k technologiím), ke zdraví, stravování, sportu apod.

 

tady je první zamyšlení ve formě tří otázek. Stejný počet bude následovat vždy po každé kapitole článku.

Zamyšlení

  • Jak vnímáte změny vy osobně?
  • Co se změnilo na vašem vnímání (důležitosti, naléhavosti…) změny za dobu od „velkého zavirování“?
  • Na co v těchto dnech soustředíte svou energii? Proč?

Změna to je starý i nový „normál“ (Citáty 3 – 5)

Existuje dlooouhááá řada citátů popisují takovou „samozřejmost“, že se až podivujeme, když jej někdo použije. Avšak… opakování (a připomínání) jest matkou moudrosti.

Tak třeba…

„Pouze já mohu změnit svůj život. Nikdo jiný to za mě nemůže udělat.“

Carol Burnett (*1933), americká herečka, spisovatelka a komička)

Prostě změna (a odpovědnost a kvalita a …) začíná u každého z nás. Obvykle v hlavě. Tečka. Jednoduché, ale ne snadné. Kdyby to bylo snadné, populisté by to měli daleko komplikovanější. Jak ti političtí, tak i ti manažerští (i taková existují).

Pro akční hrdiny (nebo kovboje?) je tu inspirace ad amerického herce (který se narodil ve stejný den jako já, ale o 34 let dříve).

„Občas, chcete-li vidět změnu k lepšímu, musíte vzít věci do vašich vlastních rukou.“

Clint Eastwood (*1930)

Mnozí moudří lidé si od nepaměti asi uvědomovali, že změna „zevnitř ven“ je to, co činí úsilí o změnu obtížným, a to i v současné době. Svědčí o tom kupříkladu výstižná ilustrace, kolující po sociálních sítích (dole na obrázku č. 1).

Myšlenkou, která se stala citátem to vyjádřil už dávno ruský spisovatel a realistický filozof Lev Nikolajevič Tolstoj.

„Každý přemýšlí o změně světa, ale nikoho nenapadne změnit sám sebe.“

Lev Tolstoj (1828-1910)

 

Zamyšlení

  • Co chcete aktuálně změnit?
  • Jaké své silné stránky k tomu využijete?
  • Proč je podle vás osobní změna obtížná/snadná?

Přejmenování v Barrettově modelu
Obr. 1 – „Kdo chce změnu?“ vers. „Kdo se chce změnit?“ Oblíbený obrázek (při němž si však každý musí sáhnout do svědomí podle situace).

Zdroj: autorem je brazilský umělec Lute, který jj publikoval 21.6.2012 v magazínu Hoje em Dia (udělejte si vlastní zde)

Souvisí změna s inteligenci? A jsme opravdu jako Sapiens moudří? (Citáty 6 a 7)

Možná to souvisí s jednou charakteristikou, a to je inteligence. Za dob fyzika Alberta Einsteina byla zřejmě známá spíše ta „rozumová“, než například emoční, sociální, intuitivní apod.). Slovutný fyzik, neotřelý génius a autor teorie relativity tedy mohl prohlásit

„Měřítkem inteligence je schopnost změny.“ (Zkuste to i jako „schopnost (z)měnit(se)“).

Albert Einstein (1879-1955)

Autor jiné teorie, té evoluční, musel jistě ve své době bojovat se zakořeněnými paradigmaty a obří změnou myšlení. Vše to viděl z hlediska inteligence svým pohledem.

„Z druhů, které přežijí to není ten nejsilnější, ani ten nejinteligentnější, ale ten, který nejcitlivěji reaguje na změnu.“

Charles Darwin (1809-1882)

Pandemie jsou z perspektivy evoluce epizodické. V manažerském světě známý průkopník kvality a zlepšování, W. Edwards Deming (1900-1993) to vyjádřil velice lapidárně: „Nemusíte nic měnit. Přežití není povinné.“ (Tento citát se nepočítá.)

V přírodě na Zemi není povinné ani přežití druhu Homo Sapiens. Takže je otázkou nakolik poslední „epizoda pandemie“ přinutí/přinutila zástupce Homo Sapiens zastavit se, popřemýšlet a přijmout příslušné změny. Pro mnohé podniky, firmy a organizace to platí jakbysmet, stejně jako pro každého z nás.

 

Zamyšlení

  • Pokud by měl být vytvořen „kvocient změny“ jako součást „změnové inteligence“ (jako je třeba emoční či sociální inteligence), co by měl podle vás určitě obsahovat?
  • A teď opravdu – myslíte si, že inteligentnější lidé to mají se změnami snazší?
  • Máte ve svém osobním nebo pracovním okolí někoho, kdo se příliš změnit nechce a změny nevítá? Pokud ano, jak byste mu/jí mohl/a se změnou pomoci?

​Změňte perspektivu a/nebo postoj (Citáty 8 a 9)

Nejprve to musí „pobrat“ hlava. To je snad už poměrně přijímaný názor a postoj. Platí to u rozhodování, čemu věnovat pozornost. Asi bych přidal i srdce. Populárně, jako motivační citát, podobnou myšlenku rozvíjí americká spisovatelka a aktivistka Maya Angelou a řada řečníků a autorů.

„Pokud se vám něco nelíbí, změňte to. Nemůžete-li to změnit, změňte svůj postoj.“

Maya Angelou (1928-2014)

Další příbuzná myšlenka přístupu „zevnitř ven“ pochází od populární hvězdy talkshow a „selfmademanky“ Oprah.

„Největším objevem všech dob je, že člověk může změnit svou budoucnost pouhou změnou svého postoje.“

Oprah Winfrey (*1954)

Nejen motivační řečníci, ale i poznatky pozitivní psychologie či neurověd takový „objev“ postupně potvrzují. „Není šprochu…“

 

Zamyšlení

  • Jaká situace či událost vás naposled přiměly změnit váš postoj nebo přístup?
  • Co myslíte, jaké změny musela provést Oprah k tomu, aby se stala známou a bohatou celebritou? (Je či není to pro vás lákavé?)
  • Která změna si naposled (symbolicky myšleno) vyžádala „celé vaše srdce“?

Když ti vítr napne plachtu… (Citáty 10 – 13)

Titulek jsem si vypůjčil ze slov songu MIG 21 „Snadné je žít“. Vítr změn přichází ze všech směrů a mnoha oblastí. Proto stratégové v reakci a se záměrem přizpůsobit své strategie měnícímu se prostředí berou v úvahu tzv. PESTLE faktory – politické, ekonomické, sociálně-kulturní, technologické, legislativní a environmentální. Pandemie představila vir(us) i vír těchto faktorů, globálně i lokálně. Pro některé organizace to byla příležitost, pro mnohé hrozba.

„Nemohu změnit směr větru, ale mohu přizpůsobit plachty, abych pokaždé dosáhl svého cíle.“

Jimmy Dean (1928-2010)

Oproti myšlence amerického zpěváka Jimmy Deana bývá v českých luzích a hájích populární také ironizované rčení „kam vítr, tam plášť“. Vidíte, že i změna a odezva na ní je situační a je třeba ji vnímat v kontextu (třeba i v morálním a etickém).

Změna (vítr a plachty) souvisí podle motivačního spisovatele Williama Arthura Warda s povahou člověka. Alespoň to vyjadřuje jeho přesvědčení o rozdílnosti optimistů a pesimistů.

„Pesimista si stěžuje na vítr; optimista očekává, že se vítr změní; realista upraví plachty.“

William Arthur Ward (1921-1994)

Uplynulý více než rok omezení, zavírání, otvírání, opatření a veškeré tanečky kolem dodávaly situaci tragikomický nádech. V závislosti na úhlu pohledu a míře kritického myšlení, kritičnosti, rebelie a/nebo prosté hlouposti a naivity. Co vy? Jste spíše pesimisté, optimisté nebo realisté? Jsou populisté realisté? (Pokud ano, je to (pro nás) dobře?)

Vítr změn si uvědomoval i Walt DIsney (a mnohé jeho populární kreslené postavičky). Platit by to mělo i pro podnikatele, lídry, manažery a stratégy, byť budoucnost chaos uplynulého roku poněkud zastřel mlhou, která se bude teprve postupně rozpouštět.

„Časy a podmínky se mění tak rychle, že musíme držet náš cíl neustále zaměřený na budoucnost.“

Walt Disney (1901-1966)

Naději i jistotu změn podtrhuje i Deepak Chopra, lékař s celostním přístupem, autor knih o osobním rozvoji a propagátor (podle české Wikipedie prý „kontroverzní“ indické alternativní medicíny.

„Všechny velké změny předchází chaos.“

Deepak Chopra (*1946)

(Je pocitově zvláštní to psát ve chvíli, kdy do voleb (10/2021) zbývá pár měsíců a podle průzkumu vládě důvěřuje 19% občanů. Sám jsem zvědav k jakým změnám dojde a co si o změnách pak pomyslí občanstvo.)

 

Zamyšlení

  • Jak byste se popsal/a jako „jachtař/ka změny“?
  • V čem se vnímáte jako pesimista? V čem optimista? A v čem realista?
  • Projděte si cíle, které máte pro nejbližší dobu stanoveny. Jaké změny tyto vaše cíle odráží?

 

Odkaz na další článek na blogu - Citáty o strategii

Jsi nula, co s tím hodláš udělat? (Citáty 14 – 16)

Nebojte, titulek je názvem jednoho ze starších článků na blogu. S vaší osobností to nemá nic společného! Jako majitel chytrých hodinek, které jsou zároveň krokoměrem, si o půlnoci (pokud ještě nespím) uvědomuji to, co v první větě dále citované myšlenky popsal bývalý americký profi basketbalista Sean Higgins.

„Každý den se hodiny resetují. Na vašich výhrách nezáleží. Na vašich selháních nezáleží. Nestresujte se tím, co bylo, bojujte za to, co by mohlo být.“

Sean Higgins (*1968)

Doufám, že se také měním a věřím, že si tuto schopnost akceptovat a podporovat změny udržím.

Jednou z forem, které prosazuji ve vzdělávání i koučování je práce s hodnotami a silnými stránkami. I zde je více perspektiv, jak propojit silné stránky a změnu. Profesní kolega Jason Lemkin, autor knihy From Impossible to Inevitable: How SaaS and Other Hyper-Growth Companies Create Predictable Revenue (v češtině nevyšla, ale asi by se název dal přeložit jako Od nemožného k nevyhnutelnému: Jak SaaS a další společnosti s vysokým růstem vytvářejí předvídatelné příjmy) popsal myšlenku silných stránek docela univerzálně. Lze ji použít k silným stránkám osobnosti, talentům i silným stránkám organizace


„Hrajte na své silné stránky. Pokud v něčem nejste skvělí, dělejte více z toho, v čem skvělí jste.“

Jason Lemkin

Koneckonců přístupů ke změně mnoho není. Chcete-li něco změnit, máte tyto základní volby:

  1. Omezit něco, co pro vás není přínosné a užitečné.
  2. Začít dělat více toho, co pro vás přínosné a užitečné je.
  3. Začít dělat něco nově/jinak, co jste předtím ještě nedělali, ani nezkoušeli.
  4. Přestat úplně dělat něco, co jste dělali (radikálně – seknout s tím).

Další ze způsobů, jak se snažím ovlivnit změny je vzdělávání. Jako konzultant, kouč a lektor se silně ztotožňuji se slovy Nelsona Mandely, který za svůj život zakusil to, co je být politickým vězněm v JAR i co je to být v zemi po apartheidu prvním černošským prezidentem.

„Vzdělání je nejmocnější zbraní, kterou můžete použít ke změně světa.“

Nelson Mandela (1918-2013)

 

Zamyšlení

  • Vnímáte nový den jako nový začátek nebo si spíše uvědomujete kumulativní efekt (zkušenosti…)?
  • V čem je podle vás užitečný každý z těchto (v předchozí odrážce uvedených) postojů, pokud jde o změnu?
  • Jak se osobně učíte (vzděláváte), pokud jde o umění zvládnout změny?

Ale co když…? (Citáty 17 a 18)

No a také něco pro pochybovače a „tučňáky Nono“. Vše změnit opravdu nelze. Americký spisovatel, básník a aktivista se ne to díval z pohledu to, že změně je třeba se postavit (tváří v tvář).

„Nelze změnit všechno, čemu se postavíte, ale nic nelze změnit, dokud se tomu nepostavíte.“

James Baldwin (1924-1987)

Když se totiž změně nepostavíte, stanete se součástí problému. K zamyšlení v tomto smyslu nás inspirují slova manželky Martina Luthera Kinga.

„Nezáleží na tom, jak silný je váš názor. Nevyužijete svou moc k pozitivní změně, jste v podstatě součástí problému.“

Coretta Scott King (1927-2006)

V manažerské praxi, s níž se jako konzultant setkávám, mohou být „součástí problému“ jak zaměstnanci, tak i manažeři. Smutné je, když si to jedna skupina o druhé myslí navzájem. Byl jsem „vrbou“, která slyšela nepříjemné věci „na ty druhé“ v mnoha organizacích mezi týmy, hierarchiemi, organizačními funkcemi a rolemi. Názory různorodé a různě silné, ochota ke změně (pra)malá.

 

Zamyšlení

  • Co zablokovalo či zabrzdilo vaši poslední snahu a úsilí o změnu?
  • Jaké největší výzvě se hodláte letos postavit?
  • Co všechno se změní, když tu výzvu zvládnete?
Pyramidy barrettova modelu - Balance Index

Obr. 2 – Studenti MBA/DBA toto prostředí znají, byť výuka v dalším semestru začíná (5/2021) online. Tak alespoň další článek o změnách, tentokráte na jednom ze školních blogů.

Zdroj: foto Mikuláš Kužel

Ještě pohybujete? (Citáty 19 – 21)

Pokud si tedy nejste jisti (ne citáty, ale změnou), zkuste přemýšlet nad dvěma údernými (č. 19 a č.20). Nejprve od manažerské legendy a ikony, nesmlouvavého Jacka Welche (jehož úmrtí se mi pojí s počátkem covidu v Česku).

„Proveďte změnu / změňte se, než budete muset.“

Jack Welch (1935-2020)

Jasně touto větou odlišil proaktivní a reaktivní přístup ke změně. Jednoslovné poselství zni jasně – NEČEKEJTE!

A nakonec slova herečky z Hong Kongu

„Pochybujete-li, zvolte změnu.“

Lily Leung (1929-2019)

Teoreticky o nutnosti změn pochybuje jen málo lidí. Praxe však bývá jiná. Na vinně může být postoj, že chceme spíše měnit svět okolo nás než sami sebe. Možná to chce moudrost perského básníka a mudrce Rúmího (1207-1273). Jeho myšlenku cituji dole v pravém postranním panelu. Citát 21 – pomyslné karetní „oko“.

 

Zamyšlení

  • U jaké změny (stále ještě) váháte? Z jakého důvodu?
  • Co s tím můžete udělat?
  • Takže…?

Odkaz na další článek na blogu - Citáty o lídrovství

Možná…

Před psaním závěru článku, jsem četl na Facebooku od mladé copywriterky, že slova jako „jestli“, „kdyby“ a „možná“ sníží údernost vědy až o polovinu. Také to bylo formou citátu. Úderných vět můžete mít mraky. Nakonec je třeba stejně něco učinit, aby se věci pohnuly vpřed a změna nastala. Slovo „možná“ poukazuje na možnost a eventualitu. A ty existují vždy. V prodejním textu jako by se nepřipouštěly. Já vám chci „prodat“ inspiraci a eventuality připouštím.

Možná vás citáty inspirují, možná ne, možná jen některé. Ani na jedné variantě není nic špatného. Život není copywriting. Možná… Kdyby byl, tak… Jestli není, tak…

Kde bych slovo „možná“ rozhodně nepoužil je ve větě „život je změna“. Naopak to platí také. Tak si života i změn užijte!

Na závěrečné otázky nezapomínám.

  • Jaká myšlenka ohledně změny inspiruje a motivuje vás?
  • Jakou roli pro vás vůbec hrají citáty a citované myšlenky někoho druhého?
  • Zvýrazňujete či podtrháváte si v knihách které čtete? Proč?

Sdílejte v komentářích nebo mi napište své odpovědi, úvahy a doplňky.

Odkaz na další článek na blogu - management změn podle HBR

Pošlete vzkaz nebo dotaz

6 + 4 =

Libor Friedel

Libor Friedel

Konzultant, kouč a lektor, s praxí od roku 1996

PODPOŘÍM vaši STRATEGICKOU CESTU!

Baví mě vytvářet tvůrčí prostor, inspirovat, učit, sdílet své znalosti a zkušenosti. Podněcuji jednotlivce a organizace ke strategickému rozvoji, úspěchu a excelenci s vědomím souvislostí, jako LÍDRŮ. Dávám do toho SRDCE.

VHLED ☛ LÍDROVSTVÍ ☛ STRATEGIE ☛ SKÓRE ☛ EXCELENCE

„Včera jsem byl chytrý, takže jsem chtěl změnit svět. Dnes jsem moudrý, tak měním sám sebe.“

(Rúmí)

Líbil se vám příspěvek? Byl pro vás v něčem zajímavý, inspirativní a/nebo přínosný? SDÍLEJTE jej s přáteli a známými!

Zajímá-li vás téma více, NAPIŠTE mi DO KOMENTÁŘŮ. Budu lépe vědět, čím se mám na blogu zabývat. Zvu vás proto k vyplnění ankety na tomto odkazu.

Děkuji. Libor

21 citátů k lidským ctnostem

21 citátů k lidským ctnostem

Ctnosti, to tady ještě nebylo!

Občas to na blogu „risknu“ článek citáty. není to však velký risk, protože takové články jsou nejpopulárnější. Pokaždé je to „oko“, tedy jedenadvacet moudrostí (+ nějaké „bonusy“).

Byly tu citáty o lídrovství, o strategii, o osobní síle a charakteru.

Když jsem před „zavirováním světa“ připravoval a pak publikoval článek o novém EFQM modelu, nachystal jsem si sadu citátů o zlepšování a excelenci. Současná situace si však žádá spíše naše rozmanité lidské ctnosti (a silné stránky).

Várka 21 citátů v tomto článku proto do určité míry navazuje na ty poslední, o síle charakteru.

Zahrnuje široké časové rozpětí od Ezopa až po filipínského mladíčka, prezidenty, spisovatele, duchovní vůdce, autory a propagátory „svépomocného hnutí“, nositele Nobelovy ceny, válečné veterány atd. Je to pestrá směsice lidí. Někteří se zcela jistě spolu setkali, navzájem se inspirovali, jiní inspirovali a inspirují dlouho po své smrti, další tak činí za svých životů.

Projděte si citáty, zamyslete se nad otázkami ke každé ctnosti a zkuste realizovat navržené inspirativní akce. Pokud ještě neznáte systém silných stránek Values In Action, na blogu najdete řadu článků a můžete si také udělat test svých silných stránek. Je jich 24 a každá souvisí s určitou ze 6 ctností. Pro citáty jsem vybral 6 takových silných stránek.

​​

Zadáte-li do vyhledávače Google české slovo „citát“, objeví se jako přibližný počet výsledků číslo 17 500 000. Zadáte-li anglické „quotes“, je počet výsledků 5 230 000 000. Počet obyvatel Země je zhruba 7,5 miliardy, takže to je jeden citát na tři obyvatele.

Vybral jsem (počtvrté na blogu) 21 citátů, které jsem doplnil o pár informací o autorech, otázek k zamyšlení a inspirací pro akci. Jaký je váš vztah k citátům?

Pro zajímavost – slovo „ctnost“ nabízí Google v 606 000 výskytech, sousloví „citáty o ctnosti“ v 66 200 výsledcích.

Ctnosti (a silné stránky)

Ctnosti podle systému VIA zahrnují šest oblastí. Mapa ke stažení ukazuje, jak jednotlivé ctnosti souvisí s 24 silnými stránkami VIA. Pro citáty jsem ke každé ctnosti vybral jednu silnou stránku, k níž se citáty vztahují. Tady je klíč (ctnost – silná stránka):

  1. MOUDROST – Kreativita
  2. ODVAHA – Statečnost
  3. LIDSKOST – Laskavost
  4. SPRAVEDLNOST – Poctivost/férovost
  5. STŘÍDMOST – Sebeovládání. Sebekázeň, Sebekontrola
  6. TRANSCENDENCE – Naděje

 

Začněme od konce, tedy Nadějí,

  • že současná nepříjemná situace spojená s karanténou a restrikcemi, bude mít konec,
  • že se ztráty podaří co nejrychleji, smysluplně a prozíravě zacelit,
  • že najdeme na všech úrovních svého individuálního i kolektivního vědomí poučení, nebudeme pyšnými a bezohlednými „pány tvorstva“ na naší planetě a dokážeme přistoupit ke změnám a transformaci.

Obr. 1 – Stáhněte si zdarma mapu 6 ctností a 24 silných stránek VIA (pdf, bez registrace).
Zdroj: vlastní zpracování

Naděje (citáty 1 – 3)

Naděje přísluší k ctnosti TRANSCENDENCE. K této ctnosti patří silné stránky, které vám pomáhají napojit se na vyšší úroveň bytí či vědomí (Vesmír, Universum, Boha, Nekonečnou mysl…) a pomohou vám (po)odhalovat smysl existence.

 

„Stejně jako může na člověka od jiných lidských bytostí přejít zoufalství, i naději může člověk dostat od druhých lidí.“

Elie Wiesel (1928 – 2016)

Rumunský rodák Elie Wiesel přežil holocaust. Byl spisovatelem, autorem slova „holocaust (naprosté zničení) a politickým aktivistou a bojovníkem proti holocaustu, který žil v Americe. Spolu s Václavem Havlem spoluzakládal konferenci Forum 2000. V roce 1986 mu byla udělena Nobelova cena za mír. Jistě je jedním z těch, kteří měli se zoufalstvím a s nadějí vlastní a hluboké osobní zkušenosti.

 

Když jsem zmínil prezidenta Václava Havla, nemohu jej opomenout s jeho přiléhavým citátem.

„Naděje není přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že něco má smysl – bez ohledu na to, jak to dopadne.“

Václav Havel (1936 – 2011)

Václav Havel byl dramatikem, významným disidentem a hybatelem společenských změn i přerodu komunistického Československa do podoby demokratického státu po roce 1989. Byl prvním polistopadovým prezidentem i prvním prezidentem samostatné České republiky po rozdělení federace. Také on byl jeden z těch, jež se zoufalstvím a nadějí měl spojeny hořkosladké osobní zkušenosti.

 

Václav Havel měl blízko k dalšímu „muži naděje“ – Dalajlámovi.

„Nacházím naději i v nejtemnějších dnech a soustředím se na to nejjasnější. Nesoudím vesmír.“

Dalajláma (*1935)

Duchovní vůdce Tibeťanů, Tändzin Gjamccho, je 14. tibetským dalajlámou. Do své funkce hlavy Ústřední tibetské správy byl uveden 17. listopadu 1950 (pro nás zčásti symbolické datum). Poprvé do Československa zavítal právě na pozvání Václava Havla, a to již v únoru 1990. Také Dalajláma je laureátem Nobelovy ceny míru, a to za rok 1989 (opět pro nás velice symbolicky). Citát jednoznačně vypovídá o jeho postoji k naději, která je bezesporu (spolu např. s Vytrvalostí) jeho podstatnou silnou stránkou.

 

Zamyšlení

  • S čím konkrétním máte spojenu Naději v letošním roce?
  • Co obvykle a nejčastěji živí/vyživuje vaši Naději?
  • Jak můžete získat co největší Naději ve svém každodenním životě?

 

Inspirace

(Pro více inspirace k uplatnění každé z 24 silných stránek VIA si přečtěte tento článek)

  • Stanovte si cíl a najděte nejméně tři způsoby/cesty, jak jej můžete dosáhnout.
  • Stojíte-li před nějakým problémem/výzvou, představte si, jak překonáváte překážky a pokračujete v cestě.
  • Afirmace: „Ohledně budoucnosti jsem realistický a zároveň plný optimismu. Věřím svým činům a cítím jistotu, že věci dopadnou dobře.“

Obr. 2 – Slova prezidenta Václava Havla, která jsou citována poměrně často. Proč asi?
Zdroj: vlastní zpracování

Sebekontrola, sebekázeň, sebeovládání (citáty 4 – 7)

Sebekontrola je přiřazena ke ctnosti STŘÍDMOST. K této ctnosti náleží silné stránky, které vám pomohou zvládat např. vaše návyky nebo se bránit různým excesům.

 

„Sebekázeň začíná ovládáním vašich myšlenek. Pokud neovládáte to, co si myslíte, nemůžete ovládat to, co děláte. Jednoduše, sebekázeň vám umožní nejprve myslet a poté jednat.“

Napoleon Hill (1883 – 1970)

Guru hnutí „svépomoci“ (self-help) a jeden z bezpočetného zástupu ztělesnění „amerického snu“. Jeho kniha Myšlením k bohatství (Think and Grow Rich) je jednou z nejprodávanějších „biblí úspěchu“ na světě a hitem se stala velice záhy i v Československu po pádu komunismu. Hill byl zastáncem pozitivního myšlení a odtud se zrodila i doporučení, týkající se ovládání/kontroly myšlenek. V té souvislosti na blogu občas zmiňuji přístup/řetězec MEJV (Myšlení – Emoce – Jednání – Výsledky) z knihy S.U.M.O. (McGee, 2008).

 

„Sebeovládání je síla. Správná myšlenka je mistrovství. Klid je moc.“

James Allen (1864 – 1912)

Tento britský filozof je dalším průkopníkem svépomocného hnutí, mj. inspirátor pověstného Antonyho Robbinse. Mám doma Allenovo vydání kolibří knížečky „Jak člověk smýšlí ve svém srdci, takový je“ (As a man Thinketh). V předmluvě stoji:

„…že mysl je mistrovským tkalcem jak vnitřního hávu charakteru, tak vnějšího oděvu okolností…“

 

„Sebeovládání je klíčovým faktorem k dosažení úspěchu. Nemůžeme ovládat všechno v životě, ale určitě se můžeme ovládat sami sebe.“

John McKingley Hilado

Filipínský rodák (asi 23 let) je typickým představitelem nastupující mladé generace úspěšných propagátorů sebevzdělávání, touhy být milionářem, sériového podnikání založeného na „otevírání neomezeného potenciálu“, motivační řečník a autor knihy Rich Real Radical (Radikální reálné zbohatnutí). Citát je typickou ukázkou „znovuobjevování“ toho, co už objeveno bylo. Každá generaci si však musí svůj „objev“ učinit sama, není to jako ve vědě, která staví na již učiněných objevech a poznatcích (do doby, něž dojde ke zhroucení vědeckého paradigmatu).

 

„Nemůžete zabránit tomu, aby ptáci smutně létali nad vaší hlavou, ale můžete jim zabránit, aby vybudovali hnízdo ve vašich vlasech.“

Čínské přísloví

 

Po „svépomoci“ a úspěchu je tu klasická moudrost. Zprostředkovaně souvisící s tímtéž – našim sebeovládáním v tom, „co si pustíme do hlavy“. Prostřednictvím vlastní sebekázně, sebeovládání a kontroly nad sebou pomyslně držíme klíč (nebo dálkový ovladač), kterým otevíráme. A zavíráme dveře našich nejen myšlenkových komnat. Staří Číňané to dokázali vyjádřit poetičtěji, než doba „milionářů“

 

Zamyšlení

  • Co konkrétně vám nejvíce pomáhá zvládat své „chutě“ a emoce?
  • Jakou myšlenku nosíte v hlavě právě teď?
  • Nad kterými oblastmi života máte největší míru vlastní kontroly?

 

Inspirace

(Pro více inspirace k uplatnění každé z 24 silných stránek VIA si přečtěte tento článek)

  • Vytvořte si nový návyk nebo prospěšnou rutinu (např. ve vztahu k pobytu v přírodě) a disciplinovaně se jí držte.
  • Až se příště rozrušíte, vynaložte vědomé úsilí na kontrolu svých emocí a zaměřte se na pozitivní atributy.
  • Afirmace: „Ovládám své pocity a činy, jsem disciplinovaný a dokáži se kontrolovat.“

Poctivost/férovost (citáty 8 – 10)

Poctivost je jako silná stránka součástí ctnosti SPRAVEDLNOST. K této ctnosti přísluší silné stránky, které vám pomáhají zejména při zapojení se ve skupinových situacích, týmech, komunitě.

 

Jak ale napovídá hned první citát, nesmíme zapomínat ani na poctivý přístup k sobě samým.

„Nemůžete být poctiví k ostatním, aniž byste se nejprve chovali poctivě k sobě samým.“

Vera Nazarian (*1966)

Vera Nazarian je spisovatelka rusko-arménského původu, rodačka z Moskvy, žijící v USA. Je členkou SFWA – Science Fiction and Fantasy Writers of America (sdružení amerických spisovatelů sci-fi a fantasy literatury) a držitelkou několika literárních ocenění. V češtině myslím nebyla dosud žádná její kniha vydána. Citát však odhaluje pravdu o autentičnosti k sobě samým.

Ženu a fantasy literaturu tady budeme mít ještě jednou, později.

 

„Očekávat, že se s vámi bude zacházet spravedlivě, protože jste dobrým člověkem, je tak trochu jako očekávat, že býk na vás nezaútočí, protože jste vegetarián.“

Dennis Wholey (*1939)

Dennis Wholey je americký televizní producent a (jak jinak) autor řady svépomocných knih. Vegetariánem pravděpodobně není. V češtině vyšel překlad jeho knihy Zázrak změny (2008), s podtitulem „Cesta sebeobjevování a duchovního růstu“, originálně publikované již v roce 1997.

K citátu doporučuji zamyslet se nad tím jaká jsou vaše současná přesvědčení (a očekávání) ohledně spravedlnosti a čestnosti v dnešním světě.

 

„Žijte tak, aby vaše děti, když přemýšlí o poctivosti, péči a integritě, mysleli na vás.“

H. Jackson Brown Jr. (*1940)

Autorem citátu je také autorem Malého životního rádce z roku 1996, se souborem rad otce synovi. Vydal i její 2. díl, který však do češtiny přeložen nebyl.

 

Zamyšlení

  • Jak sám/sama pro sebe nakládáte s myšlenkami typu „život není spravedlivý“, „život není fér“…?
  • A je podle vás svět spravedlivý?
  • Kdy a z jakého důvodu vám někdy někdo řekl, že se nechováte spravedlivě?

 

Inspirace

(Pro více inspirace k uplatnění každé z 24 silných stránek VIA si přečtěte tento článek)

  • Zapojte se do pomoci těm, kteří nejsou privilegovaní.
  • Podporujte druhé v tom, aby mohli otevřeně vyjádřit svá přesvědčení a vnímání.
  • Afirmace: „Chovám se ke každému stejně a spravedlivě, dávám každému stejnou šanci, a vůči všem uplatňuji stejná pravidla.“

Obr. 3 – Děti jsou v mnohém naším zrcadlem, které zrcadlí i naše ne/ctnosti.
Zdroj: vlastní zpracování

Laskavost (citáty 11 – 14)

Laskavost je součásti ctnosti, která zní samozřejmě – LIDSKOST. Ctnosti, která popisuje silné stránky, projevující se v péči o ostatní. Tyto silné stránky jsou mezilidské a jsou většinou obzvláště relevantní ve vztazích „z očí do očí“..

 

„Neustálá laskavost dokáže hodně. Tak jako slunce rozpouští led, tak laskavost způsobuje, že se vypaří nedorozumění, nedůvěra a nepřátelství.“

Albert Schweitzer (1875 – 1965)

Albert Schweitzer je dalším z držitelů Nobelovy ceny za mír (1952). Byl lékařem, varhaníkem, misionářem, teologem, humanistou i muzikologem. Vzpomínám si, že jsem jako dítě v „uvolněném“ roce 1968 sledoval studentské putování Expedice Lambaréne do africké nemocnice, založené v Gabonu právě Albertem Schweizerem.

 

„Někdy to vyžaduje jen jeden akt laskavosti a péče, aby se změnil život člověka.“

Jackie Chan (*1954)

Toto je z jiného soudku než Albert Schweizer. Kdo by neznal(?) čínského herce a mistra bojového umění (Karate Kid, Mistrův syn, Zakázané království…) Rodák z Hong Kongu hrál ve více než 150 filmech. Škoda že odmítl film Sylvestera Staloneho „Postradatelní“, pro staré bardy akčních filmů.

 

„Neočekávaná laskavost je nejmocnějším, nejméně nákladným a podceňovaným původcem změny člověka.“

Bob Kerrey (*1943)

Veterán z Vietnamu a bývalý guvernér a senátor amerického státu Nebraska byl oceněn za hrdinství v boji. Možná i proto ví, co je to laskavost, o čemž vypovídá citovaná věta.

 

„V lidském životě jsou důležité tři věci. První je být laskavý. Druhou je být laskavý. A třetí je být laskavý.“

Henry James (1843 – 1916)

 

Ve filmu Jeden hot a druhý čehý, z roku 1978 použil Louis de Funes jako představitel hlavního podnikajícího hrdiny, který vstupuje do politiky jednoduchý volební program. „Můj volební program ve třech bodech: za prvé, plná zaměstnanost, za druhé, plná zaměstnanost, za třetí plná zaměstnanost“. Očividně o století dříve měl podobný „program“ americký spisovatel a kritik, žijící v Londýně, Henry James. Byl to program pro lidský život a cílil na Laskavost jako silnou stránku.

 

Zamyšlení

  • Jak vaše laskavosti druzí přijímají?
  • Do jaké míry se laskavě chováte sami k sobě?
  • Která další silná stránka nejvíce/nejlépe podporuje vaši laskavost?

 

Inspirace

(Pro více inspirace k uplatnění každé z 24 silných stránek VIA si přečtěte tento článek)

  • Zkuste někoho svou laskavostí překvapit. (Kupte někomu kávu jen tak…)
  • Ještě dnes projevte originální laskavost vůči někomu ze svých nejbližších.
  • Afirmace: „Jsem nápomocný a empatický a pravidelně dělám malé laskavosti druhým, aniž bych cokoli očkával/a na oplátku “

Statečnost, udatnost (citáty 15 – 17)

Statečnost přiřazuje VIA ke ctnosti ODVAHA. K této ctnosti patří všechny silné stránky, které nám pomáhají uplatnit naši vůli a čelit rozmanitým protivenstvím.

Na Facebooku jsem před několika dny četl jeden citát, kde nebyl uveden autor – „Strach zaklepal na dveře. Odvaha vstala a šla otevřít, ale za dveřmi nikdo nebyl“. Myslím, že tato slova dokonale vystihují dvě strany jedné mince. Na jedné jsou obavy, strach, úzkosti…, na té druhé odvaha, statečnost, udatnost. O obojím máme každý svá vlastní víc či méně užitečná a prospěšná přesvědčení.

Je-li řeč o statečnosti či odvaze, není od věci si uvědomit alespoň její tři perspektivy:

  • fyzická statečnost, takovou jako známe u vojáků, hasičů, policistů, zdravotníků apod. (nebo tu přehrávanou, kterou prezentují akční filmy),
  • psychologická statečnost, čelíme-li bolestným aspektům určité situace,
  • morální statečnost, bráníme-li pravdu, svobodu či jiné důležité hodnoty vůči opozici nebo v nevýhodném postavení.

 

Pojďme u této ctnosti nahlédnout na dva prezidenty a jejich slova.

Nejprve Ronald Reagan, 40. prezident USA, jehož funkční období končilo pro nás zlomovým rokem 1989. Nedá se o něm rozhodně říci, že byl mdlým prezidentem.

„Budoucnost nepatří mdlým; patří k statečným.“

Ronald Reagan (1911 – 2004)

Reagan přežil atentát, bojoval proti komunistickému zlu, které se pod rouškou opět nadechuje v hyperkorektním světě, který se však vlivem koronaviru rozsypal na izolované entity.

 

To, že nebyl mdlým platí stejně i o dlouholetém vězni apartheidu a posléze prvním černošském prezidentu Jihoafrické republiky a „Otci národa“, Nelsonu Mandelovi.

„Naučil jsem se, že odvaha není nepřítomnost strachu, ale velké vítězství nad ním. Statečný člověk není ten, kdo se nebojí, ale ten, kdo tento strach přemůže.“

Nelson Mandela (1918 – 2013)

Mandela se narodil, když v Evropě končila velká válka. Prezidentem byl v letech 1994-1999. Oproti šesti letům prezidentství, strávil 27 let ve vězeních. Propuštěn byl v roce 1990. Měl tedy dost času, naučit se, co je to statečnost a odvaha. Morálně odvážný bezesporu byl. Těžko si to od počítačů, chytrých telefonů a po měsíci koronavirové karantény představit.

 

„Je snadné být odvážný z bezpečné vzdálenosti.“

Ezop (620 př. n. l. – 564 př. n. l.)

To, co jsem měl na mysli předchozí větou o chytrých telefonech…,  již před mnohými věky vyjádřil proslulý řecký bajkař Ezop svým citátem o odvaze z uctivé vzdálenosti.

 

Zamyšlení

  • Jak vyjadřujete svou odvahu a statečnost v jejich jednotlivých perspektivách, uvedených výše?
  • Jak / v čem vás nedostatek odvahy a statečnosti vyloučil či připravil o určité zkušeností nebo příležitostí?
  • Pro jaký druh odvahy a statečnosti vás lidé obdivují?

 

Inspirace

(Pro více inspirace k uplatnění každé z 24 silných stránek VIA si přečtěte tento článek)

  • Zapojte svou osobní statečnosti tím, že se zúčastníte něčeho, čeho se bojíte nebo z čeho máte obavy.
  • Přijměte více zodpovědnosti v nějakém projektu.
  • Afirmace: „Jednám podle svého přesvědčení a čelím hrozbám, výzvám, obtížím a bolestem i přes své pochybnosti a obavy.“

 

Obr. 4 – O moudrém Ezopovi zpívá ve slavné písničce i Jan Werich.
Zdroj: vlastní zpracování

Kreativita (citáty 18 – 21)

Kreativita je přiřazována k ctnosti MOUDROST. Této ctnosti odpovídají silné stránky, pomocí kterých získáváme a využíváme své znalosti, dovednosti apod.

 

Podle ekonoma Josefa A. Schumpetera spočívá inovace v „kreativní destrukci“. Umění představit si věci ještě tehdy, než se stanou skutečnými nebo si je představit v jiných úhlech pohledu, to bývá také výsada umělců. Pablo Picasso k těm „nepochopitelně“ kreativním patřil.

„Vše, co si dokážeš představit je skutečné.“

Pablo Picasso (1881 – 1973)

Španělský malíř a sochař „spoluzakládal“ umělecký směr, nazývaný kubismus. Rodák z Malagy měl celé jméno, na které potřebujete fotografickou paměť, jako v případě jména Mirečkova dědečka ze seriálu o básnících. Picaso byl celým jménem Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso. Těžko si to představit, ale bylo tomu skutečně tak.

 

„Kreativita je vynalézání, experimentování, růst, riskování, porušování pravidel, dělání chyb a zábava.“

Mary Lou Cook

Do jedenadvacítky citátů jsem nevybral mnoho žen. Nebyl to však záměr či úmysl. Možná jsem nebyl dost kreativní při výběru citátů. Každopádně jednou z žen s citátem je Mary Lou Cook.

Narazil jsem zde na potíž, která je mnohdy s citáty spojena. Citát a jméno se objevují všude možně, ale nikde není uvedeno, kým dotyčný autor citátu byl. Toto je stejný případ a ani má Zvídavost jak silná stránka jednonačně neodhalila, zda autorka Mary Lou Cook(ová) byla:

  • (1908 – 1944) – herečka, vlastním jménem Dunkley(ová),
  • (1918 – 2013) – mírová aktivistka, umělkyně, spisovatelka, která se narodila ve výtahu v Chicagu.

Jako reálnější se mi však zdá druhá varianta.

 

„Kreativní dospělý je dítě, které přežilo.“

Ursula K. Le Guin (1929 – 2018)

O druhé americké spisovatelce není pochyb. Královna světové fantastiky psala hodně pro děti, blízká ji byla fantasy a sci-fi (např. Levá ruka tmy). V tomto smyslu je citát velmi autentický a nabádá nás, abychom v sobě chránili a pěstovali své kreativní a hravé vnitřní dítě.

 

„Kreativita je vidět to, co vidí ostatní, a přemýšlet o tom, o čem nepřemýšlí nikdo jiný.“

Albert Einstein (1879 – 1955)

To byl on! Einstein popsal kreativitu přesně ve svém duchu. I on viděl, co vidí každý, ale o věcech přemýšlel jinak. Proto mě fascinuje Einsteinův životopis z Isaacsonova pera. Proto mě fascinuje náš národ, který je kreativní po svém – chytrou „českou uličkou“, překvapivou a leckdy drzou zkratkou. I v této „odvážné drzosti“ je kus kreativity, byť to nemusí vycházet na 100%.

Einstein byl tečkou za 21 citáty. Jeden, v tomto případě „bonusový“, bývá vždy v pravém bočním panelu v závěru článku. Tak nezapomeňte ani na něj.

 

Zamyšlení

  • Jak pomocí kreativity pomáháte řešit své vlastní životní problémy a výzvy nebo ty ve vaší rodině, u přátel a/nebo kolegů??
  • Co vás brání ve snaze být kreativní?
  • Jakou reakci očekáváte u ostatních lidí, kteří budou vaším kreativním úsilím ovlivněni?

 

Inspirace

(Pro více inspirace k uplatnění každé z 24 silných stránek VIA si přečtěte tento článek)

  • Zamyslete se nad jedním typickým pracovním úkolem a vymyslete nový a jedinečný způsob, jak jej zvládnout a dokončit. Dělejte to alespoň dvakrát týdně.
  • Vyhraďte si pro svou kreativitu extra čas, např. pro „kreativní patnáctiminutovky“.
  • Afirmace: „Jsem kreativní, dokáži vytvářet užitečné koncepty a přicházím s nápady, jejichž výsledkem je něco, co stojí za to.“

 

Na závěr otázky ke každé ctnosti

Šest silných stránek k šesti ctnostem jsem „ocitoval“ ve 21 citátech. Známá pořekadla typu „S poctivostí nejdál dojdeš“, či „Naděje umírá poslední“ snad není třeba připomínat.

Pro inspiraci na závěr dodám po jedné otázce ke každé ctnosti. Odpovězte do komentářů a hlavně sami pro sebe – na papír, do telefonu, do deníku… Každý máme svůj způsob.

  1. Na koho myslíte, když přemýšlíte o MOUDROSTI?
  2. Za čím si stojíte, když prokazujete ODVAHU?
  3. Kdo je vaším inspiračním příkladem, pokud jde o LIDSKOST?
  4. Jak jednají lidé, pro které je důležitá SPRAVEDLNOST?
  5. Koho ve svém okolí znáte jako příklad ctnosti, kterou VIA nazývá STŘÍDMOST?
  6. Čeho si nejvíce ceníte na TRANSCENDENCI jako ctnosti?

Jinou možností k komentářům je, poslat/napsat váš oblíbený citát ke ctnostem a zmíněným silným stránkám – Naděje, Sebeovládání, Poctivost, Laskavost, Statečnost, Kreativita. Tak „s chutí do toho, půl je hotovo“.

 

Jaké jsou vaše silné stránky?

Získejte vhled do svých 24 silných stránek!

Navíc s bonusy v češtině formou 5-ti denního e-mail minikurzu!

Test VIA pro mládež 10-17 let (např. projekty středních škol).

Více informací k silným stránkám Values IAction.

„Když trvá humor, trvá civilizace.​“

(Erma Bombeck)

Libor Friedel

Libor Friedel

Konzultant, kouč a lektor, s praxí od roku 1996

PODPOŘÍM vaši STRATEGICKOU CESTU!

Baví mě vytvářet tvůrčí prostor, inspirovat, učit, sdílet své znalosti a zkušenosti. Podněcuji jednotlivce a organizace ke strategickému rozvoji, úspěchu a excelenci s vědomím souvislostí, jako LÍDRŮ. Dávám do toho SRDCE.

VHLED ☛ LÍDROVSTVÍ ☛ STRATEGIE ☛ SKÓRE ☛ EXCELENCE

Pošlete vzkaz nebo dotaz

9 + 15 =

Líbil se vám příspěvek? Byl pro vás v něčem zajímavý, inspirativní a/nebo přínosný? SDÍLEJTE jej s přáteli a známými!

Zajímá-li vás téma více, NAPIŠTE mi DO KOMENTÁŘŮ. Budu lépe vědět, čím se mám na blogu zabývat. Zvu vás proto k vyplnění ankety na tomto odkazu.

Děkuji. Libor

21 citátů o osobní síle a charakteru

21 citátů o osobní síle a charakteru

Křesťanská tradice hovoří o tom, že „na počátku bylo slovo“. Zaměřme se na slova o síle, osobnosti a charakteru. SLOVA nás obklopují. Síla, osobnost (síla osobnosti nebo osobní síla) a charakter jsou v nás. Pro mnohé je to intimní téma. V článku jsou moudrá slova ve formě 21 (+2) citátů. Společným tématem je právě osobní síla a charakter. To vše chci podtrhnout inspiracemi k zamyšlení a akci, podporujícími vaše silné stránky (character strengths). Najdete je u každého citátu. Základem budiž 24 silných stránek Values In Action. Můžete však být kreativní o nechat se inspirovat i pokud jsou vaším favoritem jiné přístupy.

Rozvíjením silných stránek charakteru můžete zlepšit oblasti života související s životní pohodou a štěstím. Uděláte-li si bezplatný test silných stránek skrze mou profesionální stránku VIA a získáte ode mě zpětnou vazbu e-mailem. Citáty a zamyšlení v následujícím článku vám pak dají více vhledu. Záleží na vás. Každopádně věřím, že vás vybrané citáty známých i méně známých osobností budou inspirovat a podnítí vás k pozitivní vlastní akci.

Jaké jsou vaše silné stránky?

Získejte vhled do svých 24 silných stránek!

Navíc s bonusy v češtině formou 5-ti denního e-mail minikurzu!

Test VIA pro mládež 10-17 let (např. projekty středních škol).

Více informací k silným stránkám Values IAction.

Dorothy L. Sayersová, anglická spisovatelka a překladatelka první polovin 20. století, říkala, že má vždy a na vše citát. Ironicky poznamenávala, že to šetří vlastní originální myšlení. Také jsem si na začátku prázdnin ušetřil originální myšlení a připravil 23 citátů k tématu osobní síly a charakteru a k podpoře vašich silných stránek. Originální myšlení do nich vnesete sami, pokud vás budou inspirovat náměty k zamyšlení a akci.

Je léto, čas dovolených, tak by k tomu mohl být vhodný prostor. Přeji vám hezké prázdniny!

Silné stránky charakteru

Martin Seligman (2015) poukazuje na nejdůležitější charakteristiky silných stránek charakteru. Každá silná stránka:

  • pomáhá člověku zvládat obtíže a těžkosti v jeho životě a pomáhá mu naplňovat smysl jeho života. (Např. Perspektiva, Vytrvalost…),
  • je morálně ceněna pro sebe samu.  (Např. Upřímnost, Laskavost…),
  • při jejím projevení bývá zdrojem pozitivních emocí a obdivu ostatních. (Např. Láska k učení, Perspektiva…),
  • může a nemusí mít svůj negativní protiklad. (Např. Sociální inteligence, Vděčnost…),
  • dlouhodobě se projevuje v chování, myšlení a prožívání jedince. (Např. Zvídavost, Vitalita…),
  • je zřetelně rozlišitelná jedna od druhé. (Např. Humor, Spravedlnost…),
  • je pozorovatelná v běžně uznávaných vzorcích společenského chování, můžeme ji spatřovat např. i v pohádkách a bájích. (Např. Vděčnost, Udatnost…),
  • je ceněna v každé významné náboženské i kulturní tradici po celém světě. (Např. Spiritualita, Láska…).

U některých dětí se určitá silná stránka (ne všechny) intenzitě objevuje již v raném věku. Naopak existují jedinci, u nichž určitá silná stránka charakteru (jedna nebo více) naprosto chybí.

Nyní už se ponořme do moudrých slov citátů, zamyšlení a inspirace.

 

Citáty o síle a charakteru 1 – 5

Je publikování citátů na blogu dobrým činem? (Určitě je populárním.) Může to inspirovat dobré činy druhých? Na tyto otázky nejlépe odpovíte vy, čtenáři. Třeba komentáři dole pod článkem, lajkem stránky na Facebooku, vzkazem a/nebo vyplněním dotazníků k osobním hodnotám nebo silným stránkám.

Citáty o síle (a) charakteru začnu Platónem, mužem žijícím ze všech autorů citátů nejdříve, daleko daleko dříve než ostatní. 

„Dobré činy nám dávají sílu a inspirují dobré činy v druhých.“

Platón (427 př. n. l. – 347 př. n. l.)

Platón, původním jménem Aristoklés byl řecký filozof, matematik a učitel, jeden z nejvýznamnějších a nejvlivnějších myslitelů vůbec. Na jeho základech je v mnohém postavena celá západní filozofie. Byl jedním z těch, který se zabýval tématem ctnosti. 

6 skupin univerzálních ctností prezentuje např. koncept Values In Action:

  • Moudrost
  • Odvaha
  • Lidskost
  • Spravedlnost
  • Střídmost
  • Transcendence

Zamyšlení

  • Jaké aktivity vás nabíjí a dávají vám sílu?
  • Jakými činy inspirujete / chcete inspirovat druhé?

Inspirace

  • Poznejte své hodnoty a silné stránky.
  • Zamyslete se nad způsobem, jakým můžete inspirovat druhé využitím některé z vašich 5 hlavních silných stránek nebo jejich kombinací..

 

V současné době jsme svědky honby za (osobní) značkou, pověstí a dobrou reputací. Jak se to má vůči charakteru a tomu, čemu říkal Stephen Covey „etika charakteru“, kterou stavěl mnohem výše něž tzv. „etiku osobnosti“? Odhalil to zavražděný 16. americký prezident.

„Charakter je jako strom a pověst/reputace jako stín. Stín je to, co si o něm myslíme; strom je skutečná věc.“

Abraham Lincoln (1809-18)

Abraham Lincoln byl prvním republikánským prezidentem USA. Byl odpůrcem zásahů do Ústavy Spojených států a manipulace s ní. Silně vnímal, že reputace se může rozplynout jako stín, ale charakter zůstává.

Zamyšlení

  • Jakým způsobem váš charakter ovlivňuje vaši pověst a reputaci?
  • Co je pro vaši pověst nejdůležitější?

Inspirace

  • O silné stránky charakteru se můžete spolehlivě opřít a budovat na nich svou pověst. Udělejte to.
  • Nechte vyrůst také své silné stránky, které jsou na chvostu vašeho pořadí silných stránek podle VIA. Nezapomeňte, že to nejsou vaše slabiny.

 

V minulých článcích o 24 silných stránkách v pojetí VIA jsem zmiňoval, že ani ty na konci žebříčku nelze považovat za slabiny. Jsou přítomny, byť nejsou tak frekventovaně využívány. Další citát připomíná, že závisí na našem postoji a přístupu (který pramení z našich myšlenek).

„Slabina v postoji a přístupu se stane slabou stránkou charakteru.“

Albert Einstein (1879-1955)

Albert Einstein byl vědec, jeden z nejvýznamnějších všech dob, nositel Nobelovy ceny za fyziku v roce 1921. Je považován za geniálního, zformuloval mj. obecnou teorii relativity. Podle životopisu sepsaného Walterem Isaacsonem byl o Einsteinovi natočen životopisný seriál.

Zamyšlení

  • Jaký je váš postoj k silným stránkám? Který přístup je vašim favoritem?
  • Jaký je váš postoj ke slabinám/slabým stránkám?

Inspirace

  • Přečtěte si Isaacsonovu knihu (podrobnosti na konci článku) nebo se podívejte na životopisný seriál o Albertu Einsteinovi a zkoumejte jaké byly jeho postoje a silné stránky.
  • Zaujměte postoj „studenta silných stránek“, hledejte je a vnímejte v sobě i v druhých. Každý den/týden si třeba vyberte jinou, na níž se zaměříte. S jejich stručným popisem se můžete seznámit na plakátku zde.

 

V mnoha případech se o síle charakteru hovoří a píše v souvislosti se zvládáním těžkostí, čelení nepřízni osobu, osudových pádech a zvedání se z prachu apod. Velice dobře to vystihuje následující citát. U takového zvládání výzev mnohdy hraje velmi důležitou a pozitivní roli (životní, kariérový…) kouč.

„Naše schopnost zvládat životní výzvy je měřítkem naší síly charakteru.“

Les Brown (*1945)

Leslie Calvin Brown je bývalý americký politik. Živí se jako autor a motivační řečník.

Zamyšlení

  • Která z vašich životních výzev nejvíce posílila váš charakter?
  • Jak / díky čemu jste ji zvládl/a?
  • Jakou roli podle vás hraje ve zvládání výzev vize? (Vypadá to jako slovní hříčka, ale myslím to vážně.)

Inspirace

  • Zamyslete se nad nejbližší výzvou, která před vámi stojí a napište si, které silné stránky a jak využijete, abyste ji co nejlépe zvládl/a.
  • V citátech o lídrovství na tomto místě byl návrh, abyste si vytvořil/a inspirativní Vision Board. To platí!

 

Mezi dobrem a zlem, dobrými a špatnými skutky (s těmi nejlepšími úmysly) bývá často velice tenká hrana. „Průsery“ a krize jsou často dlážděny dobrými úmysly. Když se k tomu přidají emoce a vlna vášně… Kdoví? Rozhodnou o tom principy a základní hodnoty. Proto je vždy výhodné, ptát se CO? a PROČ?

„Velká ambice je vášní velké osobnosti a charakteru. Ti, kdo jsou jí obdařeni, mohou vykonat velmi dobré nebo velmi špatné skutky. Vše závisí na principech, kterými se řídí.“

Napoleon Bonaparte (1769–1821)

Napoleon Bonaparte, rodák z Korsiky, byl francouzský státník a vojevůdce. Svými válkami ovlivnil i dění na našem území, protože na svém vrcholu ovládal vekou část Evropy. Paradoxně byl poměrně lhostejný k lidem a jejich životům, byť byl maximálně cílevědomý a ctižádostivý svým charakterem.

Zamyšlení

  • Do jaké míry (škála 1-10) se považujete za ambiciózního člověka?
  • Jaké principy ctíte? Začít můžete u osobních hodnot.

Inspirace

  • Pokud jste ještě neměli příležitost, přečtěte si knihu Stephena Coveyho (2007) o 7 návycích vysoce efektivních lidí (vůdčích osobností). Určitě nebudete litovat!
  • Zamyslete se nad spojitostí mezi modelem kontinua S. Coveyho (soukromá a veřejná vítězství – s. 52) a modelem osobních hodnot Roberta Barretta (třeba podle výsledku vašeho testu hodnot, v návaznosti na test silných stránek).

Citáty o síle a charakteru 6 – 9

Volání štěstí a využití silných stránek… To je výzva pro „hledače štěstí“ i pro další citát. Souhlasíte s ním? Štěstí samo osobě není silnou stránkou, ani charakterovou vlastností. Ty však některé lidi ke štěstí přivádí („štěstí přeje připraveným“), jiní vnímají, že „nemají štěstí“, že se jim vzdaluje. „Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech“ – ale už víme, že i „neštěstí“ posiluje. Ale…

„Neexistuje žádná cesta ke štěstí. Štěstí je tou cestou.“

Thich Nhat Hanh (*1926)

Thich Nhat Hanh je buddhistický mnich a zenový mistr, globální duchovní lídr, duchovní otec vědomého přístupu (midfulness). Narodil se ve Vietnamu, působil i jako mírový aktivista. Už v roce 1967 jej Martin Luther King jr. navrhl na Nobelovu cenu za mír. V tom roce však Nobelova cena za mír nakonec udělena nebyla.

Zamyšlení

  • Jak vnímáte štěstí?
  • Které silné stránky (a jak) vám mohou pomoci / pomáhají v cestě (za) štěstí(m)?

Inspirace

  • Zamyslete se, jaké by bylo kráčet po své cestě bez svých silných stránek.
  • Využijte jednu z nich (např. Vděčnost) a poděkujte za svou cestu, ať je jakákoliv. Použít můžete i „techniku“ Ho’oponopono:
    • Miluji tě.
    • Omlouvám se.
    • Prosím odpusť mi.
    • Děkuji ti.

 

Lidské Dary a talenty jsou součástí mého přístupu SRDCE. Našimi Dary jsou i silné stránky a tedy Sebe-vědomí ve smyslu vědomí si sebe sama a těchto svých silných stránek a jejich využití s Radostí pro inspiraci druhých. Mám rád pohled z více úhlů a perspektiv. Ve výtvarném umění je to podstata kubismu (v tom případě mám rád „manažerský a životní kubismus“). Výtvarně se takový přístup nemusí všem líbit, ale líbil se autorovi dalších citátu. Obecně krásu (nejen) malířství oceníte s využitím silné stránky Smysl pro krásu a dokonalost.

„Smyslem života je najít svůj dar. Účelem života je rozdat jej.

Pablo Picasso (1881–1973)

Pablo Diego José Picasso byl španělský malíř a sochař, spoluzakladatel kubismu, v němž jsou předměty zobrazovány z mnoha úhlů pohledu současně.

Zamyšlení

  • Jaké jsou vaše Dary a talenty, odhlédnete-li od svých silných stránek?
  • Co zaséváte? Co rozdáváte? Jaké Dary vám k tomu pomáhají?

Inspirace

  • Smysl i účel lze popsat díky odpovědi na otázku „PROČ?“ Ujasněte si to své „proč“ i to jak při jeho naplňování využíváte Dary, které máte.
  • Zkuste „myšlenkový kubismus“, dívejte se na věci z mnoha různých úhlů pohledů.

 

Láska je jednou z 24 silných stránek v pojetí Values In Action. Spojíme-li ji s odvahou jako ctností, dostaneme se k lásce statečné, autentické, vytrvalé a vitální. Má mnoho podob. Autorem dalšího citátu, který lásku zahrnuje, je osoba, jejíž reálný život nebyl zcela prokázán, proto nejstarší historickou osobou a autorem citátu v tomto článku zůstává Platón.

„Být někým hluboce milován vám dává sílu, zatímco někoho hluboce milovat vám dává odvahu.“

Lao-c‘ (601 př. n l. – ?)

Lao-c‘/Lao Tzu byl staročínským filozofem. Jeho reálná historická existence je akademiky zpochybňována. Je považován za autora knihy Tao Te Ching a zakladatele taoismu.

Zamyšlení

  • Čí láska je zdrojem vaší síly? Láska ke komu vám dává odvahu?
  • Jak ve svém životě využíváte silnou stránku v podobě Lásky k učení?

Inspirace

  • Zkuste hledat ve svém životě synergické využití Lásky jako silné stránky spolu s dalšími silnými stránkami a přemýšlejte, co to pro váš život znamená / může znamenat.
  • Podívejte se, kde ve vašem žebříčku silných stránek VIA (pokud jste si udělali bezplatný test nebo test za peníze) stojí silné stránky spojené s ctností Odvaha – Statečnost/udatnost, Integrita/autentičnost/upřímnost, Vytrvalost/pracovitost/píle, Vitalita/elán/nadšení – a zvažte, co s tím můžete udělat.

 

Devátý citát v pořadí najdete na obrázku 1. Doplňuji tento citát ještě o úryvek z knihy Walden – „Když člověk tráví půlku každého dne v lesích, protože je miluje, riskuje, že bude označen za pobudu. Když ale v lesích tráví celé dny jako spekulant, který je promění v holé planiny, je považován za podnikavého člověka.“

Osobnost je soustava vlastností, charakterizujících celistvou individualitu konkrétního člověka, zaměřeného na realizaci životních cílů a rozvinutí svých možností ve společnosti. Tvoří ji individuální spojení biologických, psychologických a sociálních aspektů každého jedince. Utváří se ve vztazích k sobě, ke druhým, vůči prostředí a společnosti a projevuje se vždy jako celek.

Charakter je komplexní subsystém struktury osobnosti. Znamená ráz či povahu, celek podstatných a stálých rysů, které charakterizují určitou osobu nebo předmět, to znamená, že jej odlišují od jiných. Charakterní člověk je člověk, který jedná podle svého „charakteru“ či povahy a ne podle toho, co je právě výhodné. Jedním z nejdůležitějších prvků charakteru je vztah člověka k sobě samému, který je dán především sebepojetím, jehož složkami jsou sebepoznání, sebehodnocení a sebevědomí.

Na silné stránky osobnosti klade důraz pozitivní psychologie. Její duchovní otec, Martin Seligman, staví charakter do popředí. Chápe jej jako ústřední pojem, pomocí něhož lze zkoumat chování člověka.

Zdroj: Wikipedia a Wikisofia

Obr. 1 – Citát č. 9 je od Henryho Davida Thoreaua (1817–1862), amerického spisovatele a filozofa. Snažil se vžít do ducha přírody a žít v souladu s přírodou. Je autorem světoznámého díla Walden o samotářském pobytu v lesích u rybníku Walden, ve státě Massachusetts.

Zdroj: vlastní zpracování, obrázek v pozadí – Pixabay

Citáty o síle a charakteru 10 – 14

Být silnou osobností znamená opřít se o své silné stránky a Dary. Neznamená to nutně být chytřejší, lepší, fyzicky silnější nebo zdatnější, usilovat o perfekcionismus, nemít slabiny apod. Být silnou osobností naopak znamená přijmout také své slabiny a stíny, nenechat se pro vlastní sebepřijetí podmiňovat, tedy neklást si podmínky a nepodléhat podmínkám druhých. Silnou osobnost nedefinuje žádné specifické pořadí silných stránek, ani nic podobného. Silná osobnost, jak už bylo výše naznačeno v citátu Napoleona Bonaparte, může „páchat“ dobré i špatné skutky. Záleží na principech a hodnotách, kterými se řídí.

„Opravdu silná osobnost nepotřebuje schválení od druhých o nic více, než by lev potřeboval schválení od ovce.“

Vernon Howard (1918–1992)

Vernon Howard byl americký filozof a duchovní učitel. Učil, že nové a vyšší úrovně vnitřního života lze dosáhnout uvolněním negativního podmíněného ega, které popsal jako „falešné já“. Tvrdil, že nový život lze nalézt pouze prostřednictvím uvědomění, a že lidské ego je překážkou pro toto vědomí.

Koneckonců, ego hraje svou roli i ve strategii.

Zamyšlení

  • Co definuje sílu vaší osobnosti?
  • Co říká ego na vaše silné stránky? Snaží se vás před nimi „ochránit“ nebo vás spíše povzbuzuje k jejich všestrannému synergickému využití (to však neznamená dokonalost)?

Inspirace

  • Zkuste si projít pořadí svých 24 VIA silných stránek a naslouchat, ke které vám vaše ego co našeptává. Většinou půjde o kritické poznámky. Zastavte se a pátrejte po tom, jak je to doopravdy.
  • Zamyslete se nad tím, kdy koho žádáte o „schválení“, abyste se sami se sebou mohli cítit dobře. K nápravě použijte například techniku s náramkem podle filozofie života bez stěžování

 

Dnešní společenské zrcadlo a marketingové úsilí mnohých „mágů“ vyvolává dojem, že by úspěch, bohatství, šťastný život měly být věcí jednoduchou a snadnou. Autor dalšího citátu byl ve vztahu k vítězstvím zastáncem tvrdé práce (na plný úvazek). Ovšem i volní vlastnosti, jejich zásoby a možnost z nich čerpat, nejsou podle současných výzkumů jednoznačné. Proto s citátem nemusí všichni bezpodmínečně souhlasit. Ilustruje úlohu vůle pro případné individuální zvážení a diskusi.

„Rozdíl mezi úspěšnou osobností a ostatními nespočívá v nedostatku síly nebo nedostatku znalostí, ale spíše v nedostatku vůle.“

Vince Lombardi (1913–1970)

Vince Lombardi byl hráčem a legendárním, pracovitým koučem amerického fotbalu, později i „funkcionářem“. Byl zastáncem tvrdé práce a vítězství hovořila za něj.

Zamyšlení

  • Jakou roli hraje silná vůle ve vašem pojetí života a úspěchu?
  • Jak vaše odpověď koresponduje s vašimi silnými stránkami, které spadají pod oblast ctností Odvaha (zejména pokud jde o silnou stránku Vytrvalost/pracovitost/píle)?

Inspirace

  • Ostatně, zkoušku s náramkem a nestěžováním si využijte i pro pěstování vůle a návyků. Nyní již s výhodou a využitím českého překladu knihy Willa Bowena Svět bez stížností (viz. literatura v závěru článku).
  • Zamyslete se, v čem by vám kombinace znalostí, síly a vůle mohla prospět a přispět do vašeho života.

 

Jako genealog-hobík (teď je to trochu na vedlejší koleji) jsem si dovolil přidat i citát o kořenech. Plně se s následující větou ztotožňuji a mohu zmíněný „efekt“ potvrdit (ač neprovozuji bojová umění).

„Jsem velmi pyšný na své dědictví a krev, která mi protéká žilami. Z toho beru hodně síly.“

Robert Whittaker (*1990)

Robert Whittaker je profesionál ve smíšených bojových uměních, narozený na Novém Zélandu. Je šampión UFC ve střední váze, má pro bojová umění a úspěchy příznačnou přezdívku – The Reaper (Žací stroj, možná „kosa“).

Zamyšlení

  • Jak dokážete čerpat sílu ze svých kořenů vy? (Zkuste škálu 1-10.)
  • Jaké silné stránky by mohlo umocnit vaše amatérské zapojení se do některých principů a cvičení bojových umění?

Inspirace

  • Sílu svých kořenů a předků můžete vnímat i bez „rodokmenu“ a genealogie, např. prostřednictvím silných stránek Láska, Vděčnost, Spiritualita i jiných.
  • Podívejte se prizmatem silných stránek na film Pokojný bojovník.

 

Štastná nebo nešťastná 13? Citát s pořadovým číslem 13 určitě nebude nešťastný. Jisté je, že „úřadovnám našich duší“ příliš nepřál komunistický režim. Mnohdy jsme drobné bitvy prohráli, jiné zase vyhráli. Jak je to s životní „bitvou“, to je individuální otázka. Kdo má v žebříčku silných stránek vysoko Spritualitu, asi ví své.

„Nejdůležitější ze životních bitev je ta, kterou denně svádíme v tichých úřadovnách své duše.“

David O. McKay (1873–1970)

David Oman McKay byl americký náboženský vůdce, devátý prezident největší mormonské církve (Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů – LDS). McKay byl otevřený kritik komunismu, oponoval jeho ateistickým základům a popírání svobody volby. Komunistické režimy proto zakázaly konvertovat k těmto církvím, stejně jako většinu jiných náboženství.

Pozitivním paradoxem vůči předchozímu citátu je, že „mormoni“ se zasadili a dobrovolnou prací zasazují o digitalizaci matrik a poznávání kořenů (viz. server Family Search).

Zamyšlení

  • Jaké „bitvy“ jste svedli včera nebo dnes v „úřadovně“ své duše?
  • Byli pro vás vítězné?

Inspirace

  • Jste-li muž či žena, nedá mi to, abych vám nedoporučil knihu Já, muž svých kamarádů Zdeňka Webera a Vaška Němečka, zaznamenanou pečlivým nasloucháním Honzy Davida. Objednat si ji můžete zde (nejde o afilliate odkaz).
  • Zkuste chvíli rozjímat a uvědomit si využití svých silných stránek Spiritualita a Autentičnost. Uvidíte, co vám přijde na mysl a do „úřadovny“ vaší duše.

 

Čtrnáctý citát lze snadno sdílet na Twitteru. Jeho autorem je Robert Nesta Marley (1945–1981), jamajský zpěvák, kytarista a skladatel, rastafarián a popularizátor reggae. Alba Boba Marleyho s názvem Exodus (1977) bylo prodáno přes 75 milionu kusů. Marley bohužel zemřel v mladém věku na rakovinu.

Zamyšlení

  • Už jste někdy byli v takové situaci, kdy ukázat svou sílu byla vaše jediná volba?
  • Co jste si z takové situace odnesli?

Citáty o síle a charakteru 15 – 18

Mnoho citátů má autory, kteří jsou „neznámí“, z různých důvodů. Někteří na druhé straně v dnešní době bitvy o pozornost citují sami sebe. Taky jsem to párkrát na sítích i na blogu zkusil. I když s následujícími větami souzním, autorem je někdo mi neznámý. Mou osobní úvahou a zkušeností je, že naše silné stránky nám umožňují čerpat z minulosti, využívat je v přítomnosti a připravovat se díky nim na budoucnost. Které silné stránky a jak jednotlivým časovým úsekům napomáhají, to je úkol k vašemu zamyšlení, protože to „každý máme jinak“.

„Minulost je naší lekcí. Přítomnost je naším darem. Budoucnost je naší motivací..“

anonym

Zamyšlení

  • Která z vašich silných stránek vás nejvíce „nakopává“ ve vztahu k budoucnosti? (U mě je to Zvídavost a Láska k učení.)
  • Jaká je vaše poslední „lekce“ pokud jde o minulost? Která vaše silná stránka vám umožní tuto „lekci“ reflektovat a zpracovat?

Inspirace

  • Pokud vás dosud článek neinspiroval k vašemu testu silných stránek, zkuste to zdarma zde.
  • Lekce ve vztahu k minulosti pomáhá zpracovat např. Vděčnost. Zde jsou tipy na 7 dnů vděčnosti. To je poměrně snadné.

 

Premiantem jednadvacítky citátů v tomto článku je Albert Einstein. Zde je jeho druhý citát. Trochu v souvislostí s populární SWOT analýzou/maticí, které kromě silných stránek hovoří i o příležitostech. Možná právě překonávání hrozeb je tím, co zoceluje naše silné stránky a obecně nás posiluje. 

„Příležitost leží uprostřed těžkostí.“

Albert Einstein

Zamyšlení

  • Kdy, proč a jak jste naposled využili svých těžkostí jako příležitosti k posílení sebe sama?
  • Jaké silné stránky byly ve hře a využili jste jich naplno, abyste těžkosti překonal/a?

Inspirace

  • Zkuste rozjímat nad tezí, že „těžkosti se mohou nacházet i uprostřed zóny pohodlí“. Sami zvažte kdy a za jakých okolností.
  • Udělejte si osobní životní analýzu a zkuste ji pojmout do podoby SWOT.

 

Vytrvalost, Víra, Naděje, Píle… Tyto silné stránky podle mého byly v mnohém využívány autorem dalšího citátu, který „věděl své“. My spíše známe ono okřídlené „Naděje umírá poslední“

„Když jste vyčerpali všechny možnosti, nezapomeňte na toto: nevyčerpali.“

Thomas A. Edison (1847–1931)

Thomas Alva Edison byl americký světoznámý podnikatel a vynálezce. Je zakladatelem časopisu Science a firmy General Electric (GE), kterou v roce 1889 založil jako Edison General Electric Company. Žárovku nevynalezl, pouze zdokonalil a nechal si ji patentovat! Přesto k citátu a zkušenosti patrně došel díky svým pokusům s žárovkovým vláknem.

Zamyšlení

  • K čemu vás Edisonův citát inspiruje?
  • V čem u vás Edisonův citát naopak vyvolává obavy, strach či odpor?

Inspirace

  • Promyslete úlohu a využití Sebekázně, Vytrvalosti, Naděje a Perspektivy v žebříčku vašich VIA silných stránek.
  • Chystáte se něco vzdát? Pokud ano, tak PROČ?

 

Už několikrát jsem na tomto blogu psal o řetězci MEJV (Myšlení – Emoce – Jednání – Výsledky). Mysl nám dává sílu, ale stejně tak i oslabuje.  Na druhé straně nesmíte zapomenout ani na silnou stránku Úsudek/kritické myšlení. Udržovat si rovnováhu mysli která nám dává sílu a zároveň kritického myšlení nebývá vždy snadné. John Beecher (*2001) je americký hokejový útočník, draftovaný v prvním kole NHL roku 2019 týmem Boston Bruins. Hrál například v Kravařích na turnaji juniorů za USA. Je nejmladším autorem 18. citátu v tomto článku. Citát je na obrázku 2.

Užitečná příručka ZDARMA

E-book ZDARMA

Obr. 2 – Citát č. 18 se dotýká žhavé současnosti v NHL (jaro 2019).

Zdroj: vlastní zpracování, obrázek v pozadí – Pixabay

Citáty o síle a charakteru 19 – 21

Zakončení citátů může vypadat trochu nadlehčeně či humorně. To však neznamená, že ne pravdivě.

V dobách mého mládí se říkalo „dlouhé vlasy, krátký rozum“, Bylo to svým způsobem propagantistické heslo mířící proti „máničkám“ a těm, kteří dlouhé vlasy zvolili jako formu protestu proti tehdejšímu normalizačnímu režimu. Na druhé straně byla i móda minisukní, která pronikla z „buržoazního světa“ až do tehdejšího socialistického Československa. Citát není kupodivu od ženy, ale od muže (který je ve věku mých rodičů).

„Nedovolte, aby po vás někdo chtěl věřit, že délka vaší sukně je měřítkem vašeho charakteru.“

Amitabh Bachchan (*1942)

Amitabh Bachchan je indický herec a filmový producent. Objevil se například v jedné z epizod britského seriálu Podfukáři. V Hollywoodu debutoval v roce 2013 ve filmu Velký Gatsby, kde titulní roli ztvárnil Leonardo DiCaprio.

Zamyšlení

  • Jakým pověrám a omezujícím přesvědčením o silných stránkách charakteru jste někdy podlehli (či stále podléháte)?
  • Do jaké míry věříte v sílu (silné stránky) Odpuštění/milosrdenství? (Škála 1-10.)

Inspirace

  • Laskavost podle VIA spadá do skupiny ctností nazvané Lidskost. Zkuste vůči někomu projevit Laskavost během následujících 60 minut. Bez ohledu na délku sukně.
  • Stejně tak to zkuste se Spravedlností a pak se nechte inspirovat důsledkem a efektem svého konání v následujících 60 minutách. (Tento článek za chvíli skončí, takže budete mít v klidu dost času.)

 

Autor předposledního citátu budil na plátnech smích, jeho citát příliš k smíchu není. Vyvolává ohledně našich hodnot a silných stránek řadu otázek, týkajících se ku příkladu Odpuštění, Sebekontroly/kázně, Úsudku, Smyslu pro humor atd. Jak vidíte VIA silné stránky jsou pestrou směsicí. Mají také své stíny. Snad je to spíše stín než opravdový charakter, který se v opilosti projevuje. Ale ne každý, když „má špičku“ je/bývá agresivní či pod vlivem negativních emocí. Chcete-li testovat a experimentovat, můžete. Není to ovšem má „oficiální“ inspirace, ani akce k zamyšlení.

„Opravdový charakter člověka vyplave na povrch, když je opilý.“

Charlie Chaplin (1889–1977)

Charles Spencer Chaplin byl anglický herec, režisér a scénárista. V Hollywoodu vytvořil slavnou komickou postavu tuláka Charlieho. Údajně se zúčastnil i soutěže vlastních imitátorů. Prý se umístil na druhém nebo třetím místě. Pravda je podle časopisu Epocha ale taková, že se nedostal ani do finále.

Zamyšlení

  • Co podle vás může zkreslit/zkreslovat pohled na silné stránky a charakter?
  • Jak jste na tom se Smyslem pro humor?

Inspirace

  • Podpořte svou silnou stránku Týmové práce a zkuste inspirovat kolegy, přátele, spolupracovníky či členy rodiny, aby zvládli test silných stránek VIA. Budete mít spoustu věcí ke sdílení, diskusi a zamyšlení.
  • Využijte silnou stránku Tvořivosti k nápadům, jak posílit a použít v nejbližší době silné stránky, které se nachází na konci vašeho žebříčku podle testu Values In Action.

 

Poslední citát je poměrně známý, používaný i v ironickém smyslu. Ukazuje opět na pozadí těžkostí jako zdroje našeho posilování, kreativity a využití/napnutí silných stránek. Citátem Platóna jsem začal, všeobecně známým citátem jeho nesmlouvavého kritika Nietzscheho končím.

„To, co nás nezabije, to nás posílí.“

Friedrich Nietzsche (1844–1900)

Friedrich Nietzsche byl německý filozof, skladatel a básník. Počátek zkázy evropského lidství viděl Nietzsche v platónské tradici a křesťanství. Italský filozof Giorgio Colli napsal, že „Kdo interpretuje Nietzscheho z vytržených citátů, podvádí.“

Zamyšlení

  • Jaký citát vás v souvislosti s tímto článkem citátů napadá jako první? Podělte se v komentářích!
  • Jakou svou silnou stránku jste se rozhodl/a „vzít si na paškál“ a věnovat se jí?

Inspirace

  • Využijte bodu k zamyšlení či inspirací z tohoto článku adekvátně i v případě, jste-li zastánci jiných přístupů k silným stránkám a máte v rukou výsledky jiných (pravděpodobně placených) testů. Jak jsem psal zde, přístup VIA není jediný.
  • Doufám, že vás tento článek nezabil. Takže… v čem vás posílil? Opět budu rád, když se podělíte v komentářích nebo mi pošlete vzkaz. Díky.

Silná stránka – Citát – Inspirace – Akce

21 citátů o osobní síle a charakteru jste právě dočetli. Zůstávají dva „bonusové“

22. citát v postranním panelu dole pochází od Benedikta Spinozy (1632–1677), holandského filozofa a racionalisty. Podle Wikipedie má v současnosti význam hlavně jeho politická filosofie. To se zračí i v uvedeném citátu.

Poslední obrázkový citát pod článkem patří mému inspirátorovi, o němž jsem se mezi řádky v citátech už zmínil. Je jím Stephen R. Covey, neúnavný propagátor etiky charakteru, principů, proaktivity a pevných lidských návyků. Osm jich uvedl v život.

Pro charakter a silné stránky platí „jak zaseješ, tak sklidíš“. To má vyjádřit obrázek v nadpisu. „Žacím strojem“ bojového umění sklízí jeden z autorů citátů, The Reaper. Vy  můžete sklízet díky svým silným stránkám. Použijte je k akci na základě tipů k zamyšlení a inspiraci. K ruce si vezměte svůj žebříček silných stránek a přehled, který najdete na plakátku ke stažení. Vše spojte do řetězce

Silné stránky – Citáty – Inspirace – Akce

Přidat můžete komentáře, postřehy, vlastní nebo další oblíbené citáty apod. Komentáře jsou otevřené.

Pokud jde o věty z citátů a jejich autory…

  • Který citát vás nejvíce zaujal a inspiroval?
  • Který citát o tématu charakteru a osobní síly je váš oblíbený?
  • Jak citáty ovlivnily nebo ovlivňují váš každodenní život? Jak jej ovlivňují vaše silné stránky?

Díky.

Knihy, o nichž jsem se v článku zmiňoval:

  • BOWEN WIll. Svět bez stížností. Praha: Synergie, 2017. 223. s. ISBN 978-80-7370-493-3.
  • COVEY, R. Stephen. 7 návyků skutečně efektivních lidí. Praha: Management Press, 2007. 342 s. ISBN 978-80-7261-15-0.
  • ISAACSON, Walter. Einstein: jeho život a vesmír. Praha: Paseka, 2018. 624 s. ISBN 978-80-7432-956-2.
  • LAO-C‘. Tao te ťing. Lao-c‘ o Tao a ctnosti. Praha: Galerie Zdeněk Sklenář, 2016. 107 s. ISBN 978-80-87430-58-3.
  • SELIGMAN, Martin, E. P. Opravdové štěstí: pozitivní psychologie v praxi. 2. vyd. Praha: Ikar, 2015. 390 s. ISBN 978-80-249-2944-6.
  • THOREAU, Henry, D. Walden aneb život v lesích. Voznice: Leda, 2018. 339 s. ISBN 978-80-7335-563-0.
  • WEBER, Zdeněk, NĚMEČEK, Václav, DAVID, Jan. Já muž. Rozhovory o mužské cestě, hledání vize a lásce k životu. Praha: True Self, 2019. 299 s. ISBN 978-80-906871-3-4.

Silné stránky VIA pro vás

Získejte vlastní pořadí 24 silných stránek Values In Action.

U bezplatného testu přes uvedenou stránku navíc s mou individuální zpětnou vazbou (+ plakát 6 skupin ctností a 24 silných stránek v češtině)!

http://liborfriedel.pro.viasurvey.org

Pošlete vzkaz nebo dotaz

3 + 6 =

Slova moudrých

„Mír není absencí války, ale ctností založenou na síle charakteru.“

(Baruch Spinoza)

Líbil se Vám příspěvek? Byl pro Vás něčím zajímavý, inspirativní, přínosný nebo užitečný? SDÍLEJTE jej se svými přáteli a známými!

Pokud Vás téma (Sebe)poznání a analýzy zajímá více, NAPIŠTE mi DO KOMENTÁŘŮ. Budu lépe vědět, o čem si chcete přečíst a čím se mám příště na blogu zabývat.

Vyplňte prosím anketu k lepšímu zacílení článků ZDE.

Děkuji. LF

Libor Friedel

Libor Friedel

Lektor, kouč a konzultant s praxí od roku 1996.

Podpořím vaši STRATEGICKOU CESTU! Baví mě vytvářet tvůrčí prostor, inspirovat, učit, sdílet své znalosti a zkušenosti a podněcovat jednotlivce a organizace na jejich cestě strategického rozvoje, úspěchu a excelence, jako LÍDRŮ, s vědomím souvislostí. Dávám do toho SRDCE.

VHLED ☛ LÍDROVSTVÍ ☛ STRATEGIE ☛ SKÓRE ☛ EXCELENCE

21 citátů o lídrovství

21 citátů o lídrovství

Slova mají moc. V náboženské tradici bylo slovo dokonce na počátku vzniku všeho. Různorodou moc mají také lídři. Jeden z možných pohledu na zdroje moci lídrů naznačil minulý článek. Otázkou je, kdo nebo co nás inspiruje. Jsou to lídři? Nebo jsou to slova lídrů? Především by to měly být činy. Takové činy, konání a skutky, které nejsou v rozporu se slovy.

Moc a síla slov jsou důvodem, proč lidé mají rádi citáty. V následujícím článku najdete citáty o lídrovství a lídrech. Nabízím vám jich 21. Plus dva „neoficiálně“ a „Slova moudrých“ jako vždy. Snad vás přivedou k zamyšlení, snad v nich najdete inspiraci. Nejsou to citáty prvoplánově motivační, byť pochází zčásti od lidí, kteří jsou tzv. „motivačními řečníky“. Warren Bennis, jeden z citovaných autorů slov a vět, používal slovní obrat „secondhand ideas“. Ne přímo v souvislosti s citáty, nicméně i jako náměty z druhé ruky mohou citáty někteří chápat.

21 citátů není na blogu poprvé. Jeden příspěvek jsem již věnoval citátům o strategii. O síle citátů a zájmu o ně svědčí, že citáty jsou jedním z nejpopulárnějších článků na mém genealogickém blogu i to, že populární zůstává zmíněný článek s citáty o strategii. Nově (5/2021) jsem pro milovníky citátů doplnil 21 citátů na téma „změna“.

Citáty ukazují mnoho aspektů, spojených s vedením a osobností lídrů. Poodhalují pestrost tématu i to, že neexistuje „jediná pravda“. Je to na vás. Zamyslete se. Nechte se inspirovat a rozhodněte se pro konkrétní čin. V komentářích se podělte o to, který citát vás inspiroval a k jakému konkrétnímu činu nebo změně.

Zig Ziglar řekl, že „správný citát může lidi inspirovat ke změně jejich cesty“. Ve vědě a akademickém psaní mají „citace“ svá pravidla a standardy. Ve světě populárních citátů na Internetu tomu tak vždy není. Stává se tedy i to, že lze citovat někoho, kdo s citovanou větou nemá nic společného. Osobně mám citáty rád, proto je záměrem tohoto článku naplnit slova Zig Ziglara – inspirovat. Vybral jsem citáty o lídrovství (leadership, vůdcovství). Při rozhodování, které zařadit, jsem si opět připomněl pestrost tématu lídrovství.

Stáhněte si e-book s náloží knih!

Bibliografický soupis knih

Citáty o lídrovství 1 – 5

Na blogu LF  píšu o strategiích i lídrovství. Osobně vnímám lídrovství jako „předsunuté“ strategiím, obdobně jako řada dalších modelů, včetně modelu EFQM. Lídři z oblasti vojenství jsou známí v pozitivním i negativním kontextu. Začněme tedy generálskými větami, které primární úlohu lídrovství potvrzují (i když by neměly být výmluvou pro absenci strategie). Za každým lídrem stojí jeho charakter a povahové vlastnosti.

„Lídrovství je mocnou kombinací strategie a charakteru. Pokud se však musíte bez jednoho obejít, buďte bez strategie.“

Norman Schwarzkopf (1934-2012)

Autor citátu, Norman Schwarzkopf, byl americký generál, velitel operací koaličních armád během války v Perském zálivu.

Zamyšlení

  • Jakou synergii vytváří charakter osobnosti lídra a jim zvolená strategie? 
  • Jak je to ve vašem případě?

Inspirace

  • Poznejte své hodnoty a silné stránky.
  • Rozhodněte o své (osobní nebo organizační) strategii, popř. její aktualizaci.

 

Ať chceme nebo ne, také lídr může být nejen optimista, nýbrž (chvílemi) i pesimista. Přesvědčení lídrů a jejich úhlu pohledu se týká citát Reeda Markhama, odborníka na komunikaci a veřejná vystupování. 

„Úspěšní lídři vidí příležitosti v každé potíži, spíše než potíž v každé příležitosti.“

Reed Markham (*1957)

Zamyšlení

  • Vnímáte v životě spíše příležitosti nebo hrozby/potíže?
  • Jaké příležitosti nabízí obtížná situace, které aktuálně čelíte??

Inspirace

  • Zmapujte si svá přesvědčení (nechte se inspirovat Diltsovou pyramidou neurologických úrovní)..
  • Nahraďte svá omezující přesvědčení takovými, které vás posunou vpřed.

 

Z lektorské i konzultační práce mám jednoznačnou zkušenost, které poukazuje na důležitost komunikace v organizacích. Často je to prvotní příčina různých neduhů a problémů. Proto se není co divit jednoduchému citátu Jamese Humese, spisovatele a bývalého autora řady projevů amerických prezidentů.

„Umění komunikace je jazykem lídrovství.“

James Humes (*1934)

Zamyšlení

  • Jakým jazykem komunikujete sami se sebou? (Nejde o formální jazyk typu „čeština“, „angličtina“ apod.)
  • Jakým jazykem komunikujete s druhými? 

Inspirace

  • Zaměřte se na vnímání své vnitřní rozmluvy.
  • Odhalte autentickou komunikaci a oddělte ji od té, která je podmíněná vnějším prostředím.

 

Poměrně přirozeně vnímáme lídrovství jako úzce spojené s vizí, představou a obrazem budoucnosti. Je to tradiční a zakořeněný názor na vizionářské vůdcovství, což potvrzuje i autor následujícího citátu.

„Tam, kde není žádná vize, není žádná naděje.“

George Washington Carver (1864-1943)

George Washington Carver byl americký botanik, který se zabýval šlechtitelstvím a pěstitelstvím. Co vy, souhlasíte s ním?

Zamyšlení

  • Jaká je vaše vize? Kam směřuje?

Inspirace

  • Ujasněte si a zaostřete svou vizi.
  • Vytvořte si inspirativní Vision Board.

 

Je tady také něco pro politiky a politické lídry. Opřel se do nich Simon Sinek, britsko-americký motivační řečník a autor. Jeho kniha „Proč?“ je velice populární i u nás. Má proč být populární.

„Lídrovství není o příštích volbách, je o příští generaci.“

Simon Sinek (*1973)

Mimo seznam 21 citátů pro vás mám ještě slovní hříčku Simona Sineka: „A boss has the title, a leader has the people.“ (Šéf má titul, lídr má lidi.“)

Zamyšlení

  • Co děláte v těchto dnech s dopadem pro příští generaci?

Inspirace

  • Zvolte jednu činnost/projekt s dlouhodobým dopadem a zkuste ji postupně uvést v život.

Citáty o lídrovství 6 – 9

Pokud znáte pneumatiky Firestone, mám zde citát zakladatele této jedné z největších firem na výrobu pneumatik, jímž byl Harvey S. Firestone. Dotýká se „volání“, jimž je zakončeno 11 změn lídrů podle autora knihy Leadershift, Johna C. Maxwella (i jeho citát na následujících řádcích najdete).

„Růst a rozvoj lidí je nejvyšším voláním lídrovství.“

Harvey S. Firestone (1868-1938)

Zamyšlení

  • Co vás volá a přitahuje?

Inspirace

  • Promyslete, jak vaše volání a to, co vás baví, můžete co nejlépe propojit s růstem a/nebo rozvojem lidí ve svém (nejbližším) okolí.

 

Dalšími citovanými slovy jsou slova muže, jehož osud si lze jen stěží představit na vlastní kůži. Jihoafrický politik, bojovník proti apartheidu, bývalý prezident Jihoafrické republiky, byl 27 let vězněn. O nebezpečí a o vítězství věděl své. Samozřejmě také o vůdcovství, v mnohém s politickým kontextem.

„Je lepší vést z pozadí a postavit ostatní před sebe, zvláště když oslavujete vítězství nebo když se objeví hezké věci. Do čela se postavte, objeví-li se nebezpečí. Vaše vůdcovství pak lidé ocení.“

Nelson Mandela (1918-2013)

Zamyšlení

  • V čem se udržujete spíše v pozadí?
  • Kdy se naopak stavíte do čela? Při těžkostech nebo spíše při snadných akcích?

Inspirace

  • Zkuste ustoupit do pozadí tam, kde vás nutkání žene být v čele (pokud se něco podaří).
  • Zkuste se postavit do čela tam, kde vás nutkání žene být v pozadí (pokud něco není snadné).

 

Lídrem jsme každý nejen z pohledu osobního lídrovství a vedení sebe sama, ale také většina z nás v roli rodičů. O této maximě lídra a lídrovské role je přesvědčena americká manažerka, autorka, majitelka nakladatelství a čelná náboženská představitelka Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů.

„Pro lídra není větší pojmenování než matka nebo otec. Neexistuje důležitější lídrovství než rodičovství.“

Sheri L. Dew (*1953)

Zamyšlení

  • Jak naplňujete svou roli rodiče-lídra?
  • Nejste-li rodič, kudy vedou vaše úvahy v tomto směru?

Inspirace

  • Promluvte si o rodičovském lídrovství s partnerem/partnerkou.

 

Devátý citát v pořadí najdete na obrázku 1.

Podle Oxfordského slovníku je citát „opakováním nebo kopírováním slov z textu nebo řeči napsaných nebo pronášených jinou osobou“. Wikipedie uvádí, že citát je „doslovné znění z díla spisovatele, anebo doslovně zopakovaný výrok“. Vědecké citace literárních zdrojů se u nás řídí tzv. citační normou ISO ČSN 690:2011. Podle ní jsem připravil souhrny vybraných knih o lídrovství, změnách nebo inovacích.

Užitečná příručka ZDARMA

Obr. 1 – Citát č.9 je od Toma Peterse (*1942), amerického autora knih o managementu, známých i z českých překladů (např. Hledání dokonalosti).

Zdroj: vlastní zpracování, obrázek v pozadí – Pixabay

Citáty o lídrovství 10 – 14

V minulých článcích (zde a zde) jsem psal o nové knize Johna C. Maxwella, včetně několika citátů o lídrovství. Dnes dodám ještě jeden. V doteku s vizí.

„Lidé nejprve akceptují lídra, před tím, než akceptují vizi.“

John C. Maxwell (*1947)

Zamyšlení

  • Proč jste akceptovatelný jako lídr? Jak to souvisí s vaší vizí?

Inspirace

  • Udělejte si průzkum ve svém nejbližším okolí (rodina, kolegové v práci…). Zkuste získat zpětnou vazbu na vaše lídrovství.

 

Bohužel před třemi týdny, 31.1.2019 zemřel CEO globální konzultační firmy Accenture (dříve Andersen Consulting), Pierre Nanterme. Není divu, že lídry viděl ve světle digitální transformace.

„Úspěch už není o častější změně strategií, ale o hbitosti provádět souběžně několik strategií. Úspěch vyžaduje, aby ředitelé rozvinuli správné vůdcovské schopnosti, dovednosti pracovníků a firemní kulturu tak, aby podporovaly digitální transformaci.“

Pierre Nanterme (1959-2019)

Zamyšlení

  • Odpovídá vaše firemní kultura moderním požadavkům směřování k digitální společnosti?
  • Jaké vůdčí schopnosti jsou „ty pravé“ pro zvládnutí současných změn a směřování k „digitalizaci“?

Inspirace

  • Načrtněte si zásadní body strategie a postupu vstříc digitální transformaci.

 

Ve výčtu citátů nemohu zapomenout ani na svého inspirátora a učitele Stephena Coveyho, autora bestselleru 7 návyků vysoce efektivních lidí. V prvním českém překladu v roce 1994 šlo o návyky „vůdčích osobností“.

„Účinné lídrovství klade to nejdůležitější na první místo. Efektivní řízení je disciplína, která to, co je nejdůležitější provádí.“

Stephen R. Covey (1932-2012)

Zamyšlení

  • Jaký konkrétní rozdíl vnímáte mezi (svou) lídrovskou a manažerskou úlohou?

Inspirace

  • Navrhněte si tři opatření ke zlepšení efektivnosti svého lídrovství.

 

Citát s pořadovým číslem 13 určitě nebude nešťastný. Naznačuje, že lídrovství v podstatě nikdy nekončí. Ví to Julia Hartz, americká podnikatelka, investorka, spoluzakladatelka a CEO platformy Eventbrite.

„Lídrovství nemá cílovou pásku.“

Julia Hartz (*1979)

Zamyšlení

  • Jaký je rozdíl mezi cílem a vizí?
  • Kde končí vaše sny?

Inspirace

  • Zrevidujte své cíle a určete, jak souvisí d vašim lídrovstvím.

 

Čtrnáctý citát můžete snadno sdílet na Twitteru. Už zde byli lídři v podobě rodičů. Tento citát se týká učitelů a jejich (potenciálního a snad i reálného) lídrovství. Autorem je William Arthur Ward (1921-1994), americký spisovatel, autor inspiračních citátů. Na místě je otázka, jak tento citát vnímáte vy?

Citáty o lídrovství 15 – 18

Americký marketér, spisovatel, řečník a „brýlatý bloger“ Seth Godin, je nejen autorem knihy Všichni marketéři jsou lháři, ale také autorem následujících vět.

„Tajemství lídrovství je jednoduché: Dělejte, co čemu věříte. Malujte obraz budoucnosti. Jděte tam. Lidé vás budou následovat.“

Seth Godin (*1960) 

Zamyšlení

  • Čemu věříte?
  • Jaký je obraz vaší budoucnosti? Jak je barevny? Jak je plastický?

Inspirace

  • Zkuste se řídit doporučeními Setha Godina (a uvidíte).

 

Být lídrem sebe sama a stát se lídrem můžete tím, že se stanete sami sebou. Nemusí vše mít nálepku „autentické lídrovství“, o němž byl např. článek ve výběru z Harvard Business Review. Připomeňme si slova Warrena Bennise, amerického autora, konzultanta a iniciátora i propagátora lídrovství jako studijní disciplíny.

„Stát se lídrem je synonymem toho, stát se sami sebou. Je to právě tak jednoduché, jako rovněž obtížné.“

Warren Bennis (1925-2014) 

Od Warrena Bennise doplním ještě jednu větu: „Manažer se ptá jak a kdy; lídr se ptá co a proč.“ Trochu to související se zlatým kruhem Simona Sinka, jehož citát už jste si přečetli výše.

Zamyšlení

  • Jste autentický/á? (Podle čeho tak soudíte?)
  • Co stojí v cestě vaší autenticitě?

Inspirace

  • Doporučuji k přečtení knihu Josepha Stephena „Autenticita“, vydanou v roce 2018 v nakladatelství Portál.

 

Jeden z politických lídrů za druhé světové války sliboval svým obyvatelům krev, pot a slzy. Připomeňme si onoho britského politika a bývalého premiéra Spojeného království. Byl bezesporu zralým lídrem, který prošel mnoha „slzavými údolími“.

„Vrcholky hor lídry inspirují, údolí činí lídry zralými.“

Winston Churchill (1874-1965)

Zamyšlení

  • K jakým pomyslným vrcholům (své kariéry, osobního života…) vzhlížíte?
  • Jakým údolím jste naposled prošli?

Inspirace

  • Zhodnoťte své zkušenosti a poučení z vašich „údolí“, abyste zjistili, v čem vás zocelily a napomohly vaší zralosti.

 

Pro těžké chvíle tady je také inspirace Henryho Forda (1863-1947), amerického podnikatele a průmyslníka, zakladatel proslulé automobilky, která nese jeho jméno. Pro osmnáctý citát mrkněte na obrázek 2.

Obr. 2 – Citát č. 18 je povzbuzující a pochází údajně od samotného Henryho Forda.

Zdroj: vlastní zpracování, obrázek v pozadí – Pixabay

Citáty o lídrovství 19 – 21

Věty a slova se týkají lídrů a lídrovství, aniž by se tato klíčová slova v citátu objevila. Vazbu na osobní lídrovství (a jeho častou absenci mezi lidmi) má upozornění americké novelistky a aktivistky Alice Walker. Týká se moci.

„Nejčastější způsob, jak se lidé vzdávají své moci je, že si myslí, že žádnou moc nemají.“

Alice Walker (*1944) 

Zamyšlení

  • Jakou moc sami nad sebou máte? Jak ji využíváte?

Inspirace

  • Zkuste pomoci někomu z nejbližšího okolí být mu oporou v tom, aby získal zpět svou moc (být sám sebou).

 

Autorem citátu, který žil nejdál v historii mezi těmi, kdož jsou v tomto článku připomenuti, je John Zenger. Tento americký tiskař a žurnalista žil v době, kdy do Polanky (nad Odrou) přišel panský kočí Mathias Fridel, můj zatím nejvzdálenější známý přímý mužský předek

„Velké lídry nedefinuje absence slabin, ale spíše přítomností zřetelných silných stránek.“

John Zenger (1697-1746) 

Silné stránky jsou populární díky pozitivní psychologii i v dnešní době. Zmíněná věta Johna Zengera byla zdá se velmi prorocká.

Zamyšlení

  • Jaké jsou vaše silné stránky (už to tady jednou bylo)?
  • O co se osobně můžete opřít? V čem se můžete bez obav spolehnout sami na sebe?

Inspirace

  • Vyberte si vaši nepříliš projevovanou silnou stránku a během týdne ji zkuste maximálně využít (aby se projevila).

 

Poslední citát o lídrovství z „oficiální“ jednadvacítky ukazuje náhled již jednou citovaného Stephena Coveyho na věčnou otázku „o původu lídrů“. Přináší jiné rozuzlení.

„Rodí se člověk lídrem nebo se jim stává? To je falešná dichotomie – lídři se ani nerodí, ani se jim člověk nestane. Lídři se rozhodují lídry být.“

Stephen R. Covey

Zamyšlení

  • Kdy jste se rozhodli BÝT LÍDREM vy?

Inspirace

  • Rozhodněte se být OSOBNÍM LÍDREM, lídrem sami sobě.

Citát – Inspirace – Akce

Citáty o lídrovství jsou za vámi. K lídrovství by bylo možné vztáhnout stovky a stovky citátů. Jednoduchých, komplikovaných, leckde protichůdných. Nezapomeňte, že citáty najdete v každém mém blog článku dole v pravém postranním panelu mezi „slovy moudrých“.

Pokud citát inspiruje, je to fajn. Vede-li k nějaké konkrétní akci, je to ještě lépe. Konkrétní akce jsou na vás. Je to vaše moc a rozhodnutí. Nemá smysl vás tlačit či jakkoli manipulovat. Tato svoboda rozhodnutí je stále přítomna. Užijte si AKCE, která JE VAŠE!

Pokud jde o věty z citátů a jejich autory…

  • Který citát vás nejvíce zaujal a inspiroval?
  • Který citát o lídrovství a lídrech je váš oblíbený?
  • Jak citáty ovlivnily nebo ovlivňují váš každodenní život?

Podělte se v komentářích na konci stránky o svou inspiraci. Díky.

Všech 21 citátů ke stažení!

Stáhněte si „prezentační balíček“ se všemi citáty, zmíněnými v tomto příspěvku.

Je pro vás nachystán jako pozornost – zdarma na SlideShare!

(Potěší mě vaše poděkování „lajknutím“ na Facebooku a propojením se na Linkedin.)

Kontaktuje mě

12 + 1 =

Slova moudrých

„Velcí lídři dokáží využít osobní odvahy, dotknout se srdcí a mysli druhých a zplnomocnit nové lídry, aby udělali svět lepším místem.“

(Maxine Driscoll)

Líbil se Vám příspěvek? Byl pro Vás něčím zajímavý, inspirativní, přínosný nebo užitečný? SDÍLEJTE jej se svými přáteli a známými!

Pokud Vás téma Lídrovství zajímá více, NAPIŠTE mi DO KOMENTÁŘŮ. Budu lépe vědět, o čem si chcete přečíst a čím se mám příště na blogu zabývat.

Vyplňte prosím anketu k lepšímu zacílení článků ZDE.

Děkuji. LF

Libor Friedel

Libor Friedel

Lektor, kouč a konzultant s praxí od roku 1996.

Učím, inspiruji a podněcuji ke STRATEGICKÉ CESTĚ v souvislostech. Mým posláním je nabádat ke zlepšování, pomáhat se znalostmi a jejich aplikací a vytvářet bezpečný prostor pro strategický rozvoj lidí a organizací. Dávám do toho SRDCE.

VHLED ☛ LÍDROVSTVÍ ☛ STRATEGIE ☛ SKÓRE ☛ EXCELENCE

21 skvělých a pestrých citátů o strategii

21 skvělých a pestrých citátů o strategii

Máte rádi citáty? Větičky a moudrá slova o různých oblastech a aspektech života nás (v pozitivním slova smyslu) „pronásledují v knihách, na sociálních sítích, denících i jinde. Existují také citáty o strategii. Možná neplní motivační roli, ale mohu inspirovat, vyvolat diskusi, zamyšlení i ve stručnosti objasnit podstatu.

Leckdy bývají citáty protichůdné, doporučují a motivují k odlišným činům a způsobům chování. Kamarád Tomáš Gřešek, v jehož LoveCoworku jsem byl na snídani o koučování, napsal před pár dny na Facebook, že kdyby všichni žili v duchu citátů, které sdílí na sítích, byl by svět rajskou zahradou. V mnoha případech je to trefné. Tento článek s citáty o strategii jsem už měl připraven. Strategie rajskou zahradou není, ale třeba vás citovaná slova mohou vést k úvahám, jaký je rozdíl mezi strategií pro organizace a osobní strategií či k tomu, zda sami svou osobní strategii máte a vědomě ji sledujete.

Tak si citáty o strategii užijte.

Kromě podnikatelského organizačního prostředí se o strategii často hovoří ve vojenských a politických „luzích a hájích“. Píší se texty a zní slova, která se pak dostávají mezi citovaná a stávají se z nich populární „citáty“. Tedy citáty o strategii. Jejich známost a popularita není taková jako u citátů o životě, motivaci či lásce, ale myslím, že zasluhují pozornost. Měl-li bych připojit svůj pohled a citát, kloním se k následujícím slovům: „Život bez strategie není možný. Jde jen o míru, s jakou si svou strategii uvědomujete při volbě, jak využijete svůj čas“. Těší mě, pokud pár chvil svého času využijete čtením mých článků na blogu. Děkuji.

Citáty o strategii 1 – 5

„Většina lidí zobecní cokoliv, co udělá a řekne, že to fungovalo díky strategii.“

Ben Silbermann

Ben Silbermann je internetový podnikatel, spoluzakladatel Pinterest.

 

„Jsem fascinována filmy, které se zabývají strategií, protože existuje pouze správný způsob a špatný způsob, jak něco udělat.“

Cindy Morgan

Cindy Morganová (vlastním jménem Cynthia Cichorski) je americká herečka a producentka.

 

„Nemusíte se zajímat o strategii, ale strategie se zajímá o vás.“

Lev Trotskij

Lev Trockij byl revolucionář a marxistický teoretik židovského původu.

 

„Firma bez strategie je ochotna vyzkoušet cokoliv.“

Michael Porter

Michael Porter je významný ekonom, autor řady koncepcí ve tvorbě strategií a profesor Harvard Business School. Jeho citátů je zde několik.

 

„Existuje pouze jedna strategie růstu: tvrdě pracovat.“

William Hague

William Hague je britský politik, bývalý ministr zahraniční a vůdce Konzervativní strany.

Citát je doslovné znění z díla spisovatele, anebo doslovně zopakovaný výrok. U některých lidí se předpokládá, že jsou autory citátu, ale neexistuje žádný záznam výroku, v tomto případě se u citátu uvádí, že je autorovi pouze přisuzován. Mnoho citátů je takto přisuzováno špatným autorům a stává se, že samotný citát je slavnější než jeho autor.

(Zdroj: Wikipedie)

Obr. 1 – (Citát o strategii 6). Oscar Munoz je americký podnikatel a manažer, CEO United Airlines.

Zdroj: vlastní zpracování

Citáty o strategii 7 – 9

„Zapojení a integrita jsou dva nejzásadnější aspekty budování důvěry; buďte lídrem a veďte tím, že rozvíjejte strategii vašeho podniku a potom žijte každý den své hodnoty.“

Richard Edelman

Richard Edelman je prezidentem a CEO public relations agentury Edelman, založené jeho otcem Danielem Edelmanem.

 

„Vaši zaměstnanci mají spoustu názorů na cokoliv – včetně vaší strategie a vize; stavu konkurence; kvality vašich produktů; atmosféry na pracovišti. Existuje spousta věcí, které se od nich můžete dozvědět a přiučit.“

Jason Fried

Jason Fried je spoluzakladatelem společnosti 37signals a autor knihy Restart (průvodce podnikatelským minimalismem), která vyšla v roce 2010 v nakladatelství Jan Melvil.

 

„Ať už se jedná o komunikaci, marketing nebo strategii, potřebujete lidi, aby přišli s čerstvou perspektivou.“

Steve Easterbrook

Steve Easterbrook je manažer, současný CEO ve společnosti McDonald’s.

Citát č. 10 od Jacka Canfielda, autora „slepičích polévek“ spisovatele knih o úspěchu (i o koučování), můžete snadno sdílet na Twitteru. Je pod těmito řádky.

Citáty o strategii 11 – 13

„Podstatou strategie je vybrat si, co nedělat.“

Michael Porter

Michael Porter už byl zmíněn výše, věnoval jsem mu i příspěvek.

 

„Vytváříte svou vlastní strategii. Nejste definováni tím, co dělá jiný konkurent.“

Ginni Rometty

Ginni Rometty je americká manažerka, první žena jako šéfka IBM.

 

„Problém se strategií snižování nákladů spočívá v tom, že existuje konečný limit. Můžete se dostat pouze na nulu.“

Eliyahu Goldratt

Eliyahu Goldratt byl izraelským autorem teorie omezení (TOC – Theory of Constraints).

Obr. 2 – (Citát o strategii 14). Citátů od Michaela Portera je v tomto článku více. Jeho vliv na poli strategického managementu je významný.

Zdroj: vlastní zpracování

Citáty o strategii 15 – 20

„Strategie je na určité úrovni schopna předpovědět, co se stane, ale je také o pochopení kontextu, ve kterém je formulována. Pak musíte mít otevřenou mysl a vnímat skutečnost, že na samém počátku nebudete mít pravdu.“

Martin Dempsey

Martin (Marty) Dempsey je bývalý americký generál.

 

„Strategie vymezuje území, ve kterém se společnost snaží být jedinečnou.“

Michael Porter

Toto je čtvrtý (a poslední) citát Michaela Portera v mém výčtu.

 

„Pokud se podíváte na různé strategie, které jsou k dispozici pro nakládání s novou technologií, strčit hlavu do písku není tou nejvěrohodnější.“

Ralph Merkle

Ralph Merkle je počítačový vědec, zabývající se kryptografií.

 

„Vždy existuje lepší strategie než ta, kterou máte, jen jste o ní ještě nepřemýšleli.“

Brian Pitman

Brian Pitman byl vynikajícím komerčním bankéřem a mj. předsedou banky Lloyds.

 

„Strategie znamená koupit láhev kvalitního vína, když pozvete dámu na večeři. Taktika znamená přimět ji k tomu, aby se napila.“

Frank Muir

Frank Muir byl britský komediální spisovatel, rozhlasový a televizní vypravěč.

 

„Sebeklam je zřídkakdy dobrou strategií pro efektivní řízení.“

Eva Moskowitz

Eva Moskowitz je učitelka a zakladatelka Success Academy Charter Schools.

Závěr

To byly citáty o strategii. V pořadí 21. najdete vpravo dole v bočním panelu. Jeho autorem je Norman Schwarzkopf, americký generál, který v roce 1991 velel koalici armád bojující ve válce v Perském zálivu.

Máte nějaké své oblíbené rčení nebo citát, který se týká strategie? Který byste si pověsili do pracovny či kanceláře na zeď? Podělte se o něj a doporučte ostatním v komentářích. Nebo napište, který z jednadvaceti zde uvedených vás zaujal, inspiroval nebo jiným způsobem oslovil.

Kontaktuje mě

12 + 15 =

Libor Friedel

Libor Friedel

Lektor, kouč a konzultant s praxí od roku 1996

Učím, inspiruji a podněcuji ke STRATEGICKÉ CESTĚ v souvislostech. Mým posláním je nabádat ke zlepšování, pomáhat se znalostmi a jejich aplikací a vytvářet bezpečný prostor pro strategický rozvoj lidí a organizací. Dávám do toho SRDCE.

POZNÁNÍ a ANALÝZA ☛ LÍDROVSTVÍ ☛ STRATEGIE ☛ VÝKONNOST a SKÓRE ☛ KVALITA a EXCELENCE

Slova moudrých

„Vůdcovství je silná kombinace strategie a charakteru. Ale pokud musíte být bez jednoho, buďte bez strategie.“

(Norman Schwarzkopf)

Líbil se Vám příspěvek? Byl pro Vás něčím zajímavý, inspirativní, přínosný nebo užitečný? SDÍLEJTE jej se svými přáteli a známými!

Pokud Vás téma strategie zajímá více, NAPIŠTE mi DO KOMENTÁŘŮ. Budu lépe vědět, o čem si chcete přečíst a čím se mám příště na blogu zabývat.

Vyplnit můžete také anketu ZDE.

Děkuji. LF

Přihlaste si ODBĚR ČLÁNKŮ z blogu!

Připojte se k seznamu odběratelů aktualizací z mého blogu. Žádný nový článek vám neunikne. Na uvítanou vám pošlu dárek - e-book DESATERO VELKOMYSLNÉHO OSOBNÍHO LÍDRA!

Vhled ☛ Lídrovství ☛ Strategie ☛ Skóre ☛ Excelence

Byli jste úspěšně přihlášeni k odběru novinek z blogu. Přijde Vám e-mail s odkazem na dárek.