Jak dlouho vám vydrží baterie v mobilu, než ji musíte znovu nabít? Jak často svůj mobil nabíjíte?

Jak nabíjíte sami sebe, abyste si dodali energii? Co je vaší osobní „nabíječkou“ Elánu a energie?

O knize The Charge už jsem se zmiňoval v článku k motivačním manifestu. Ve slovenském znění s názvem „Životný náboj“ jsem ji neviděl. Slovo „Charger“ používám ve významu „nabíječ(ka)“ či „nositel životního náboje“ a nemyslím to ani pejorativně, ani vulgárně.

Tak ještě jednou o knize, jejímž autorem je Brandon Burchard. Jedním z „žáků“ BB z dřívější doby, je guru e-mail marketingu v Česku, „miliónový imperialista“ David Kirš.

Nabijte se

Brendon Burchard, motivátor a „chlapec přes výkonnost“, představuje svůj pohled na energii v životě a model, jak se aktivovat a nabít, a to v knize The Charge. Kniha vás „agresivně vyzve k tomu, abyste žili ještě více pulzující a strategický život, v němž sami sebe plně angažujete“ (s. 1) – tedy, maximálně „nabitý“ život, který má elektrizující náboj.

Elánenergieentuziasmus – povolená a zdraví prospěšná „éčka“, potřebná pro SRDCE a pestrobarevný život. Výsledek naší vášně. Opak syndromu vyhoření…

BB má dar interpretovat pro čtenáře a posluchače staré univerzální pravdy, jako by byly téměř jeho vlastní, protože je „objevil“ („that I´ve discovered“ – např. s. 25). Posuďte sami:

„Bez ohledu na vaší pozici, okolnosti nebo životní příležitosti, vždy máte svobodu mysli rozhodnout se, jak zakoušíte, interpretujete a v konečném důsledku utváříte svůj svět. Chcete-li tomu věřit, pak můžete strategicky zvolit a vytvořit Charged Life.“ (s. 10)

Covey (2007) tuto svobodu volby nazýval proaktivitou s využitím „lidských darů – Sebe-vědomí, tvůrčí představivosti, svědomí a nezávislé vůle. (Stephen Covey byl jedním z mých učitelů a jsem jim ovlivněn.)

V knize Brandon Burchard nejprve dává na výběr život trojího typu (C-C-C). Který si vyberete?

  • Život v kleci (Caged) – Přežiju?
  • Život v zóně pohodlí (Comfortable) – Budu přijat? Uspěji?
  • Život s nábojem (Charged) – Žiji autenticky, pravdivě, s využitím svého potenciálu? Žiji inspirativním životem a inspiruji druhé?

Život s nábojem je důvod, proč si lidé knihu koupí. Mimo jiné i proto, že životní náboj a energii potřebujeme k tomu, abychom dokázali nahlédnout mimo zónu našeho pohodlí. Pak pro nás autor objevil 7 společných rysů „nabíječů“, kteří disponují energií, elánem a entuziasmem.

Legendární bývalý CEO General Electric, Jack Welch, si na sklonku své aktivní manažerské dráhy, chtěl také vychovat energetické  manažery s nábojem. Měl koncept 3E: „Energy, Energize, Edge“. Buďte plni energie, energetizujte (nabíjejte ostatní) a rozhodujte se na hraně (Edge) – rizika, zóny pohodlí… Burchardova „éčka“ jsou „Energy, Elan a Enthusiam“.

Myslím, že podle 7 společných rysů je opravdu těžké, aby „nabíječem“ (ve významu Burchardovy knihy) byl někdo v roli montážního dělníka či někoho, kdo zastává „černou profesi“. Mockrát jsem se za své konzultantské praxe nesetkal na dílnách s člověkem, který by

„měl ve světě, který se kolem nás rozvíjí a odhaluje, tendenci angažovat se do života s velkou odvahou, spontánností a flexibilitou.“

Tím Burchard naznačuje, že lidé žijící s jiskrou a životním nábojem, si jsou vědomi „přítomného okamžiku“ (pokud znáte stejnojmennou knihu Eckharta Tolleho) a přijímají jej. Život s nábojem je snazší (viz. neurologické úrovně), pokud naleznete svou identitu, než když jen „obsluhujete“ své role.

S životním nábojem nežije každý koho potkáme. Brandon Burchard má možná vizi, aby to tak bylo. Aby každý z nás byl „pochodující nabíječkou“, člověkem s opravdovým nábojem, který „má šťávu a grády“.

Odhalit 7 společných rysů lidí s životní jiskrou můžete zakoupením knihy.

V článku je řeč o slovních hříčkách. Vzpomínám si na jednu ze svého dětství, na písmeno „v“. „Vítkova Veruna viděla ve věži velmi velikého vlka. Vezměte Vávro vezměte vidle, vyžeňte velmi velikého vlka z věže ven!“ (Myslí, že spisovné „vezměte“ bylo nahrazeno ostravským „vemte“). Pro život příliš užitečná není.

Obr. 1 – Obálka knihy Brendona Burcharda.

Zdroj: Amazon

Poznejte 10 generátorů své energie

V knize Brendon Burchard představuje svůj model 10 lidských hybných sil, jak se nabít energií a žít s nábojem. V angličtině je to zároveň slovní hříčka – všechny začínají na C. Vidíte je, už když nahlédnete do obsahu knihy:

  1. Kontrola (Control)
  2. Způsobilost (Competence)
  3. Shoda (Congruence)
  4. Dobrosrdečnost (Caring)
  5. Propojení (Connection)
  6. Změna (Change)
  7. Výzva (Chgallenge)
  8. Tvůrčí vyjádření (Creative Expression)
  9. Přispění (Contribution)
  10. Vědomí (Consciousness)

Co byste vynechali? Co byste přidali? Máme zde další z úhlů pohledu – 10x C.

Osobně jsem se vžíval do pocitů tvůrce konceptu s využitím slovní hříčky několikrát. Akronym SRDCE ke mě přišel během mé přípravy na Vision Quest. Před padesátkou, když jsem si utvářel představy o dalším životě, změně a jiném rytmu, jsem si udělal takové mentální cvičení – Jak do svého jména a příjmení vtisknout co nejautentičtěji vlastní hodnoty, svůj „podpis“, to, co chci, aby mě vyjadřovalo. Nakonec jsem dospěl k výsledku, který se mnou ladí – LIBOR FRIEDEL má SRDCE. Za každým písmenem se skrývá pro mě důležitá hodnota a atribut života. Např. I = Iniciativní sdílení a propojování myšlenek, znalostí a zkušeností. Vůči svému jménu či příjmení to jistě svede téměř každý – zkuste to, je to inspirativní reflexe.

Proč o tom píšu? V angličtině je využívání slovních hříček docela časté. Jak vidno i Brendon to má rád. V tom, kdo takový koncept nevytvořil, může zůstat jistý stín pochybnosti, zda to autor myslí upřímně, zda je to autentické, ne vyumělkované apod. Může vás to napadnout u „deseti C“, „SRDCE“ i čehokoliv dalšího. Hmm…?

Je to přece v pořádku. Je to inspirace, ne návod na život. Mě inspiruje „zkoušet tvořit, nejen konzumovat“. To si myslím, že BB umí docela dobře – vytvořit, zcelit, „zabalit“ a prodat. Až to jako jediný návod na smysluplný a angažovaný život vypadá.

Challenge – to je čelenž, výzva

Za každým dílčím nabíjecím „céčkem“ je v knize malý příběh, „poučení“, popis jednotlivých prvků, které autor považuje za důležité nebo zjednodušený návod v podobě dílčích kroků. To představuje jednotlivé aktivátory – pro každou z 10 Brendonových hybných sil. A na závěr kapitoly? „Doplňovačka“.

Třeba u hybné síly týkající se „výzvy“ (Challenge), autor píše o následujících 3 aktivátorech:

  • Vyberte si výzvu, která vás naplňuje (ne takovou, které vás přemůže a porazí)
    • Mě kupříkladu přemáhala výzva zhubnout (dělat si jako gurmán násilí sám na sobě). Naopak mě naplňovala výzva hledání předků a pak psaní příběhů na genealogický blog.
  • Zaměřte se na cestu a nebojte se odmítnutí
    • Toto je klasické pojetí typu „cesta je cíl“. Někdy ani nezačneme, protože se bojíme, že se naše očekávání a cíle nenaplní. Jsme jakoby společensky podmíněni k cílům, výsledkům a výstupům. Mnoho se však může změnit, zaměříme-li se na Cestu. Vzpomínám si, jak jsem se před dvěma roky vydal na noční výšlap na Lysou horu a manželka mě vyprovázela slovy „Užij si to“ (= užij si cesty). No, snažil jsem se, ale moc to nešlo. Nyní je části Cesty pro mě např. učit se psát (jako blogger) a naslouchat (jako kouč) poté, co jsem desítky let hlavně mluvil (jako lektor a konzultant) a radil (jako poradce). Nejde o počty návštěv, lajků apod. Tam ještě jako bloger nejsem. Tam je BB.
  • Stanovte si měsíční, 30-ti denní výzvu
    • Tady jsme u „návykového“ klišé (ovšem vědecky podloženého), o němž jsem psal ve výzvě Nestěžování si. Průměrný návyk vytvoříte pravidelným opakováním dané činnosti po dobu 21-28 dnů. Osobně jsem získal zkušenost, že je lepší nastavit si mysl při přijetí nějaké výzvy do experimentálního módu – zkusit si, jaké to pro vás bude. Nemusíte „vydržet za každou cenu“, pokud to s vámi neladí. Hranice sebeposuzování je zde ovšem velmi křehká. Neměl by to být návod k tomu své úsilí předčasně vzdát.

Abyste mohli ochutnat „doplňovačky“ Brendona Burcharda, mám zde ukázku – opět k hybné síle, týkající se výzvy (s. 182).

  • Mou příští velkou a smělou výzvou, kterou chci podstoupit ve svém životě je…
  • Kdybych se v minulosti nebál/a odmítnutí, výzvou, kterou bych již dávno ve svém životě přijal/a by bylo…
  • Během následujících 12 měsíců bych chtěl/a zvládnout 30-ti denní výzva, týkající se…

Obr. 2 – Jak obejmout strom (Hug a Tree) a nabít se energií? O tom autor nepíše. Anglicky tato činnost začíná na H nikoliv na C. Brendon nepíše ani o „nabíjecích“ procházkách do přírody. To je dost škoda.

Zdroj: Pixabay

Optimalizace nabíjecího programu

Jak je u Burcharda od jisté doby zvykem (a jak se sluší na motivátora), v angličtině je kniha psaná poněkud bombastičtějším jazykem. Kdo z ní chce vytěžit vhled pro sebe, může – pokud sám sebe koučuje k tomu, aby se zamýšlel, odpovídal na otázky a doplňoval Brendonem naznačené věty na konci kapitol.

Doporučuji přistupovat ke čtení s dvojím „AHA momentem“. Prvním je AHA, vím. Takových zažijete hodně. Něco znáte, už jste to četli nebo slyšeli. Jaká je vlastně vaše míra „nabití“ na známé škále o 1 do 10? Tím druhým je AHA, dělám? Tam už se skóre některých může rapidně snížit.

  • Dělám to, co autor navrhuje?
  • Pokud ne, co s tím udělám?
  • Jaký bude můj nejbližší krok?
  • Kdy jej učiním? (Nápověda: TEĎ).

U obrázku č. 1 je link na knihu na Amazonu. „e-Závisláci“ mohou využít doplňkové programy a vlastní „nabitý“ virtuální svět Brendona Burcharda. Videa na TumbIr, pořady na iTunes, weby, živé semináře po světě… Ten kluk se v tom moderním vir(tu)álním světě umí sakramentsky dobře pohybovat!

Máte nabito?

A jak zjistíte, zda jste nabiti? Třeba v knize Toma Ratha „Are You Fully Charged?“, která vyšla letos před prázdninami. Už jsem ji prozkoumal.

Fully Charged

Literatura:

  • BURCHARD, B. The Charge: Activating the 10 Human Drives that Make You Feel Alive. 1. ed. New York: FreePress, 2012. 254 s. ISBN 978-1-4516-6753-0.
  • COVEY, S. R. 7 návyků skutečně efektivních lidí. Zásady osobního rozvoje, které změní váš život. 1. vydání. Praha: Management Press, 2007. 342 s. ISBN 978-80-7261-156-0.
  • TOLLE, E. Moc přítomného okamžiku. Kniha o duchovním osvícení. 1. vyd. Hodkovičky: Pragma, 2001. 178 s. ISBN 80-7205-839-8.

Kontaktuje mě

6 + 7 =

Tento příspěvek byl původní součástí mého blogu Život 50+, který fungoval od 3/2015 do 3/2016 na platformě webu 2.0.

Libor Friedel

Libor Friedel

Lektor, kouč a konzultant s praxí od roku 1996

Mým posláním je inspirovat ke zlepšování, pomáhat se znalostmi a jejich aplikací a vytvářet bezpečný prostor pro rozvoj lidí a organizací. Dávám do toho SRDCE.

Slova moudrých

„Budete-li oslavovat život, svět bude oslavovat vaše úsilí.“

(Brendon Burchard)

Share This