autor: | 13.10.2015 | Osobní

9.10.2015 jsem završil jeden ze svých experimentů a setkal se s dalšími 13 spolužáky na srazu bývalého kruhu, což byla obdoba vysokoškolské třídy té doby (jsem strojař, který se „odrodil“ a utekl od oboru. jak zpívají Plavci – „strojařina potkala mě asi omylem“.)

Bylo to super setkání, na němž jsem se podílel jako hlavní organizátor. Dělal jsem to poprvé, tak se chci podělit o to, jaké vidím přínosy (vážné i s nadsázkou), proč to zkusit taky.

Slabiny a nedostatky si v tuto chvíli ponechám pro sebe, stejně tak jako rozhodnutí, zda si podobný experiment v budoucnu ještě zopakuji či ne.

Když jsem místy našich studií procházeli s kamarádem a spolužákem Romanem (2014), nápad na sraz jsme měli, ale ne jako organizátoři.

Bejvávalo – o čem hovoří index

K dennímu studiu na Fakultě strojní VUT Brno jsem byl zapsán 5. září 1982. Svůj první zápočet jsem do indexu získal z předmětu „Základy strojírenské technologie“ 5. listopadu 1982. Na prvním řádku mého indexu je zapsán předmět „Dějiny MDH a dějiny KSČ“ (pro nepamětníky: MDH – mezinárodní dělnické hnutí, KSČ – u nás stále legální organizace¨se zločineckou minulostí). Taková byla doba. Jeden z mých spolužáků dostal u přijímacích pohovorů záludnou otázku: „Co bude následovat po komunismu?“ Byla to opravdu odborná otázka pro budoucí strojaře. Tehdy jsme to ještě netušili…

Poslední zkoušku jsem vykonal 20. března 1987 z předmětu „Stavba biotechnologických zařízení“ a „páťák“ řádně ukončil 25. května 1987.

Promoce proběhly 23. července 1987 v Mahenově divadle v Brně a my si mohli zazpívat onu „Inženýrskou“ od skupiny Plavci/Rangers. S některými spolužáky jsme byli prvními vystudovanými biotechnologickými strojaři v tehdejší ČSSR. ????

Ale víte jak to je: „Člověk míní, život mění.“

Inženýr (z franc. ingénieur, původně z lat. ingeniator, přechýlená podoba inženýrka) je akademický titul absolventa vysoké školy v magisterském studijním programu v oblasti technických věd a technologií, ekonomie, zemědělství, lesnictví nebo vojenství.“

(Zdroj: Wikipedia)

Obr. 1 – Někteří spolužáci před turbinou „Na Palačáku“ (pravděpodobně) v roce 1984.

Zdroj: vlastní foto (aparát Praktica)

Nápad

Počátkem června 2014 jsme v Brně společné slavili 50. narozeniny s kamarádem a spolužákem Romanem. Byli jsme si prohlédnout také místa našich studií. Areál pod Palackého vrchem jsme téměř nepoznali, areál na Kraví hoře a na Úvozu se téměř nezměnil. Trochu na nás dýchla nostalgie. Měli jsme mezitím jen jeden sraz spolužáků, ale to už bylo dávno.

Po návratu z Brna ve mě vzklíčil nápad zkusit takový sraz spolužáků zorganizovat. Nikdy jsem to nedělal, ani jsem si nemyslel, že bych to dělat chtěl.

Ale víte jak to je: „Člověk míní, život mění.“

Přínosy

11.10.2015 jsem si svůj organizační experiment mohl odškrtnout jako realizovaný. Jaké přínosy a efekty vás mohou potkat, když nostalgie přepadne i vás a rozhodnete se zorganizovat sraz spolužáků? Nás se sešlo 14 spolužáků, tak tady je 14 možných přínosů z mé experimentální zkušenosti:

1 – Zdokonalíte se ve vyhledávání na Googlu a v dalších zdrojích

  • Je dobré mít oporu třeba na webu http://www.spoluzaci.cz. Pokud tam není vše aktualizováno, nastává fáze vzpomínání a hledání

2 – Zlepšíte si analytické a logické myšlení

  • Nejsem hacker, takže některé vyhledávání byla náročná. Poznal jsem jaké to je, když má někdo více a někdo méně frekventované příjmení i to, že digitální stopa některých je výraznější a u některých téměř žádná.

3 – Posílíte vybavování si vzpomínek a zjistíte, že mozek je podceňovaný a málo poznaný fenomén

  • V průběhu přípravy se vám může vybavovat stále více vzpomínek či detailů. Zejména pokud se na práci soustředíte. Nebo třeba zjistíte, že s některými jste až tak často za studia nekomunikovali.

4 – Posílíte vnitřní práci na sobě a zvládání emocí

  • Týká se to např. zpracování vzteku z toho, že oslovení neplní „zadané“ termíny nebo při cestě na sraz v pátek odpoledne v zácpách, na objížďkách apod.

5 – Poznáte nebo zlepšíte vlastní představivost

  • To platí zejména pro představy o tom, jak by měl sraz pobíhat a při představách jak asi po tak dlouhé době spolužáci vypadají. V rámci srazu pak reálně otestujete (vlasy, kilogramy, brýle, v mém případě i chybějící zub…)

6 – Otestujete svou schopnost delegovat (na dálku)

  • V této dovednosti jsem propadl na celé čáře, protože mám rád „věci pod přímou kontrolou“.

7 – Posílíte rozhodování a využití některých rozhodovacích technik

  • Třeba při rozhodování, zda zvolit direktivní nebo demokratický styl přípravy srazu. Týká se to volby místa, termínu apod. Při demokratickém stylu se můžete i naučit pracovat s anketami.

8 – Zdokonalíte se v práci s financemi

  • Pokud jste nikdy nedělali pokladníka, je to skvělá příležitost – kolik, jak a kdy vybrat peněz.

9 – Zlepšíte své komunikační schopnosti (platí zejména pro introverty jako já)

  • Zjistíte také, jaká forma a jaký styl kominikace je vašim oblíbeným.

10 – Ověříte si, zda máte či nemáte systém a pořádek ve fotografiích

  • V mém případě se ještě týká klasicky vyvolávaných filmů.

11 – Zjistíte, jak je to s popularitou Facebooku

  • V našem případě v generaci vysokoškoláků v nejlepších letech, tedy padesátníků. Výsledek – nic moc.

12 – Možná přijdete na to, že čas nemusí zacelit některé staré rány (záleží na úhlu pohledu)

13 – Zjistíte, jakou roli hrají ve vašem životě artefakty a do jaké míry jste ještě dětmi

  • V případě 28,571% účastníků našeho srazu se to projevilo při focení před turbínou u děkanátu strojní fakulty.

14 – Poznáte, jak je to s vašim uměním říci NE

  • To když ostatní „automaticky“ předpokládají, že další sraz zase zorganizujete vy, protože už přece „máte kontakty a zkušenosti“.

15 (bonus) – Vaše SRDCE zaplesá

  • Vaše Sebe-vědomí vám ukáže, že jste v životě vy i vaši spolužáci mnoho dokázali. Možná objevíte v organizování svůj Dar. Spolužáci patří k životu, tudíž i k vaší Celistvosti. Bezprostředně po probuzení (půjdete-li vůbec spát) třeba nebudete pociťovat příliš Elánu, ale to hlavní, budete mít Radost, že se něco povedlo!

Děkuji rodinnému vinařství a penzionu Kosík v Tvrdonicích, za vstřícný přístup a výborné zázemí pro náš třídní sraz.

Obr. 2 – Na místo činu se ke společnému fotografování 10.10.2015 (po rozchodu ze srazu) vrátila jen hrstka statečných.

Zdroj: vlastní foto (aparát Canon)

Otázky pro vás

  • Jaké jsou vaše zkušenosti s různými třídními srazy?
  • Jaké to je zorganizovat takovou akci, pokud jste se v takové situaci nacházeli?
  • Kdy jste se naposledy jako spolužáci sešli, bez ohledu na typ školy?
  • Proč mají srazy spolužáků význam i v dnešní době sociálních médií a sdílení?

Sdílejte v komentářích, když už ta možnost existuje.

Kontaktuje mě

5 + 12 =

Tento příspěvek byl původní součástí mého blogu Život 50+, který fungoval od 3/2015 do 3/2016 na platformě webu 2.0.

Libor Friedel

Libor Friedel

Lektor, kouč a konzultant s praxí od roku 1996

Mým posláním je inspirovat ke zlepšování, pomáhat se znalostmi a jejich aplikací a vytvářet bezpečný prostor pro rozvoj lidí a organizací. Dávám do toho SRDCE.

Slova moudrých

„Jediným učitelem hodným toho jména jest ten, který vzbuzuje ducha svobodného přemýšlení a vyvinuje cit osobní odpovědnosti.“

(Jan Amos Komenský)

Share This