Rubrika blogu
Lídr sobě i druhým
Lídrovství (vůdcovství, leadership) je frekventované a občas kontroverzní téma. Lídra obvykle vnímáme jako někoho, kdo vede druhé (podřízené, následovníky…). Jsem přesvědčen, že v prvé řadě bychom na individuální úrovni měli být osobními lídry. Osobní lídr vede sebe sama a zároveň následuje – své „volání“, poslání, SRDCE…
Buďme sami sobě dobrými osobními lídry. Je to základ lídrovství v našich dalších rolích. Inspirací a podněty vám k tomu přispějí i články v této rubrice.
21 citátů na téma „změna“
O tématu změn na blogu píšu. Citáty jsou zde taky. Tak proč to aktuálně nepropojit? Citáty na téma „změna“, pro inspiraci, s otázkami k zamyšlení. Vždyť… Změny nás (stále) čekají!
24 silných stránek VIA a jejich využití
24 silných stránek VIA poskytuje řadu příležitostí, jak je projevit i v komplikované době soužití s COVID-19. Mrkněte na 84 tipů a udělejte si také test svých vlastních silných stránek.
Osobní hodnoty v supermarketu
Osobní hodnoty (a silné stránky) se zvýrazňují během nepohody a krize. Nenormální situace prožíváme s COVID-19 i teď. Jak ji můžeme „číst“ na úrovni hodnot? Pojďme si na pomoc vzít 7 úrovní vědomí z Barrettova modelu. Umožňuje nám „nakoupit“ hodnoty v 7 patrech „hodnotového supermarketu“.
7 návyků k zesilování synergií
7 návyků a jejich uplatňování vám změní život. V mém případě se tak stalo. „Coveyho návyky“ zesilují osobní hodnoty a silné stránky. To je (další) skvělá synergie. Inspirujte se podrobnostmi a tipy v dalším „sedmičkovém“ článku.
Já, manažer! 10x o řízení sebe sama
Řízení sebe sama je výzvou pro osobní i manažerský život. Není divu, že se tématu věnuje Harvard Business Review. Co se skrývá pod 10 nejlepšími články? Rady, tipy a samozřejmě otázky k zamyšlení.
21 citátů o lídrovství
Citáty inspirují a vedou k zamyšlení. Ukazují pestrost myšlení a vnímání mnoha úhlů pohledu. Citáty o lídrovství se vztahují k jednomu z témat, jimž se na blogu i profesně věnuji. navazuje částečně na 21 citátů o strategii, publikovaných na blogu v září 2018. Nechte se inspirovat i vy.
6 změn – od žebříku k volání
K „volání“ směřuje poslední z 11 změn, které John Maxwell navrhuje zvládnout lídrům. Je to jejich „leadershift“. Změny 6-11 poodhaluje druhá část článku. Troufám si tvrdit, že jsou důležitější a zásadnější než ty, popsané v první části.
Leadershift – posun lídrů podle Johna Maxwella
Leadershift je titul zbrusu nové knihy Johna Maxwella. Jaké změny musí lídři přijmout a jaké jsou předpoklady úspěchu, to komentuje 1. část dvoudílného článků. Jsou zde uvedeny i faktory úspěchu pro zdárný posun a adaptování se lídrů na nové podmínky. Knihu Leadershift si můžete uvnitř článku ihned objednat.
Leadership jako alchymie 21. století
Je podle vás vedení lidí alchymie? Lídr je ten, kdo nastavuje „chemii“, která bude nebo nebude fungovat mezi ním a následovníkem. No a pak platí ještě řada dalších podmínek, předpokladů a faktorů úspěchu. Takže nakonec… lídrovství alchymie docela je. V druhé pětici článků z HBR, které komentuje tento příspěvek, je alchymie zmíněna hned ve dvou souvislostech.
Lídrovství podle lídrů z Harvardu
Lídrovství. Po změnách a inovacích poslední ze série tří témat, kterému se věnuji v komentářích k 10 vybraným článkům z edice Harvard Business Review. Opět ve dvou částech. V té první jsou zastoupena esa v leadershipu jako Daniel Goleman, Peter Drucker nebo John Kotter.